אחרי האווירה המחשמלת בשבת בבאר שבע, הכדורגל הישראלי חגג את גמר גביע המדינה. מכבי תל אביב רצתה תואר ראשון העונה, מכבי חיפה רצתה להציל את העונה המאכזבת ולהחזיר למועדון המפואר את הגביע החשוב אחרי כמעט שני עשורים.

31,000 אוהדים ירוקים וצהובים לא ראו משחק כדורגל טוב. במכבי תל אביב ידעו שפיטר בוס עוזב בכל מקרה, עם גביע בלי גביע, בחיפה היו חששות לקריסה מנטלית ומקצועית אחרי התבוסה שהקבוצה ספגה בשבת בבלומפילד,

רוני לוי חגג בסיום המשחק כמו שהוא לא חגג כאשר זכה באליפות עם מכבי חיפה ובצדק. לוי היה אחראי לאחת העונות הגרועות של המועדון. הזכייה בכרטיס לאירופה והזכייה בגביע המדינה שינו כמעט לחלוטין את העונה. גביע אחרי 18 שנים בהן הקבוצה כשלה פעם אחר פעם בגמר הגביע הוא הישג ענק לרוני לוי במיוחד כשהיריבה בגמר היא מכבי תל אביב.

מכבי חיפה, מחזיקת גביע המדינה. צילום: פלאש90

 

לוי עשה עבודה מצוינת אחרי התבוסה בשבת, הוא שיקם את השחקנים מבחינה מנטלית, הוא עשה עבודה מקצועית ברמה מושלמת.

ההכנה הטקטית הפתיעה את בוס ואת השחקנים שלו. לוי העלה מערך זהיר אבל כזה שיכול לעקוץ. חיפה שיחקה בעיקר על זמן, על ניסיון להתיש את היריבה ולנצל את השחקנים המובילים כדי לגנוב שער ניצחון וכך קרה.

פיטר בוס העלה הרכב מעט מוזר. גם כאשר מכבי היתה בפיגור, בוס המתין זמן רב לחילופים וניהול המשחק שלו לא היה טוב. ערן זהבי שכבש בשבת שלושער לרשת של חיפה זכה לשמירה הדוקה ויחס מיוחד בניגוד לחופש שקיבל בשבת מהגנת חיפה. הוא שיחק רחוק מהשער, הוא היה עצבני לרוב ושום דבר לא הלך לו.

העובדה שזהבי שיחק מול הגנה צפופה מאוד, יעילה וממושמעת חייבה את בוס להכניס את יצחקי מוקדם יותר כדי לשחרר את זהבי ולסייע לו מול 8-9-10 שחקנים שמנעו ממנו ומכל שחקן במכבי להגיע לשער.

תל אביב נראיתה רע. היא היתה טובה יותר מחיפה, היא שלטה יותר במשחק אבל זו לא היתה מכבי העוצמתית, זו שכל אוהד ביציע יודע שבכל רגע השער יכול להגיע.

הזכייה של הפועל באר שבע באליפות המדינה אחרי 40 שנה והזכייה של חיפה בגביע המדינה אחרי 18 שנה יעשו טוב לכדורגל הישראלי. חגיגות האליפות של באר שבע שמשכו מאה אלף אוהדים הראו למה היה חשוב שבאר שבע תזכה באליפות, הזכייה של חיפה תגרום למועדון לשפר עמדות ולחזור בעונה הבאה לצמרת הכדורגל הישראלי.

ליגה עם שלוש קבוצות ואולי ארבע שייאבקו על האליפות זו ליגה מרתקת. עד העונה האחרונה היתה כאן ליגה של קבוצה אחת, מכבי תל אביב. הפסימיות של כולם שלא ניתן לקחת ממכבי תארים התהפכה לחלוטין והעונה הוכיחה שמכבי שבירה.

 

 

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20