בשבוע האחרון פורסמו שמותיהם של 3 מקבלי הצל"שים בעקבות פעולותיהם בזמן גל הטרור של השנה האחרונה.

שמותיהם של 3 מקבלי הצל"שים הם סמ"ר ינאי ויסמן הי"ד. ינאי היה חייל צה"ל לוחם בנח"ל בן 21 תושב מעלה מכמש, שנרצח בפיגוע הדקירה שאירע באזור התעשייה שער בנימין, לאחר שחתר למגע בידיים חשופות והפגין בפועלו דוגמה ומופת לערכי צה"ל ומנע פגיעה באזרחים נוספים.

צל"ש על גבורתו. צילום: פייסבוק
צל"ש על גבורתו. צילום: פייסבוק

סמלת ליחי מלכה.ליחי לוחמת בחטיבת "החילוץ וההדרכה" קיבלה צל"ש על פעילותה במהלך פיגוע ירי שאירע במרחב כיכר אדם. שבו היא פעלה במהירות והפגינה גבורה, קור רוח ומקצועיות.

סמל מתן שמיר. לוחם בחטיבת גבעתי קיבל צל"ש על פעילותו במהלך פיגוע הדקירה שבו נפצע בעצמו, סמוך לעיר שכם,ובזמן הפיגוע הוא הפגין אומץ לב, קור רוח ומקצועיות.

אין ספק שכל אחד מהם ראוי לקבל צל"ש ושאנחנו צריכים להעריך כל אחד מהם.

עכשיו עולה השאלה למה חילקו רק 3 צל"שים? בשביל מה צריך לשמור את הצל"שים עד המלחמה הבאה?.הרי היו כל כך הרבה פיגועים בשנה האחרונה ומעשי גבורה שונים בהם המון חיילים ואזרחים הראו מעשים יוצאי דופן בזמן פיגוע טרור שעל כך הם היו חייבים לקבל צל"ש.

הנה דוגמה למקרה שבו חייל עוד חייל צה"ל היה חייב לקבל צל"ש: חייל, לוחם לשעבר בגבעתי, נסע באוטובוס בעיר אשקלון והבחין במחבל שדוקר חייל אחר. בתושייה ובנחישות רבה ירד מהאוטובוס כשידיו חשופות. אותו חייל גיבור לקח את נשקו של החייל הפצוע והשיג מחסנית מעוד חייל שהיה בסביבה. הוא פתח במרדף אחר המחבל יחד עם 2 אזרחים.

לאחר מרדף של כמה דקות ירה החייל במחבל שעדיין המשיך לברוח אבל לאחר כמה מטרים הוא ירה בו שוב ובסופו של דבר הוא עצר את המחבל שנפצע קשה בזמן האירוע ומת לאחר מכן בבית החולים.

זהו רק מקרה אחד בו החייל ראוי לצל"ש. היו עוד מקרי גבורה רבים בהם החיילים שפעלו היו ראוים לצל"ש. כך ראוי היה לציין את הדר כהן ז"ל, לוחמת מג"ב שהוצבה בשער שכם חודשיים וחצי אחרי שהתחילה את השירות. כהן נקלעה לאירוע טרור מתוכנן שביצעה חוליה של 3 מחבלים. היא חסמה בגופה את המחבלים והצילה את חברתה בעודה מחסלת אחד מהם.

כמובן, לא רק לובשי המדים ראויים לעיטור הגבורה. גם לאזרחים אפשר לתת צל"ש. כמו בפיגוע בשוק בפ"ת, שם אזרח שנפצע הוציא מגבו את הסכין שבו הוא נפגע ובעזרתו חיסל את המחבל. או בפיגוע ברעננה שקרה בשת, בו תושב העיר רדף את המחבל עד שזה נוטרל.

עשו צדק, תנו את הכבוד הראוי לאלו שסיכנו את חייהם והצילו אחרים בפעולותיהם. לא די ב-3 צל"שים לעומת מאות הפיגועים שהיו פה בשנה הזו.

20 News

20 News