אל"מ גיא חזות, מפקד חטיבת כפיר, נפגש בחשאיות עם משפחת אזריה והציע להם לא לערער על פסק הדין של בית הדין הצבאי שהרשיע את בנם אלאור. תוכן השיחה התפרסם אמש (ד') בערוץ 2, הבוקר, מערכת המשפט הצבאית הגיבה.

בפגישה שהתקיימה ביום שני בבסיס צבאי דנו הצדדים בדרכים לתווך בין הצבא למשפחתו של אלאור אזריה, שהורשע בהריגת מחבל. בפגישה נכחו אביו של אלאור – צ'רלי אזריה, מפקד חטיבת כפיר אלוף משנה גיא חזות ומזכ"ל האיגוד הלאומי אופיר סופר, ששימש בעבר כסגנו של חזות.

 משפט אזריה, תקציר ההתפתחויות

"ייתכן שהמח"ט פעל באופן תמים לטובת אזריה, כי הוא עדיין המפקד שלו, אך היה עליו ליידע את סנגוריו. התנהלותו היא לכל הפחות בעייתית", אמרו במערכת המשפט הצבאית. "המח"ט אינו משפטן, ואם הוא היה נושא בתואר עורך דין – ניתן היה להגיש נגדו תלונה ללשכת עורכי הדין מכיוון שפנה ישירות למשפחת נאשם ולא לפרקליטיו. כמעט מדי חודש מתרחשים בצה"ל מקרים שבהם התביעה הצבאית מציעה הסדר טיעון לנאשמים, אך הם נעשים באופן המקובל: התובע פונה ישירות לסנגורים, ובכל מקרה נמנע מלהטיל ביקורת או דופי בפני הנאשם על התנהלות עורכי דינו, גם אם חשב שהם מסבים לו נזק. שיחת המח"ט עם צ'רלי אזריה הפתיעה לא מעט גורמים במערכת אכיפת החוק בצבא, בשל בחירתו לדבר עם האב ולא עם החייל, בעוד הפרקטיקה המקובלת היא לנהל משא ומתן עם עורכי דין".

המח"ט אלוף-משנה חזות (צילום: גיל יוחנן)

המח"ט אלוף-משנה חזות. צילום: חטיבת כפיר

"בצבא חוששים שהערעור יתקבל"

אילן כץ ואייל בסרגליק, צוות ההגנה של אלאור אזריה, הגיבו בזעם לפרסום השיחה. "אם היינו במצב רגיל, שבו מפקד בא כמפקד לפקוד ומדבר איתו, אבל הוא מבר כאילו מטעם אותם גורמים ואתם יודעים, אנשים מאוד עסוקים שכבר תואם איתם, שחייבים להיפגש עוד הלילה, לנצל את המצוקה בצורה הכי צינית, לנצל את המצוקה של המשפחה כדי להוריד אותה מערעור, כי הם יודעים שערעור עלול להתקבל ולהרעיד את אמות הספים. בצבא חוששים שהערעור יתקבל", אמרו עורכי הדין, והוסיפו,  "מזועזע מתוכן השיחה, שמזכיר משטרים אפלים ומזכיר מאפיה. הדברים האלה הם פשוט דרמטיים, הם קרובים מאוד לשיבוש הליכי משפט – אם לא מהווים שימוש הליכי משפט, פגיעה בוודאי בזכות להליך הוגן לייצוג לפי בחירתו ולנסות לסכל ערעור"

 
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20