דעה

קורונה
ח"כ מוטי יוגב מודיע על פרישתו. צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90

ליל הסכינים

ליל סגירת הרשימות היה נראה אמש כליל סגירת חשבונות בציונות הדתית. שיקום לא פשוט צפוי לחברי 'ימינה' בקמפיין הבחירות הקרוב

בציונות הדתית הבוקר מלקקים את הפצעים. מופע מביש ומורט עצבים נרשם אמש במסדרונות הכנסת כשגם הפעם נבחרי הציבור לא נטשו את המסורת והגישו שתי רשימות בחמישה לחצות, על השעון.

לא רק הציבור לא אהב את זה; יו"ר וועדת הבחירות השופט ניל הנדל נזף בח"כ מתן כהנא ובמנכ"ל האיחוד הלאומי יהודה ולד כי דברים כאלו- פשוט לא עושים: "החוק אומר כי ניתן להגיש עד היום ה-48 וצריך לכבד את החוק". בסוף דבריו באופן סמלי כל כך כבה האור על הנוכחים בחדר, בשעה שתיים עשרה בדיוק.

אין ספק כי את המופע הגדול והמביש ביותר, אפילו נבזי רשם אמש במשכן הרב רפי פרץ. הרב הצבאי לשעבר, ראש המכינה ואיש החינוך שהוצנח לפני כשנה למפלגה חבוטה בעקבות הנטישה של בנט ושקד, הצליח להבהיר מעבר לכל ספק כי מקומו אינו בהנהגה הפוליטית. מי שהגיע להציל מפלגה היסטורית דרדר אותה באמצעות שרשרת של החלטות גרועות לשפל. מורשת מפוארת הסתכמה לכדי מהלכים פוליטיים שהתבררו כעורבא פרח, ועל הדרך פגיעה אנושה במנגנון הדמוקרטי של המפלגה ובאנשיה.

אמש, מעט אחרי חצות ולאחר שהבין כי הצבתו במקום ה-11 בלבד פירושה הדחתו, הודיע ח"כ מוטי יוגב  בקול חנוק מדמעות כי הוא פורש. חבר הכנסת היחיד שנבחר לרשימת הבית היהודי מצא עצמו מודח בצורה משפילה למקום לא ריאלי. על גבו של איש יקר נעשתה פוליטיקה נבזית ומכוערת מן הסוג הנמוך ביותר. את המקום השני המיועד לבית היהודי ברשימה המאוחדת בחרו להעניק לעיתונאית שרה ב"ק, הרכש הטרי של היו"ר רק מיום שלישי ובמסגרת מפלגת המדף אח"י. עידית סילמן, החיילת הנאמנה ביותר של הרב פרץ בשנה האחרונה נטשה את הספינה הטובעת גם היא וערקה לימין החדש, הרב פרץ נשאר לבד.

שעתיים לפני, בלחצי ראש הממשלה ובעמידה איתנה של בנט מולם, התקפל הרב פרץ שחזר ואמר כל העת: 'את ההסכם עם עוצמה יהודית לא אפר, שום סיכוי'. "במשך שלושה שבועות הצלתי את הקריירה הפוליטית של הרב פרץ, והערב הוא תקע לי סכין בגב" אמר איתמר בן גביר, גם כן בקול חנוק, רגע לפני שהגיש את רשימת עוצמה יהודית לכנסת. בבושת פנים הוא נהדף למסדרונות, ממתין לשווא מחוץ ללשכתו של הרב פרץ באין מענה.

פרץ אמנם ביקש אמש סליחה פומבית מאיתמר בן גביר, אך לא נראה שהציבור יסלח לו על ההתעקשות לא לחבור עם האיחוד הלאומי או לא להפר את ההסכם עם עוצמה עד זמן הפציעות, ובטח שלא על הדרך שבה בחר לנהוג אמש כלפי בן גביר ויוגב. כבר במהלך הלילה נשמעו קולות רוגזים שמבקשים לנטוש את המפלגה הוותיקה ומהלכים לא יאחרו לבוא: היום החלו בצעדים ראשונים להחתמת חברי מרכז להדחתו מראשות המפלגה.

הרשימה הנשית ביותר בכנסת

נפתלי בנט שלמד בבית ספר הטוב ביותר לפוליטיקה, לשכת נתניהו, עשה זאת שוב. האיש שמצא עצמו מחוץ לכנסת במועד א' הצליח לכבוש את משרד הביטחון, לחזור לראשות המפלגה ולרוץ ברשימה אחת, בלי בן גביר. הוא היה האדריכל הראשי של כל הסיפור מראשיתו ועד סופו. אנשי הרב פרץ ואנשיו של בנט היו בקשר רציף לכל אורך הדרך, עודכנו על כל המהלכים מראש וכנראה אף דחפו לחלק מהם. מול ראש הממשלה הציג עמדה איתנה ובלתי מתפשרת- שריר שלא כל אחד יכול לפתח מול נתניהו. עמידתו האיתנה זיכתה אותו בהנהגת רשימה הכפופה לו, ובלי בן גביר. משהו חדש שוב התחיל.

