צילום: יח"צ
צילום: יח"צ

בדיון שנערך היום (ב') בוועדה לצדק חלוקתי ושיוויון חברתי בנושא בין גברים לנשים בראשות ח"כ מיקי זוהר, הציגה יו"ר התנועה הילה שי וזאן, את עמדת "שווים שונים" כי יש לחשוף תופעות שליליות אלו הגורמות לנזק רב לנשים וגברים כאחד. יש לפעול למיגור תופעת תלונות השווא על ידי הגברת ההרתעה והענישה בפני המגישים תלונות אלו.

בדיון , שנערך על אף ניסיונות ארגוני נשים למנוע את קיומו, נכחו גופים שונים, כמו גם נציגי הפרקליטות והמשטרה אשר לא סיפקו נתונים חד משמעיים להבנת היקף התופעה והדגימו עד כמה הנושא בעייתי , פרוץ ודורש טיפול מיידי.

עוד נכח בדיון י', מחברי "שווים שונים", שהביא את עדותו האישית לגבי תלונות שווא שהוגשו נגדו. ח' אם ילדו של י' הגישה 3 תחונות שווא כנגדו ובאחת מהן טענה לאינוס הקטין על ידי י'. הקטין נבדק על ידי רופאים, חוקרי נוער, פסיכולוגים ועובדים סוציאלים ובית משפט פסק חד משמעית כי האן ח' הלינה תלונת שווא כנגד האב וראה זאת בחומרה רבה. התלונות שווא גרמו לנזק רב הן ל-י' והן ולילדו. הקטין מטופל כעת בטיפולים פסיכולוגיים בהוראת בית המשפט היות ונגרם לו נזק נפשי לאור תלונת השווא של האם. י' הגיע לתחנת משטרת איילון יחד עם הראיות והחלטת בית המשפט אך נענה שם על ידי החוקר כי אין באפשרותו לעשות דבר. כנגד אם הקטין שבחרה להלין בתחונת שווא לא ננקטו צעדי ענישה עד לרגע זה.

י' אמר "אני רואה את הילד ונקרע. ילד בגילו אינו צריך לעבור את זה ללא סיבה אמיתית. את העוולה של האם והנזקים הנפשיים נדע לאמוד רק עם השנים. חייבים למנוע את המקרה הבא"

הילה שי וזאן יו"ר תנועת "שווים שונים" אמרה בדיון: "תופעת הגשת תלונות השווא מתנהלת באין מפריע והטיפול הכושל בהן מעודד את גידולה, כיוון שאינו מייצר שום הרתעה מספקת. אנו בתנועת שווים שונים מאמינים כי תופעה זו פוגעת לא רק בגברים נגדם לרוב מוגשות התלונות, אלא גם בנשים שתלונתן אמת, כיוון שמערכות החוק והאכיפה מתייחסות אליהן בספקנות. ומעל הכל הנפגעים העיקריים הינם הילדים הנאלצים לסבול לשווא בדיקות גופניות פולשניות, ונזקים נפשיים שישארו איתם לשנים רבות. המלצנו ליו"ר הועדה לייצר הרתעה ממשית כנגד מגישי תלונות השווא החל בהטלת הוצאות המשפט עליהם וכלה בשלילת המשמורת של ההורה הבוחר להגיש תלונה שאין בה צל של אמת."

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא