שר הבריאות יעקב ליצמן התייחס הבוקר לסערת הסלמונלה בוועידת הרפואה ה-10 בבנייני האומה בירושלים: "במים אלו יש סלמונלה ונסיכים. יש טענות על גזענות – שטויות. אני יושב עם המגזר הערבי ונותן להם מכל טוב", אמר ליצמן. ליצמן הסביר את ההבדל בפעילות משרד הבריאות במקרים הסלמונלה בחברת יונליוור לבין הנסיך: "יוניליוור לא היו חייבים לדווח, אבל היו צריכים למנוע שלא ייצא מהמפעל ולכן לא שללנו להם את הייצור. 'הנסיך' היה חייב לדווח ולא דיווח למפעלים שעבד איתם, לכן משרד הבריאות הפסיק את הייצור".

התנגד להצעת החוק. שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
התנגד להצעת החוק. שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בנוסף בועדת הבריאות של הכנסת מתכנסת הבוקר (ג') לדיון מיוחד בהשתתפות מנכ"ל משרד הבריאות. ענת גבריאל מנכ"לית יוניליוור, אמרה בוועדה: "לפי הנהלים שלנו של אבטחת איכות כל מוצר נשלח לבדיקה מיקרוביולוגית. המוצרים יוצאים מהמפעל בהסגר לא ניתן להוציא אותם לציבור, רק מנהלת אבטחת איכות שמקבלת בדיקות מעבדה יכולה לשחרר מוצר לשוק – אם הבדיקה תקינה". גבריאל סיפרה כי טרם קרה מצב שהחברה השמידה מוצרים  "אף פעם לא השמדנו מוצרים במפעל שלנו. אנו עושים מעל לאלף בדיקות סלמונלה בשנה, וזו הפעם ראשונה שמתגלה זיהום"

במהלך הדיון נציגת מפעל "הנסיך", עו"ד דפנה פישר, עוררה את זעמם של חברי הכנסת כאשר אמרה: "למפעל שלנו אין לוביסטים שישוחחו או יכינו את הרקע לפני הוועדה". היו"ר אלאלוף הגיב: "אל תשמיצו אותנו. שום לוביסט לא דיבר איתנו ולא השפיע עלינו, מה גם שאת בעצמך במעמד של לוביסט". אלאלוף תהה מדוע מנכ"ל החברה לא הגיע לדיון, לעומת מנכ"לי חברות "יוניליוור" ו"שמיר" שהופיעו בפני הוועדה. פישר השיבה: "המנכ"ל עסוק בהטמנת חומר הגלם על פי הוראת משרד הבריאות". עוד הדגישה כי דו"ח המעבדה החיצונית הראה כי מוצר המפעל תקין ואין בו סלמונלה. היו"ר אלאלוף: "אם כך, אין בסוף נמצא החיידק במוצר שלכם?". פישר בתגובה: "צריך לבדוק". מנהל שירות המזון הארצי במשרד הבריאות, אלי גורדון: "עובד תיקן שרשרת המחוברת לקו מילוי. נקודת הדיגום היתה לפני אותה שרשרת". ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי): "אז כולם אומרים אמת ובסוף יש סלמונלה".

 

 ח"כ מועלם
חה"כ מועלם: "כולם אומרים אמת ובסוף יש סלמונלה"

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הגדיר את גילויי הימים האחרונים כ"מדירי שינה. לא נהיה מוכנים להתפשר על בריאות הציבור ומעתה לא נגלה שום סובלנות כלפי תקלות שלא מנוהלות ולא מדווחות כמו שצריך. לא זהות הבעלים משפיעה ולא גודל המפעל". עם זאת הדגיש: "לעולם לא נוכל להיות מעורבים בייצור של כל מוצר. אנחנו לא רוצים לשתק את המערכת. יש סלמונלה בישראל, אבל היא נמוכה ממרבית מדינות המערב ואינה חריגה ביחס אליהן. גם שיעורי הריקול אינם חריגים ביחס לאירופה". בר סימן טוב הודיע כי הוא מתנגד להקמת רשות לאומית לפיקוח על המזון: "רשות כזאת לא היתה פותרת את התקלות. בשבועיים הקרובים תיכנס לתוקפה רפורמת הקורנפלקס, הכוללת שיפור בכלי האכיפה. תנו לה זמן להתבסס".

חברת הועדה חה"כ שולי מועלם מהבית היהודי אמרה "האחריות בעניין הסלמונלה היא על משרד הבריאות ועל המפעלים עצמם. כל ניסיון שלא לקחת אחריות חמישים חמישים היא זריקת חול בעיני הציבור וגורמת לכך שהציבור מאבד בהם אמון. אולם בראש ובראשונה משרד הבריאות הוא זה שצריך להיות מהיימן ביותר כלפי הציבור והוא זה שצריך בסופו של דבר לתת את התשובות לשאלות הקשות.חברות המזון התנגדו בשנה שעברה נגד פתיחת השוק לייבוא. בהיבט של בריאות הציבור הם צדקו. יש לנו אפשרות לפקח על מזון המיוצר כאן מה שאין כן לגבי מזון המיוצר בחו"ל. הציבור לא יכול לישון כאשר האחריות נזרקת לש.ג. משרד הבריאות חייב לערוך בדיקה כיצד מזון עם סלמונלה משווק לציבור מתחת לאף שלו."
חגי סימן טוב

חגי סימן טוב