מפגן לציון הנכבה באוניברסיטת ת"א, ב- 2015. צילום: פלאש 90

מדוע במשטרת מחוז החוף ביקשו להסתיר מתושבי ניר עציון קיום של צעדה המונית של אנשי שמאל קיצוני וערבים – דווקא ביום העצמאות? משיחה של ערוץ 20 עם חברי ועד ההנהלה של המושב ניר עציון, עולה כי במועצה ובמשטרה סיכמו על קיום אירועי "צעדת שיבה" של ארגון השמאל הקיצוני "זוכרות" מול גורמים בהנהלת המשק ביישוב. הגורמים התבקשו לשמור על הפרטים חסויים – כך שלא יפורסמו בקרב אנשי היישוב.

בניר עציון זועמים היום (רביעי) על הכוונה לקיים את אירוע המחאה הערבי-לאומני בשטחם במהלך חג העצמאות. "האירוע הזה רחוק מלהיות תמים", אמר לנו יוסי עדן חבר ועד ההנהלה במושב.

"במהלך החודש האחרון נעשה מהלך של מגעים של המשטרה והמועצה עם נציגות מחברי ניר עציון, שמטרתה הייתה להסדיר את זה שניר עציון תאפשר שימוש בשטחים שלה למטרת קיום האירוע הזה שהוא בעצם אמור להיות צעדת מחאה".

הכנות לצעדת הנכבה בניר עציון, היום

לדבריו במועצה ובמשטרה תכננו את האירוע בקפידה מול הנהלת המשק במושב מבעוד מועד, "היו מגעים של נציגים רשמיים מניר עציון עם המשטרה והמועצה, נחתם הסכם ואושר. אתמול הסיפור עלה לשיח ציבורי פנימי בניר עציון, והגיע לחברי ועד ההנהלה הרשמיים – הגוף היה ממודר מכל הסוגיה".

לכאורה אם התקיימו מגעים רשמיים ומסודרים בסוגיה, ואף נחתם הסכם אין לתושבים על מה להלין. אלא שבוועד ההנהלה הבהירו לערוץ 20 כי מנהל המשק אשר מועסק באופן חיצוני במושב התבקש "לא לפרסם ולא להפיץ" את קיום האירוע. "המשטרה ביקשה לשמור על זה בשקט בגלל רגישות העניין", אמרו לנו בניר עציון.

ההזמנה לאירוע בפייסבוק

"בערב יום הזיכרון התבררו לנו המון פרטים לגבי אופי האירוע", מסביר עדן את העובדה שהמחאה התעוררה בשלב מאוחר מאוד – כיומיים לפני קיום הצעדה.

"מי שחתם לא שיער שניר עציון תתנגד בצורה כל כך תקיפה ונחרצת לעניין הזה", הוא מסביר. מאז שנודע במושב על התכנית לקיים את הצעדה, הספיקו במועצה להחתים עצומה המתנגדת לאירוע וגם לפנות במכתב רשמי לראש המועצה האזורית כרמל סלע ולדרוש ממנו לבטל את האירוע: "נעשה כל שיידרש כדי למנוע כל פעילות לאומנית, אנטי ציונית מסוג זה בשטחנו", כתבו התושבים במכתב רשמי.

"בעצם חברי ניר עציון, חברי המשק שבעצם השטחים הם בבעלותם בכלל לא ידעו שהולכים לעשות שימוש בשטחים", מבהיר עדן.

"זה פוגש אותנו בסיפור האישי שלנו, בנרטיב האישי שלנו"

עדן הבהיר כי גם במידה ולא יבוטל האירוע, בכוונת התושבים למחות בכל זאת. "חברי ניר עציון לא יהיו מחר בשקט, אנחנו  נרד למטה ונעשה את הפיקניק שמה נשב שם עם דגלים, לא יהיה מצב שאנחנו נאפשר ונשתוק שהדבר הזה יופקע מאתנו".

"נקיים אירוע נגדי בכבוד לא בהתלהמות ולא באלימות, אבל אנחנו נהיה שם ונעביר את המחאה שלנו".

המכתב אותו שלחו התושבים לראש המועצה

לטענת התושבים, מהמשטרה נמסר כי ההיערכות היא עבור אירוע בו ישתתפו כ-15 אלף איש. עם זאת, בעמוד האירוע של העמותה בפייסבוק נרשמו כמגיעים רק 43 אנשים.

