החודש התקיים כנס "דרכים היסטוריות" במסגרתו הרצאה של אבי נבון שסיפר כיצד הבריטים נהגו במזרח התיכון כאילו היה החצר האחורית שלהם. ב-31 לינואר 1947 הוגשה לממשלה הבריטית תכנית סודית בשם "מבצע מפרץ". במהלך שנת 1946 עמלו חוקרים ומומחים בריטים על סריקת הנגב והערבה ובנו תכנית לפינוי הצבא הבריטי הענק ממצרים לנגב. תכנית גרנדיוזית כמו "מבצע מפרץ" אשר מוגשת בתחילת 1947 לא מסתדרת עם האמירה "הבריטים קבלו החלטה לעזוב את ארץ ישראל אחרי מלחמת העולם השנייה".

תכנית גודיסון-גריידי. קרדיט: מט"ח
תכנית גודיסון-גריידי. קרדיט: מט"ח

ב-1947 ערכו הבריטים סקר סביב האדמות בערבה, בסיני ומעבר לירדן. לטענת נבון, החוקר יוסף צ'רני גילה כי בספטמבר 1945 דרשה הממשלה המצרית לדון מחדש באמנה שנחתמה עם הבריטים ב-1936.

"הבריטים לא את המתרחש מאחורי דרישה זו, וגם מחווה חד-צדדית שערכו לא הרגיעה את השטח. הפרלמנט המצרי דחה הצעת פשרה מצדם של הבריטים ומשהו רע החל להסתובב באווירה של מצרים. ראשי המטות של הצבא האנגלי נחרדו. גם בקניה היו סימנים של אי-שקט. מצרים הייתה הבסיס לכל פעולה במזרח התיכון ובאפריקה… הבריטים החלו להיערך למצב בו יאלצו להתמודד ללא מצרים. הם החלו לחפש חלופות: ארץ ישראל ועבר הירדן".

בצבא הבריטי הבינו כי חלופות אלו יצאו לפועל רק בברכת מדינות ערב. "בסופו של דבר הדיונים במועצת הביטחון לא הגיעו לידי הבשלה, ההמלצות נדחו והבריטים נותרו במצרים למשך 10 שנים. לכן ב-1948 היו חיילים בריטים 170 אלף חיילים בריטים מוצבים במצרים, מצב שאפשר לממשלת אנגליה להכריז על סיום המנדט בארץ ישראל במאי 48', כיוון שהבסיס המצרי נותר על כנו.

באותה שנה הוצגה לעולם תכנית "מוריסון גריידי", בה הבריטים מקבלים את הנגב ורצועה מירושלים ליפו, שלא ממש מסתדרת עם הצהרת בלפור.

על פי התכנית, הארץ אמורה הייתה להתחלק לשלושה אזורים. האזור היהודי כלל 17% משטחי הארץ, בהם הגליל המזרחי, עמק יזרעאל, ורצועת החוף מחיפה ועד ת"א. האזור הערבי כלל 40% משטח הארץ – יהודה ושומרון, הגליל המערבי והשפלה.

שני אזורים שיהיו נתונים תחת שלטון בריטי ישיר – כ-43% משטח הארץ, ובו בין היתר גם ירושלים והנגב. על פי תכנית "מוריסון גריידי", האזורים היהודי והערבי היו מוגדרים כאוטונומיה תרבותית בלבד ועליית היהודים הנסים מאירופה המדממת הייתה מוגבלת. התכנית נדחתה על ידי נשיא ארה"ב, הארי טרומן.

 

20 News

20 News