שר הביטחון אביגדור בהתבטאות ראשונה על החיסול בתוניסיה: "אם מישהו נהרג שם בתוניסיה, הוא כנראה לא היה ידוע או מועמד לפרס לשלום".

"כנראה לא היה מועמד לפרס נובל לשלום"". ליברמן בכנס לשכת עורכי הדין אמש (ג'). צילום: פלאש 90
"כנראה לא היה מועמד לפרס נובל לשלום"". ליברמן בכנס לשכת עורכי הדין אמש (ג'). צילום: פלאש 90

 

ליברמן אמר את הדברים בכנס לשכת עורכי הדין אמש (ג'), אותו הנחה העיתונאי יוסי יהושע במה שמוגדר כ"מפגש פרלמנט" שמקיימת הלשכה עם בכירי המדינאים בישראל.

גורם בזרוע הצבאית של חמאס אישר בשבת האחרונה לרשת אל ג'זירה כי המהנדס (50), שלפי הדיווחים חוסל ביום חמישי האחרון בתוניסיה בפעולה של המוסד הישראלי, היה חבר בזרוע הצבאית, גדודי עז א-דין אל-קסאם, כחלק מפרויקט המל"טים של הזרוע. א-זווארי היה פיקד על בניית כלי טייס בלתי מאוישים עבור חמאס וחיזבאללה.

גם כלי תקשורת בתוניסיה טענו כי ישראל היא זו שאחראית לחיסולו.

א-זווארי טרם החיסול
א-זווארי טרם החיסול

במקביל, משרד הפנים בתוניסיה הודיע כי במסגרת חקירת חיסולו של א-זווארי עוכבה לחקירה ביומיים האחרונים אישה בעלת אזרחות תוניסאית שהגיעה אתמול לנמל התעופה הבינלאומי תוניס-קרתגו בבירה. על פי ההודעה, היא הגיעה יום קודן לכן מאחת ממדינות אירופה ועדיין לא ברור מה הקשר שלה לחיסולו של א-זווארי.

בהודעת משרד הפנים התוניסאי נטען כי מנגנוני הביטחון שכנעו את אותה אישה לחזור לתוניסיה כדי להמשיך בחקירה. משרד הפנים הבהיר כי "החקירות עדיין נמשכות כדי לחשוף עוד פרטים ואת נסיבות האירוע". בנוסף, משרד הפנים קרא לכלי התקשורת להיות זהירים בהעברת המידע הקשור לפרשה ולכבד את הרגישויות והחשאיות של החקירה בעניינה. לא ברור אם האישה שעוכבה לחקירה היא אותה עיתונאית מהונגריה שקבעה ראיון עם א-זווארי ונעלמה.

לפי דיווחים הוא היה מהנדס ומומחה טיסה שעסק בפיתוח מטוסים ללא טייס. ב-1991 הוא היגר מתוניסיה לסוריה, ושם יצר קשר עם אנשי חמאס והחל לסייע לזרוע הצבאית של הארגון, גדודי 'עז א-דין אל-קסאם'.

לפי העיתון הלבנוני 'אל-אחבאר', המזוהה עם חיזבאללה, א-זווארי השתייך ליחידה האווירית של גדודי 'עז א-דין אל-קסאם' ומשימתו הייתה לא רק לייצר מל"טים, אלא גם לאמן את אנשי חמאס בהפעלתם. לפי 'אל-אחבאר', לאחר פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה סייע א-זווארי גם לחיזבאללה לשפר את המל"טים שמפעיל הארגון בסוריה ובלבנון.

דובר חמאס ברצועת עזה, מושיר אל-מסרי, אמר כי "הגורם היחיד שמפיק תועלת מהחיסול הוא האויב הציוני".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.