אין זו הפעם הראשונה שבעמותת זוכרות מקיימים מפגן אנטי-ציוני דווקא ביום הזיכרון. לדברי עדן: "הצעדות האלה מתקיימות כבר מספר שנים בחוף כרמל, כל פעם מישהו מזיז את תפוח האדמה הלוהט הזה ממקום למקום, כשזה היה באדמות מדינה, בקק"ל ביער עופר אין לנו מה להגיד, כשזה קורה בניר עציון זה פוגש אותנו גם בסיפור האישי שלנו, בנרטיב האישי שלנו אנחנו לא יכולים להסכים עם זה".

חשוב לציין כי המושב החקלאי ניר עציון הוקם בשנת 1950 על ידי פליטי כפר עציון שהוחרב בלחמת השחרור במהלך הקרב על כפר עציון נטבחו 127 מתושביו.

בדף האירוע בפייסבוק שנפתח לכבוד הצעדה נכתב: "זוכרות קוראת לציבור להצטרף לתהלוכת השיבה הארצית שמארגן הוועד להגנה על זכויות העקורים בישראל, למען יישום זכות השיבה והכרה בנככבה. התהלוכה תתקיים ביום "העצמאות הישראלי… על אדמת הכפר עתלית אשר כבשה ישראל ב-1948, גרשה את תושביו, הרסה את בתיהם ומונעת את שיבתם עד היום".

"האירוע יכלול תהלוכה, תערוכות ודוכנים רלוונטיים לאירוע, נאומים ושירה בערבית".

מכתבו של ראש המועצה

במועצה האזורית חוף הכרמל דחו את הטענה על בקשה לשמור על תכנון האירוע בסודיות: "זה ממש לא בא מצד המועצה", אמרו לנו. ראש המועצה האזורית חוף הכרמל, כרמל סלע שלח היום מכתב לשר לביטחון פנים גלעד ארדן ולמפכ"ל המשטרה וכתב כי אישר את האירוע מפני שהמשטרה לא הציבה בפניו כל ברירה אחרת: "לא נותרה בידי ברירה לאשר את האירוע במקום הכי פחות רגיש בחוף הכרמל".

סלע ביקש מהמפכ"ל ומהשר להתערב כדי לבטל את האירוע: "אנו רואים בקיום האירוע סכנה ממשית שיכולה להדליק את האזור כולו", כתב.

לשאלת ערוץ 20 האם אכן ביקשו במשטרה מגורמים בניר עציון להצניע את קיום הצעדה נאמר לנו כי "מדובר במהלך גלוי של חתימה על הסכם בין הצדדים". דובר המשטרה אמר לנו כי הוא לא מכיר שום פנייה או בקשה של המשטרה מגורמים בניר עציון, להצניע או להסתיר את פרטי קיום הצעדה בשטחם.

בהודעה לעיתונות מטעם המשטרה נאמר כי "משטרת ישראל קיבלה לפני כחודשיים מטעם העמותה לשמירה על זכויות העקורים, בקשה לקבל רישיון לקיום תהלוכה באזור יער עופר, בהשתתפות למעלה מ –10,000  משתתפים.

מדובר בתהלוכה הנערכת ביום העצמאות מזה כעשרים שנה, כאשר משטרת ישראל מציבה בתום בחינה מקצועית את תנאי הרישוי על מנת לשמור על בטחון
הציבור, בהיבטי אבטחה, סדר ציבורי ותנועה.

כמו בכל שנה, משטרת ישראל בחנה את הפנייה ולא אישרה את המיקום שביקשו המארגנים. המשטרה קבעה כי יש לקיימה במקום חלופי למניעת חיכוך וצמצום הפרת הסדר הציבורי.

לפיכך, התבקשו המארגנים למצוא בשיתוף עם הרשות המקומית הרלוונטית מקום חלופי ולהעלות זאת על הכתב בהסכם חתום בין הצדדים – כתנאי לקבלת הרישיון.

כאמור, ההסכם נחתם בין מארגני התהלוכה ונציגי המועצה חוף הכרמל, על דעת שני הצדדים באופן רשמי והוסכם על ידיהם – מעבר בשטח חקלאי מרוחק שבחכירת הישוב ניר עציון. על בסיס הסכמת המועצה ונציג הישוב לקיים את התהלוכה בתחומם,אושר קיום האירוע .

כפי שהובהר לעיל, כל ניסיון לקשור את משטרת ישראל לקיומה של התהלוכה במקום זה או אחר, שגוי ומטעה".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא