אחרי שנים ארוכות של שקט יחסי באיראן בימים האחרונים אנו עדים להתעוררות מחודשת של הצעירים ומבקשי שינוי נוספים ברפובליקה האסלאמית.

ב"קיץ הירוק של " ב-2009 יצאו מיליוני מפגינים כנגד תוצאות הבחירות. מאז עברה כברת דרך משמעותית מבחינת הישגים במישור הבינלאומי כדוגמת מול המעצמות והסכמים כלכליים מול מדינות נוספות.

מפגינים בטהראן, הערב.צילום: מתוך טוויטר
מפגינים בטהראן, הערב.צילום: מתוך טוויטר

למרות ההכנסות האדירות מהסכם הגרעין זה האוכלוסייה באיראן לא ראתה שינוי של ממש באיכות חייה. במדינה ישנו שיעור עוני גבוה, אינפלציה גואה, ויותר מכל – חוסר אופק תעסוקתי בקרב בוגרי האוניברסיטאות.

האוכלוסייה באיראן מונה כ 80 מיליון איש מתוכם כ-42 מיליון צעירים מתחת לגיל 35. המוחים הצעירים הנעזרים רבות ברשתות החברתיות באמצעותן הם מפיצים תעמולה גלויה ותעמולה סמויה כנגד המשטר העוין אותם.

צעירים נחושים אלה מבקשים שינוי בהתנהלות המשטר כלפיהם תוך מתן אפשרות להעניק להם חיים ליברלים ופתוחים יותר. בנוסף מציגים הצעירים המשכילים שאלות קריטיות למשטר כמו מדוע תקציב המדינה הולך ברובו למימון נשק, טרור ואידיאולוגיה קיצונית ולא לטובת רווחה ובריאות, חינוך, חיזוק הכלכלה של התושבים?

מפגינים בטהראן, 30 דצמבר 2017. צילום: רויטרס
צילום: רויטרס

הצעירים יכולים למוטט את המשטר

נמצא במערכה ארוכת שנים במזרח התיכון הן מול גורמים ערביים והן מול גורמים מערביים, ומשקיע רבות בשאיפותיו לחיזוק ההגמוניה שלו באיזור. זו הסיבה העיקרית לאוזלת ידו של המשטר בכל הקשור לסוגיות הפנים החשובות כל כך להמשכיותו.

צעירי איראן הנחושים להתעמת עם כוחות הביטחון הם אלה שיכולים למוטט את המשטר ולהוות איום ממשי לקיומו יותר מכל צוללת או מטוס. מבחינת העולם המערבי שמביט בשעה זו על הנעשה באיראן, פעילות חכמה לחיזוק בסיס האופוזיציה הצעירה יכולה להוביל בשלב מאוחר יותר ללחץ ממשי על המשטר ולשינוי דפוס השלטון באיראן גם אם לא להפלתו המוחלטת.

הפגנות בטהראן נגד המשטר, 30 דצמבר 2017. צילום: רויטרס
 צילום: רויטרס

כחלק מהפקת הלקחים מאירועי 2009 ייתכן כי המשטר יאפשר לצעירים אלה להמשיך ולהפגין ולשחרר קיטור, אך בעת כשיחוש שמעמדו בסכנה של ממש, הוא ינקוט בצעדים קשים למיגור האירועים בכל הכלים העומדים לרשותו.

רועי כהנוביץ

רועי כהנוביץ

יועץ ומרצה בנושאי איראן, מזרח תיכון, אסלאם וטרור

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.