ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת סיעת הליכוד להשמדת מנהרת הטרור מוקדם יותר היום (ב') ואמר כי "מי שמנסה לפגוע בנו אנחנו פוגעים בו. אנחנו מפתחים טכנולוגיה פורצת דרך לטפל באיום המנהרות ומיישמים אותה. היום איתרנו מנהרה וגם השמדנו אותה ונמשיך לעשות את זה". ראש הממשלה הבהיר כי בממשלה "רואים בחמאס אחראי לכל ניסיון לפגיעה בריבונות שיוצאת משטחו על ידי אנשים שכפופים לסמכותו" והוסיף: "אנחנו נמשיך להגן על גבולות ישראל".

רה"מ נתניהו מבקר במנהרה בגבול עזה. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
רה"מ נתניהו מבקר במנהרה בגבול עזה. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

 

‏גם התייחס לכך בישיבת סיעת 'ישראל ביתנו' ואמר כי "הביצוע של צה"ל בדרום הוא פריצת דרך משמעותית בנוגע לאיום המנהרות". השר הוסיף ואמר כי "הפיצוץ נערך בשטח שלנו, הייתה שם בוטה של הריבונות שלנו". לדבריו, "‏זה מוכיח שרצועת עזה – גם אחרי הפיוס – היא שטח טרור. לא נשקף איום לתושבי עזה בשום שלב ועשינו זאת בעיתוי נכון".

שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

חבר הקבינט המדיני-ביטחוני השר הגיב גם הוא ואמר כי "מדובר בהפרה חמורה של ישראל. אויבי ישראל אינם חדלים לרגע בנסיונות לפגוע באזרחי ישראל". הוא הוסיף כי "צה"ל הפיק את לקחי 'צוק איתן' ופועל מודיעינית, טכנולוגית, הנדסית ומבצעית על מנת לסכל ניסיונות אלו ולהבטיח ביטחון לתושבי עוטף עזה. המנהרה המדוברת נוטרלה וכבר אינה מהווה איום על ביטחון התושבים".

השר נפתלי בנט. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
"צה"ל פועל מודיעינית, טכנולוגית, הנדסית ומבצעית על מנת לסכל נסיונות אלו". השר נפתלי בנט. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

 

"מברך את צה"ל על חשיפת ופיצוץ מנהרת הטרור הפלסטינית שחדרה לשטחה של ישראל", הצטרף שר המודיעין ישראל כ"ץ. "מי שיאיים על ישראל מהאוויר, היבשה וגם מתחת לקרקע ישלם את מלוא המחיר".

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול אמר: "אנו מברכים על פעילות צה"ל לסיכול המנהרה. כפי שהובטח לנו אחרי 'צוק איתן', צה"ל פועל בכל האמצעים נגד מנהרות הטרור. אנו זוכים למעטפת הגנתית מלאה, הן מהפעילות המבצעית היזומה לסיכול המנהרות והן מבניית המכשול התת-קרקעי שמוקם באזורנו. אנו נמצאים בקשר שוטף עם גורמי הצבא ואין שינוי בהנחיות לתושבים, למעט הפסקת העבודות החקלאיות בסמיכות לגדר. שגרת החיים במועצה נמשכת".

בשעות הצהריים הודיע דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, כי צה"ל גילה מנהרת טרור אחריה הוא עוקב מזה תקופה קצרה, לאחר שמערכות הגילוי הטכנולוגיות זיהו אותה. "מדובר במנהרה חדשה", מסר תא"ל מנליס. "פיקוד הדרום ביצע פיצוץ יזום כנגד מנהרת טרור בשטח ישראל בסמוך לגדר המערכת. המנהרה היא בשלבי בנייה ואנו אוחזים בה באופן מבצעי", הוא הוסיף. מחשש להסלמה, צה"ל פרס מערכות כיפת ברזל בדרום. הפלסטינים מדווחים על הרוגים ולכודים במנהרה שהופצצה.

צה"ל מבהיר שהוא פעל בשטח ישראל, בעוד הצד השני מפר את הריבונות. "החפירה שבוצעה בשטחנו היא הפרה של הריבונות הישראלית ואנו לא נאפשר זאת מעל ומתחת לקרקע", הבהיר תא"ל רונן מנליס. "המנהרה נמצאה בזכות מערכות טכנולוגיות וצה"ל רואה בארגון הטרור חמאס כאחראי מלא לכל אירוע".

פיצוץ יזום ומבוקר. צילום פלסטיני
"הפיצוץ נערך בשטח שלנו". צילום פלסטיני

 

עוד מבהיר תא"ל מנליס כי מדובר באזור שטרם נבנה בו מכשול למניעת חדירת מנהרות ולא ברור אם בתוך המנהרה היו פעילי טרור. "אנו ערוכים לכל תרחיש בפיקוד הדרום אבל אין לנו כוונה להסלים את המצב", מסר.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.