אחרי מעל לארבעה חודשים מהסכם הנכים ודחיות מרובות, מליאת הכנסת אישרה הלילה (ג') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 200) הקובע את מתווה העלאת הקצבאות שמעניקה המדינה לנכים. בהצעת החוק תמכו 84 חברי כנסת ולא היו מתנגדים או נמנעים. כל ההסתייגויות שהוגשו להצעת החוק לא התקבלו.

הפגנת נכים. צילום: פלאש 90

 

על פי התיקון שאושר, הסכום הכולל שיתווסף לקצבאות הנכים יגיע בסוף התהליך ל-4.3 מיליארד ש"ח – תוספת של 100 מיליון לעומת הסכום עליו סוכם בין הממשלה לנכים בספטמבר. קצבת הנכות הבסיסית תעלה ב-470 עד 770 ש"ח בחודש לאדם, ותעמוד על 3,270 שקלים כבר בפעימה הראשונה. בחישוב זה נכלל מיזוג הקצבה החודשית הנוספת שמקבלים נכים שנקבעה להם דרגת אי כושר. ככל הנכים הזכאים לקצבת נכות כללית יקבלו גם את הקצבה הנוספת ובסכום שווה של 452 ש"ח בחודש.

עד כה ניתנה הקצבה הנוספת רק לבעלי נכות רפואית בדרגה 80% ומעלה (בעלי נכויות רפואיות בדרגות נמוכות יותר הסתפקו ב- 152-351 שקלים עד כה). מעתה, ככל שאדם קיבל קח"ן (קצבת נכות נוספת) נמוך יותר, או לא קיבל קח"ן כלל, כך תגדל קצבתו הכללית. עלות תוספת זו: 240 מיליון ש"ח.

נקבע כי קצבת הנכות הסופית, בתום כל הפעימות, לא תפחת מ-3,700 ש"ח בחודש (על פי ההערכות תעמוד על כ-4,000 ש"ח). הקצבה תוצמד לשכר הממוצע במשק החל בשנת 2022. לצורך מימוש כל המהלכים, משרד האוצר יוסיף עוד 100 מיליון ש"ח, כך שעלות הפעימה הראשונה תעמוד על 2.24 מיליארד ש"ח בשנה, ועלות כלל הפעימות תגיע כאמור ל-4.34 מיליארד ש"ח בשנה.

מחאת הנכים. צילום: 'נכה, לא חצי בן אדם'

 

עד סוף שנת 2019 יהיו רשאים שרי האוצר והרווחה להגיש תקנות לאישור ועדת העבודה והרווחה, בהן תפורט הגדלה נוספת של הקצבאות (לא תוקם ועדה לעניין כפי שתוכנן בתחילה). על כך אמר שר העבודה והרווחה חיים כץ כי "היעד היה ונותר קצבה בגובה שכר מינימום וההצעה הממשלתית שאושרה היום היא צעד ראשון ומשמעותי בדרך אליו". לדבריו, "כשר הממונה על אוכלוסיית הנכים בכללותם, דאגתי כי כל אוכלוסייה, ובמיוחד אלו שקופחו והוזנחו במשך שנים, תקבל מענה הולם. נלחמתי מול פקידי האוצר שהקצבה תוצמד לשכר הממוצע במשק ושהנכים בגיל הפרישה יהנו מתוספת לקצבה, למעלה מ-80,000 אזרחים ותיקים שכמעט ונשכחו".

השר כץ פירט והסביר כי "בצעד היסטורי, שמנו סוף לסרבול ואיחדנו בין הקצבה הבסיסית לקצבה החודשית הנוספת. מה שיסייע ל-125,000 נכים החלשים ביותר מבחינה כלכלית כמו נכי הנפש, אנשים עם מוגבלות שכלית ואוטיסטים. דאגתי שלא ישכחו את העיוורים ועבורם השגתי תקציב ייעודי של 50 מיליון ש"ח. המאושפזים במוסדות ציבוריים, שקיבלו עד היום סכום מועט לחשבונם הפרטי כי רוב הקצבה הועברה למוסד בו שהו, יקבלו ממרץ את תוספות של 470 ש"ח לשימושם האישי.

מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה בנימים נתניהו ושר הרווחה חיים כץ בנושא מתווה הנכים, 3 ינואר 2018. צילום: הלל מאיר/TPS

 

"לאחר שהקצבה לא עודכנה במשך שש עשרה שנה אפשר בהחלט להגדיר את היום הזה כהיסטורי. אני מקווה להגיע במהרה להסכמות עם האוצר ולקדם את הצעת החוק להעלאת הקצבה לכל האזרחים הוותיקים שמקבלים השלמת הכנסה, תוך הצמדתה לשכר הממוצע במשק, מהלך שיתן לנו את הביטחון שאף אזרח ותיק לא יהיה מתחת לקו העוני שוב", חתם.

מגיש הצעת החוק, יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון, אמר בתגובה: "הצלחנו היום לגרום לממשלה בראשות ראש הממשלה הכי אנטי-חברתי להעלות את קצבת הנכות בכ-50%, עשינו את זה על אפו ועל חמתו ולמרות שהוא ושר האוצר ניסו למרוח, לעכב ולקבור באינסוף וועדות".

"חוק רע"

מנגד, בחלק מארגוני הנכים לא יצאו מסופקים ומתחו ביקורת על אישור תיקון החוק. יו"ר מטה מאבק הנכים, נעמי מורביה, אמרה כי מדובר ב"חוק רע". איל כהן מארגון 'הנכים הופכים לפנתרים' הודיע כי בארגונו יחלו להפגין מול בתיהם הפרטיים של חברי הכנסת. "כשאנחנו מפריעים לח"כים בחיים הפרטיים הם מדברים אחרת. אנחנו לא יודעים אם נחיה עד השנה הבאה", אמר.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20