הקרב על חוק גיוס החרדים מתחמם. יו"ר 'יש עתיד' יאיר לפיד תוקף היום את כוונת הממשלה לאשר את חוק יסוד התורה, שיעגן בחוק את מעמדם של לומדי התורה בישראל. לדברי לפיד, "זה לא חוק יסוד התורה, זה חוק ההשתמטות מצה"ל". עוד הוסיף לפיד כי, "התורה, תורת היהודים, התקיימה יפה מאוד בלי חוקי יסוד במשך אלפי שנים. אני חושב שמדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה חוקי השתמטות. מה שבולט מהחוק הזה הוא שהחרדים מרגישים שלא מה שיביאו לנתניהו הוא ייכנע להם מיד אין לו ברירה".

לפיד האשים את נתניהו בכך שהוא מסובך בכל כך הרבה פרשיות ובשל  כך, "תמיד ייכנע להם, כי יש לו צרכים קואליציוניים. זו דוגמה מובהקת לאיך עכשיו טובתו הפוליטית עומדת מעל טובת המדינה וצרכיה – כולל צרכי הביטחון שלה".

הבוקר (ג') הודיע יו"ר ועדת הכספים ח"כ כי אם הנוסח החדש לגיוס בני ישיבות לפי גרסת המפלגות החרדיות לא יאושר, הוא לא יצביע עם הקואליציה על "". גפני אמר: "חוק הגיוס יעלה מחר, אם חברי הקואליציה יתנגדו – אני לא אצביע יותר על החוקים ההזויים שלהם".

"נכנסו לקואליציה כאשר הנושא המרכזי הוא תלמידי הישיבות, המדינה לא יכולה להתקיים בלי תלמידים שתורתם אמונתם. נכנסו לקואליציה וחוקקנו חוק שהסדיר את הנושא. בג"צ פסל בפעם הרביעית את החוק, שזה נושא שראוי לדיון, מחוקקים חוק ופעם אחר פעם בג"צ פוסל את זה".

גפני נגד ליברמן. צילומים: יונתן סינדל, מרים אלסטר, פלאש 90

 

"ביקשנו בעקבות הפסיקה לעשות 1 מ-2 – היות שבג"צ פסל כמה פעמים את החוק בניגוד לעמדת הכנסת, אמרנו שנעשה פסקת התגברות, כחלון לא הסכים אך אמר כי יתמוך בכל חוק. אמרנו נעשה חוק יסוד אך ישראל ביתנו מתנגדת. אנחנו נופלים בין 2 המקרים. מעכשיו לא נצביע יותר על החוקים הזויים שאתם מביאים, הצבעתי עד עכשיו. עד היום הלכנו עם החוקים האלה כי אנחנו חלק מהקואליציה. לא אצביע יותר על חוקים הזויים. הכול יתנהל לפי הסדר. תביאו את המואזין נצביע נגד, חוק שלא מועיל בכלום, גם היום יש חוק שאוסר לעשות רעש. נביא מחר את החוק של בן צור, יעבור – יעבור, יפול – יפול. אנחנו יותר לא משחקים בעניין הזה".

ליברמן: "לא להתגמש על ביטחון מדינת ישראל"

מוקדם יותר היום, כתב שר הביטחון אביגדור ליברמן כי מפלגתו תקדם חוק גיוס משלה. "בעניין גיוס החרדים עמדת ישראל ביתנו ברורה ושקופה. אנו נתמוך אך ורק בחקיקה שיגבש הצוות המקצועי שהוקם במשרד הביטחון. בפגישתי הראשונה עם הצוות אמרתי לו 'לי כמו לכל הפוליטקאים יש אג׳נדה פוליטית ואני מבקש להתעלם ממנה. אני מבקש מכם לשמור על אג׳נדה אחת ויחידה – צה״ל וביטחון אזרחי מדינת ישראל'".


עוד הוסיף ליברמן כי "כחברה בקואליציה, ישראל ביתנו מוכנה להתפשר ולהתגמש בנושאים רבים חוץ מנושא אחד – ביטחון מדינת ישראל. לכן כל ניסיון להביא הצעה פוליטית בנושא טעון זה תתקל בהתנגדות נחרצת של כל חברותינו וחברינו בממשלה ובכנסת. אני מקווה שכולם יצליחו להתעלם משיקולים אלקטורליים ולהצמד אך ורק לשיקולים ביטחוניים".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.