2:40 21/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "למדנו ממך לא לוותר ולא להתייאש. היית לנו, מגדלור של אופטימיות"

"למדנו ממך לא לוותר ולא להתייאש. היית לנו, מגדלור של אופטימיות"

יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין סופד לנשיא התשיעי, שמעון פרס ז"ל: "זכית להיות אחד מגדולי מעצבי פניה, דמותה וחוסנה של ישראל"

"אני לא רוצה למות בעודי בחיים", אמר שמעון פרס לא מכבר. "אני יודע שיבוא יום ואפנה את מקומי כמו כל אדם, אבל אעשה שגיאה אם כל זמן שאני חי – לא אעשה את מה שאדם חי צריך לעשות". כך פתח יו"ר הכנסת, יואל (יולי) אדלשטיין את הספדו לנשיא התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס ז"ל והמשיך: "מילותיך, שמעון, היו תמיד מדודות להפליא. משפטיך בנויים לתלפיות, כיאה לאיש הגות וספר מושבע".

"אבל ניחנת בסגולה: מלים יפות לא היו אצלך תחליף לעשייה, ולא הסתפקת באמירות מהשפה ולחוץ. זכית להיות אחד מגדולי מעצבי פניה, דמותה וחוסנה של ישראל. אך עוד לפני היותך מדינאי ומנהיג- היית פשוט בנאדם, איש חם ולבבי".

יו"ר הכנסת נתן לנו הצצה קטנה אל מאחורי הקלעים לרגעים בהם פרס בן ה-90 הגיע ללשכתו: "לא הייתה פעם שלא היה ניגש לכל אחת ואחד מעובדי לשכתי, לוחץ את ידם ושואל לשלומם. תמיד היה נעתר גם לכל בקשה שהופנתה אליו, לרוב בביישנות, להצטלם אתו. בכך הרי ניכר אדם: לא רק ברגעיו הגדולים והפומביים, אלא גם בהתנהגותו הבין-אישית, בצנעה".

יו"ר הכנסת המשיך וסיפר על השיעור החשוב שלימד אותנו הנשיא לשעבר על טיבם של החיים: "לא רק מהי אריכות חיים- לה זכית- אלא מהם חיים מלאי משמעות, תוכן ופעילות בלתי פוסקת. בצדק הפכת כבר מזמן שם נרדף לחיוניות, למרץ, לחשיבה מרחיקת לכת- ובגדול. תמיד בגדול.  שימשת שגרירו האולטימטיבי של העם היהודי, באשר הוא. הוכחת שוב ושוב, גם לכל הספקנים, עד כמה גדול העם הזה באיכותו ובתפקידו, למרות ממדיו הגיאוגרפיים והדמוגרפיים המוגבלים. הגיל לא שיחק אצלך כל תפקיד. לעגת לו, התלת בו. התמקדת במה שעוד אפשר להספיק לקדם ולשפר, ואצלך הלוא תמיד היה מה להספיק".

יו"ר הכנסת אף שיתף במה הוא למד משמעון: "למדנו ממך לעולם לא לוותר ולא להתייאש.  היית לנו, לעם בישראל, מגדלור של אופטימיות.  ממך שאבנו תעצומות נפש. ממך קיבלנו פרופורציות נכונות".

"אמרת שחלומך היה להיות רועה- צאן; ובכן, הגשמת אותו. היית ותישאר כרועה ומורה דרך לרבים. לא פחות מארבעים ושמונה שנים כיהנת בכנסת, פרק זמן חסר תקדים בתולדות הפרלמנט הישראלי. שימשת יושב-ראש הכנסת הזמני, כ"ותיק חברי הכנסת". כמעט יובל שנים היית חלק מתבנית נוף המשכן".

אדלשטיין שיתף קטע מתוך הנאום שנשא פרס עם השבעתו בכנסת לתפקיד הנשיא התשיעי: "אני עוזב את הבית הזה, לבה הפועם של הדמוקרטיה הישראלית, אחרי שחבשתי את ספסליו יותר ממחצית חיי. אהבתי את עוצמתו מחרישת האוזניים, את הוויכוחים הגדולים, את סערת הנפש, את ההתפייסויות הבלתי-צפויות, ואני יודע שהבית הזה מסוגל לקבל החלטות היסטוריות גם כאשר הדמוקרטיה יוקדת."

"עקרונות אלו מנחים אותנו גם היום, בהתנהלותנו בבית המחוקקים הסוער שלנו" הוסיף אדלשטיין.

אדלשטיין סיים במילים: "הפריחה הגדולה של מעמדך הציבורי בשנותיך המאוחרות, היא עדות ליכולתך המופלאה, להמציא את עצמך בכל פעם מחדש.  זכית לצאת מהמסגרות הפוליטיות בהן היית כמעט כל חייך, שהיו כר פעילותך אך גם זימנו לך יריבים וברי פלוגתא חריפים.  גם אלו שחלקו קשות על כמה ממהלכיך, הוקירו אותך על שנות עשייה רבות ועל תרומתך האדירה למדינה". "הפרידה משמעון פרס, כמוה כפרידה מראש המשפחה הישראלית המורחבת.  הוא היה מענקי המנהיגים שקמו לנו במאה האחרונה.  מפירות נטיעותיו, ייהנו גם נכדינו ואף מי שטרם נולדו.  לכן, למרות שחסרונו האישי יהיה ניכר, טביעות אצבעותיו נוכחות כאן – לנצח.  בשם כנסת ישראל, חבריה וחברותיה בעבר ובהווה, אני שולח חיבוק חם ותנחומים כנים לבני משפחתו: לילדים צביה, יוני וחמי, לצוותו המסור ולמוקיריו הרבים מאד".

"בלע המות לנצח, ומחה א-דני אלוהים דמעה מעל כל פנים".

מרב לרנר

מרב לרנר

עורכת מדור נשים 'אשת חיל' באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

1

בני משפחת מנגיסטו נשאו דברים באו"ם יחד עם השגריר דנון

בני משפחת מנגיסטו קראו להשבתו במטה האו"ם בניו יורק. האח אילן: "כמו שמתעסקים בהרבה סוגיות המוניטריות ברצועה - רוצים שלא ישכחו את אחי"