מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך

משטרת ישראל הודיעה היום (שלישי) כי במסגרת חגיגות ה-70 למדינת ישראל יבוטלו בשבועות הקרובים. מאות אלפי תיקים סגורים מהמרשם המשטרתי.

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך אמר: "אחד מעקרונות רפורמת האמו"ן של המשטרה, הוא אבחנה ברורה בין האזרח הנורמטיבי לבין עבריין והכרה, כי גם האזרח הנורמטיבי עלול לחטוא ולמעוד".

"משטרת ישראל פועלת לצורך מניעה מצבית – לסייע בידי אזרחים נורמטיביים להימנע מלשגות ולעבור עבירות ולעתים גם לסייע לכאלו שעברו עבירה לחזור לתלם ולנהל חיים של אזרחים נורמטיביים שומר חוק".

השר גלעד ארדן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במשטרה מכנים את המתווה "סיכוי מחדש". במסגרת התפיסה המשטרתית החדשה, מי שנתוניהם בראיה לאחור מצביעים על היותם אזרחים נורמטיביים שאולי נחשדו ולא הצליחו להפריך החשדות נגדם, או אפילו מעדו באופן חד פעמי, אולם אינם עולים להגדרה של עבריין.

במסגרת המתווה יורחב השימוש בסמכות הביטול הנתונה למשטרה ובסיומו יבוטלו מן המרשם כ – 339 אלף תיקי חקירה בהם מעורבים כ- 300 אלף אזרחי מדינת ישראל, תושבי האזור, זרים ותיירים, מתוכם כ- 34 אלף קטינים.

במסגרת המתווה לא יבוטלו תיקי חקירה סגורים בעבירות אלימות חמורה, עבירות מין חמורות, עבירות ביטחון, עבירות המתה וכן עבירות לפי סעיף 17 לחוק המרשם הפלילי ותקנת השבים. ביטול התיקים יתבצע באופן ממוחשב.

במשטרה הדגישו כי המתווה אינו מונע פניה של כל אזרח למשטרת ישראל בבקשה לבטל תיקי חקירה סגורים, אשר אינם נכללים במתווה.

השר לביטחון פנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, אמר הבוקר על היוזמה: "מדובר בבשורה של ממש לאזרחים שנחקרו בחשד לפלילים, שתסיר מהם את הכתם הנוגע לעברם. המשרד לביטחון פנים ליווה את היוזמה שתואמת מהלכים דומים שקידמתי בעבר, מתוך תפיסה הרואה בשמירה על זכויותיהם של אזרחים, גם כאלו שנחקרו במשטרה, ערך ראשון במעלה".

"אין כל סיבה שענן של חשד ירחף במשך שנים מעל ראשם של אזרחים שמעולם לא הואשמו בפלילים. אני רואה חשיבות רבה ביוזמה למחיקת מרשמים, ומברך על כך שלמאות אלפי אזרחים תינתן הזדמנות לפתוח דף חדש לרגל ציון 70 שנים להקמתה של מדינת ישראל".

 

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי