שר הביטחון מתייצב נגד הצעות להקים אי ונמל ברצועת . באירוע Tel Aviv international Salon אמר ליברמן כי "אי ונמל בעזה זה אומר לתת פרס לטרור ולעודד אותו. זו תהיה הדרך הטובה ביותר להבריח אמצעי לחימה לעזה". שר הביטחון הדגיש כי "אי אפשר לשמור על הביטחון שלנו בשלט רחוק, בלתי אפשרי לשמור על ביטחון בעזה עם פקחים בינלאומיים".

ליברמן. צילום: דוברות השר
ליברמן. צילום: דוברות השר

ליברמן הוסיף כי "מה שקורה בעזה הוא מאבק פנימי בין חמאס לפתח ובין אבו מאזן ליחיא סנוואר. ומי שאחראי למשבר, זה חמאס. אנחנו לא חלק מהמאבק הזה. אנחנו מוכנים לספק חשמל לעזה, אבל קודם שישלמו. צריך להבהיר את זה, בעיקר לקהילה הבינלאומית."אי ונמל בעזה זה אומר לתת פרס לטרור ולעודד אותו. חמאס יגיד שתודות למאבק שלו, הוא השיג השקעות במיליארדים, ונמל חדש בעזה. מי ישלוט בנמל הזה מבחינה ביטחונית? זו תהיה הדרך הטובה ביותר להבריח אמצעי לחימה לעזה".

יסובלים ממאבק פנים-פלסטיני. לדים בעזה לומדים לאור נרות, מרץ 2015. צילום: פלאש 90
יסובלים ממאבק פנים-פלסטיני. לדים בעזה לומדים לאור נרות, מרץ 2015. צילום: פלאש 90

יש לציין כי שר התחבורה ישראל כץ, ושר החינוך נפתלי בנט הביעו בעבר תמיכה ברעיונות מסוג זה. כץ עצמו הציג את התכנית בפני גורמי ממשל אמריקאיים, בהם גם ג'ייסון גרינבלט, שליחו של טראמפ למזה"ת. התנגדותו של ליברמן להקמת נמל ואי מלאכותי לרצועת עזה מתואמת היטב עם נתניהו. לפני כחודשיים, בדיון מיוחד שנערך בוועדת הכנסת לביקורת המדינה על דו"ח מבקר המדינה בנוגע לקבלת ההחלטות בקבינט במבצע צוק איתן, נתניהו הסביר לנוכחים את התנגדותו.

"מה הבעיה בהקמת אי מלאכותי לעזה?", שאל נתניהו. "הרעיון הבסיסי הוא שיש כוח בידוק שלנו, כי אם אין כוח בידוק שלנו, אנחנו יודעים מה קורה. היה כוח בידוק אירופי בין חמאס ומצרים וחמאס אייד אותו בתוך כמה שעות. בואו נדמיין את האי: יש כוח בידוק ישראלי, וברגע מסוים אפשר לנטרל את הכוח. ואז יגידו לך – תפציץ את זה, וזה קל להגיד. מה אם בכוח יהיו גם גורמים בינלאומיים? נבנה להם נמל ונבדוק אותם, אם יפרו – אנחנו נכבוש, זו התשובה הרגילה שאנו נותנים", ברומזו על הסברה שהייתה נפוצה בישראל בטרם בוצעה תכנית ההתנתקות ומאז נמוגה.

אין רצון אמיתי להתקדם. טראמפ ואבו מאזן בבית לחם. צילום רויטרס
אין רצון אמיתי להתקדם. טראמפ ואבו מאזן בבית לחם. צילום רויטרס

שר הביטחון ליברמן התייחס גם לאפשרות של הגעה להסדר איזורי, ושלח מסר לשכנות מסביב. "אנחנו אומרים למדינות ערב המתונות, אנחנו מוכנים לשתף אתכן פעולה, יש לנו ניסיון במאבק נגד הטרור ואנחנו מוכנים להיות בעלי ברית. חוזי השלום עם מצרים וירדן הוכיחו את עצמם, וזו דוגמה טובה לאחרים". מאידך, ליברמן נשמע סקפטי בנוגע להתקדמות מדינית משמעותית מול הרשות הפלסטינית. "אני לא רואה נכונות אמיתית של הפלסטינים להתקדם ולהגיע לפיתרון כולל. עד עתה נכשלנו בכך. נדהמתי מהצעתו של אהוד אולמרט באנאפוליס, אבל אבו-מאזן סירב לחתום עליה. הנוסחה של שטחים תמורת שלום זו הטעות הגדולה שלנו".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.