16:12 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > ללא עמונה: חוק ההסדרה אושר בקריאה טרומית

ללא עמונה: חוק ההסדרה אושר בקריאה טרומית

אחרי דיון סוער במליאה, הכנסת הצביעה ברוב של 60 מול 49 בעד החוק להסדרת ההתיישבות. ח"כ סמוטריץ: "נמשיך לפתח את ההתיישבות"

בתום דיון סוער שכלל צעקות הדדיות בין חברי כנסת מימין ומשמאל, חוק ההסדרה אושר הערב (ב') בקריאה טרומית במליאה ברוב של 59 בעד מול 49 נגד. החוק הובא להצבעה לאחר שהוסר ממנו הסעיף שעוסק ביישוב עמונה, שבנוגע אליו סוכם על מתווה מיוחד. על פי הצעת החוק, מעמדם של אלפי בתים שנבנו בהתנחלויות על קרקע פרטית של פלסטינים יוסדר.

שרת המשפטים איילת שקד בראיון ל"לפני כולם"

מוקדם יותר נתן היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את אישורו לסיכומים שגובשו בין ראש הממשלה נתניהו לבין השר בנט שיאפשרו להעביר את מתווה עמונה. מנדלבליט אמנם לא שינה את דעתו בנוגע לאי חוקיות חוק ההסדרה, אך אישר את המתווה שיאפשר את העתקת היישוב לאדמות נפקדים סמוכות למקום הקיים היום. נוסף לכך הוא אישר כי במקרה שהחוק ייפסל בבג"ץ הוא יפעל לקידום הפתרון הקפריסאי או אופציות נוספות שיימצאו.

הממשלה חוגגת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הממשלה חוגגת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אני מצפה משופטי בית המשפט העליון לגלות שכל ישר וחמלה, וביום שהחוק הזה יעבור בשלוש קריאות – מיוזמתם לבטל את פסקי הדין ולהנמיך את אי הלגיטימציה לכנסת, לשנות את המצב המשפטי ולייצר מצב משפטי אחר שיסדיר את ההתיישבות", אמר ח"כ בצלאל סמוטריץ מהבית היהודי שהציג את הצעת החוק בתחילת הדיון.

לחברי האופוזיציה שזעמו אמר כי "אתם כועסים כי החוק הוא מדיני ולא משפטי, שרוצה לשנות מקצה לקצה את התייחסות מדינת ישראל ליו"ש. אנחנו נמשיך לפתח את ההתיישבות".

"כגודל ההספד בקלפי, עוצמת היבבות"

שקד תקפה בחריפות את טענות השמאל לגבי מותה של הדמוקרטיה, בעקבות הסיכומים הקואליציונים אודות חוק ההסדרה, וטענה כי "כגודל ההפסד שלכם בקלפיות – עוצמת היבבות שלכם במודעות. אתם, שרוממות עקרונות הדמוקרטיה בגרונכם – בזים להליך הדמוקרטי. מאז אמירתו האומללה של יצחק בן אהרון לא התקדמתם הרבה: בימים ההם ביקשתם להחליף את העם, היום אתם מבקשים להחליף את השיטה.

שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"רק את הדעה שלכם אינכם בוחנים מחדש. שוב ושוב העם דוחה אותה ואתם מפסידים בחירות, אבל לא מסוגלים לעשות את חשבון הנפש הנדרש. אולי משהו בעמדה שלכם אינו מתעדכן? אולי תפיסת העולם שלכם אינה מתאימה לציבור הישראלי? אולי תצאו לרגע מהווילה – תעשו סיבוב בג'ונגל ותחזרו לספר מה ראיתם מסביב?"

עוד ציינה השרה שקד כי "כמו בכל עניין אחר בו אתם מפסידים שוב ושוב בקלפי, המנגנון שעד כמה שאני מכירה – מפעיל כל דמוקרטיה, אתם קובעים שהדמוקרטיה הגיעה אל קצה. אבל הקביעות האלה בדבר 'קץ הדמוקרטיה' אינן אבחנות מתחום מדעי המדינה. אלה הן טענות פוליטיות. אגב, מהטענות הזולות ביותר שניתן למצוא בסופר-מרקט הפוליטי וכך בדיוק צריך להתייחס אליהן".

בהתייחסותה לחוק ההסדרה עצמו אמרה שקד כי "היום שבו חוק ההסדרה יעבור הוא יום שייכתב בו אחד הדפים המפוארים בספר ההיסטוריה של שיבת ציון. יהיה זה היום שבו החרב המונפת מעל אלפי בתים תיעלם. בשנת היובל לניצחון האדיר של ששת הימים – נקרא דרור להתיישבות ונסיר את האיום שרבץ עליה שנים רבות. עושים סדר במשטר הקרקעות, מגינים על הבתים, מחזקים את ההתיישבות, מעמיקים את ההיאחזות בארץ האהובה שלנו".

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הדמוקרטים הסורים חוגיים את נצחונם על דאעש בא-ראקה, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

אחרון לוחמי דאעש גורש מא-ראקה

המרכז הסורי לזכויות אדם' הודיע כי העיר נוקתה לחלוטין מן הטרוריסטים האסלאמיסטים. א-ראקה שנכבשה ב-2014 נחשבה לבירת "המדינה האסלאמית"