ראש הממשלה בינימין נתניהו נפגש הבוקר עם ח"כ אביגדור ליברמן בניסיון להגיע הסכמות על ישיבה משותפת בממשלה. נראה כי נרשמה התקדמות מסויימת במגעים וייתכן שתתאפשר הקמת ממשלת ימין-ליברמן- חרדים בסופו של דבר. בליכוד מכחישים כי נרשמה התקדמות.

דוברות מפלגת ישראל ביתנו הוציאה הודעה במקביל לפגישת ראש הממשלה ולברמן, בה מפרטת את רשימת הדרישות:

"עם השבעת הכנסת ה- 22, תמשיך סיעת ישראל ביתנו לקדם את סדר היום עליו התחייבה בבחירות ותגיש שורת הצעות חוק שמטרתן לשמור על העיקרון של חייה ותן לחיות.
ביומה הראשון של הכנסת ה-22 תקיים ישראל ביתנו את הבטחתה לבוחר ותחל לקדם את הנושאים עליהם נלחמה בתחומי דת ומדינה ורמת הכנסה מינמאלית שתאפשר חיים בכבוד לאזרחים הוותיקים".

בין הדרישות: חוק הגיוס, ברית הזוגיות, המרכולים וגיור.
"בין הצעות החוק שיוגשו ניתן למנות את חוק הגיוס, כפי שאושר בקריאה ראשונה בכנסת ה- 20 ובהתאם לנוסח שקידם משרד הביטחון; ביטול חוק המרכולים ומתן הסמכות לעיריות ולמועצות המקומיות לקבוע את אופי החיים ביישוב ובכלל זה האיזורים בהם ניתן לפתוח עסקים בשבת; הסמכת רבנים עירוניים לקיום הליך גיור, כפי שהיה נהוג עד לשנות ה 90; ברית זוגיות היוצרת מסלול מקביל ושווה זכויות וחובות שיתקן את העוול לפיו בכל רגע נתון יש למעלה מ- 5,000 חיילים שיכולים למות למען מדינת ישראל אך לא יכולים להינשא בה; חובת לימודי ליבה כתנאי לקבלת תקציב למוסד חינוכי; העלאת הבטחת ההכנסה לקשיש לסכום של 70% משכר המינימום; מתן אפשרות לתחבורה ציבורית ובכלל זה רכבת, בסופי השבוע".

 

למרות הדרישות הרבות נראה כי גם בישראל ביתנו מבינים כי מדובר במצב של ממשלת ימין או הליכה לבחירות.

 

המתווה המתגבש להקמת ממשלה:

בליכוד, במפלגות החרדיות ובישראל ביתנו מתכוונים לנצל את ההזדמנות האחרונה להקמת ממשלת ימין, ללא כחול-לבן.

עוד נודע, כי הפגישה הבוקר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין ח״כ אביגדור ליברמן נועדה כדי ליישר ההדורים בניהם, להוריד מהמתח והמריבות הפוליטיות ולחפש מתווה לחזור למו״מ מהיר ויעיל, תוך הבנה שלפיד וגנץ לא במשחק.

בליכוד, ביהדות התורה, בש״ס ובישראל ביתנו מוכנים לרדת מעט מהעץ שעליו טיפסו, כדי שליברמן יוכל להוכיח לבוחריו שהשיג משהו מהבטחותיו. מצד אחד, ליברמן יודע שלא יוכל להשיג דבר אם הממשלה לא תקום ועם ישראל יילך לבחירות ויישאר במעגל בחירות ומצד שני ליברמן לא יכול להראות לבוחריו שלא השיג דבר ולשם כך יהיו מוכנות השותפות לתת לו מעט. גם ליברמן צפוי לוותר על חלק מרכזי מדרישותיו ולקבל מעט, תוך הבנה של מעט או כלום.

במפלגות החרדיות לא יוותרו כלל בענייני הלכה. אישור לתחבורה ציבורית לא יתקבל בשום צורה ממפלגות חרדיות וכאן יצטרכו הצדדים למצוא נוסחת פשרה.

מול הנושא העזתי, ליברמן ונתניהו יסגרו בניהם את העניין, שכן גם נתניהו מבין שאי אפשר יותר לשתוק מול הטרור החמאסי. ההישג, בכל מקרה, יירשם לזכותו של ליברמן. כך לפחות על הנייר.

ליברמן, עדיין צפוי למשוך לכיוון אמירה על ממשלת אחדות, אך בסופו של דבר ייתכן ויחליט להתקפל ולהצטרף לממשלה בראשותו של בנימין נתניהו.

 

בליכוד מכחישים כי נרשמה התקדמות:

"ראש הממשלה נתניהו נפגש הבוקר עם ח״כ אביגדור ליברמן כחלק ממאמציו להקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה.

בפגישה ראש הממשלה נתניהו הציע לליברמן להצטרף לממשלה מהר ככל האפשר כדי לתרום בכך להקמתה של ממשלת אחדות זו.

בפגישה לא הושגה פריצת דרך. ראש הממשלה נתניהו יעדכן את בלוק המחנה הלאומי בפגישה".

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.