בצלאל סמוטריץ' הוא ללא ספק המרוויח העיקרי של הערב הזה ואחד האנשים שרשם לעצמו נקודות פוליטיות רבות. הצלחת חבירתו לימין החדש הפכה את המהלך הפוליטי המבריק של הבית היהודי בהסכם הריצה עם עוצמה לסינדול שרק הרע לבית היהודי מבחינה אלקטוראלית.

איילת שקד, היו"רית הקודמת של 'ימינה' רשמה אמש גם היא הישג לא מבוטל: ייצוג של חמש נשים בעשירייה הראשונה. הרשימה הנשית ביותר שמתמודדת לכנסת לאחר שהסיכוי לייצוג אישה באיחוד מפלגות הימין היה נראה אפסי. היא גם מי שעומדת מאחורי הבאתה של עידית סילמן למפלגה, מהלך שבישלה זה זמן מה. סילמן, נסיכת הציונות הדתית שהוכתרה אחרי לכתה של שקד, עבדה קשה מאד בשנה האחרונה למען המפלגה ולמען חבריה. זה לא מנע מראשיה להביא על הראש שלה את העיתונאית שרה ב"ק, כאילו וסילמן שחרכה את השטח במשך שנה לא שווה שום ערך אלקטוראלי. הכעס על ראש המפלגה יעשה את שלו והשטח ילך אחריה אל הימין החדש.

שקד גם נתפסה כמי שכלל לא הייתה בסוד העניינים של המהלכים האחרונים. אך זו הייתה גם הייתה: ספונה בלשכתה אמש הייתה כל העת 'על הקו' עם צוותי המשא ומתן ושוב התגלתה כגורם המפשר והמחבר בין כולם. לא כל מהלך צריך להיעשות בטונים גבוהים. יש ערך רב גם בפעולות שנעשות בתדרים נמוכים שהרבה פעמים נעים לשמוע הרבה יותר מתדרים צורמים.

סגירות מסדרון- נזק אלקטוראלי

הבטחנו שוב ושוב ערב רווי דרמה ותהפוכות אך אף אחד לא ציפה את מה שקרה בליל אמש. התחלנו עם שתי רשימות- הימין החדש ומפלגות איחוד הימין, עברנו לימין החדש-איחוד לאומי אל מול הבית היהודי- עוצמה יהודית וסיימנו עם תקומתה של 'ימינה' והיפרדותה של עוצמה יהודית. מהפיכה נוספת ולא פחות מפתיעה: סמוטריץ' שנחשד כמי שיבריח מנדטים בימין החדש התברר כמגנט קולות והרב פרץ שהגיע להציל את המפלגה התגלה כנזק אלקטוראלי.

ולמרות אנחת הרווחה שנרשמת הבוקר בפרסום רשימה של אנשי ציבור טובים ומנהיגים שהוכיחו את עצמם, לא יהיה קל לנהל קמפיין בחירות כשאיבה גדולה רוחשת בין כמה מחברי הרשימה. הרב פרץ אמנם שובץ במקום השני והמכובד, אך איתו ברשימה אחת נמצאים גם בצלאל סמוטריץ' היריב הגדול ועידית סילמן העורקת. עבודה לא קטנה צפויה לבנט ושקד לאחות את הרשימה המבטיחה שרקחו.

עבודה לא פחות קשה תצטרך להיות גם כלפי שטח המצביעים: בוחרי הציונות הדתית היו אמורים לקום הבוקר עם הרגשה טובה אך נדמה וזוהי דווקא תחושת המיאוס המשתלטת. האירועים המבישים שנרשמו השבוע, החל מהתלהטות העניינים במרכז הבית היהודי וכלה בסגירות המסדרון בפעם השלישית השנה, עלולים להתבטא בקלפי כ-מח"ל. הציבור שכל כך שיווע לאחדות עשה הכל על מנת להגיע אליה. אפילו התפקד בהמוניו ליוזמת הפריימריז הפתוחים. אך כל מה שקיבל הוא סטירה מצלצלת מנבחריו שלא שעו לבקשותיו. כנראה שלא רק את נתניהו נראה הרבה בשטח בחודש וחצי הקרובים, אלא גם את חברי 'ימינה' אם אלה ישכילו לרפא את משבר האמון הגדול שנוצר בינם לבין בוחריהם.

אין ספק, מערכת הבחירות לכנסת ה-23 מעולם לא נראתה מאוסה יותר.

It is not Android