שר הביטחון הפורש אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו)הגיב על הצהרת שרי הבית היהודי כי לא יפרשו מהממשלה: "עכשיו כולם מבינים למה איבדנו את ההרתעה". בהמשך תקף ליברמן בישיבת הסיעה וטען כי "הביטחון לא מעניין את הממשלה הזאת. אחריות היא מילה לא רלוונטית בהקשר של בנט ושקד. מדובר בהישרדות פוליטית נטו. מדובר בחוסר יכולת לוותר על הכיסא". עוד אמר כי המתקפה על הפצ"ר היא "הפקרות ביטחונית".

במערכת הפוליטית לא נותרו אדישים להצהרת השר נפתלי בנט כי מפלגתו תוותר על דרישותיה הפוליטיות, בהן תיק הביטחון, לנוכח האתגרים הביטחוניים.

הצהרת השרים בנט ושקד. צילום: אלירן טל

 

"מברכת את בנט ושקד על ההחלטה הנכונה להשאר בממשלה. בעת הזאת האינטרס הלאומי הוא המשך קיומה של הממשלה, מתוך הבנת גודל האתגרים וההזדמנויות", אמרה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי. גם ח"כ מוטי יוגב בירך על המהלך: "לעת הזו מול האתגרים הביטחוניים והאחרים העומדים לפתחינו, נכון לאחד שורות בממשלה ובעם ולעשות כל מאמץ להמשך ניהול המדינה באופן אחראי".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' צייץ: "עכשיו אפשר כבר לגלות את הסיבה האמיתית שהחלטנו לא להתפטר – כדי שדינה זילבר לא תחזור להופיע בכנסת".

בשמאל תקפו את החלטת בנט ושקד. ח"כ שלי יחימוביץ'  (המחנה הציוני)טענה כי "החלטתם של בנט ושקד להאריך את חייה של ממשלת נתניהו הגוססת מצערת, והיא מנציחה את שליטתו של הימין קיצוני שהוא מיעוט בעם על מדינה שלמה". לדבריה, "הצמד בנט-שקד הפך את המפד"ל ממפלגה דתית לאומית בת שיח, לזרם קיצוני לאומני, מדינית וכלכלית כאחד, הגורר את הציבור בעל כורחו לשסע חריף ומסוכן".

ח״כ מוסי רז (מרצ) רמז כי ההחלטה גרמה לשמחה בליכוד: "במצודת זאב מחלקים שוקולד מקופלת כדי לציין את התקפלות בנט ושקד".

יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, אמרה כי "יש לקוות שנתניהו ובנט לא מתכוונים לצאת למלחמת סרק ולהקריב חיילי צהל בשביל הדילים הפוליטיים שלהם. בנט הוכיח את הפער העצום בין הדיבורים הגדולים לפחדנות הקטנה. משרדי החינוך והמשפטים ימשיכו לסבול תחת מגמות הגזענות והסיפוח של בנט ושקד ואלה המשרדים הראשונים שמרצ תדרוש בממשלה הבאה.. את הכנסת הזאת צריך לפזר ומרצ תעלה ביום רביעי את הצעת החוק לפיזור הכנסת כמתוכנן״.

 

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני), צייצה בטוויטר: "ניצלנו מבנט כשר ביטחון, אבל במחיר כבד של הישרדות ממשלה רעה. עם דיבור גבוה על התקפלות נמוכה של בנט ושקד, אסור לשכוח במי מדובר: אנשים שהתעסקו בפוליטיקה קטנה בקבינט במשך שנתיים, תוך הפקרת ביטחון המדינה. במופע מביש של ציניות במסווה של אחריות לאומית הם מתייצבים מול המצלמות, וממשיכים לתרום לכישלונה המהדהד של הממשלה ושל מדיניות הביטחון שלה".

"שקד ובנט יודעים שהעיוות ששם אותם כשרים בשני משרדים מרכזיים כל כך לא יחזור על עצמו", צייצה ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני). שני שרים מטעם מיעוט של 6% שגוררים מדינה שלמה לשלטון הלכה לא דמוקרטי מ-פ-ח-ד-י-ם. התרגיל של נתניהו אולי עבד על בנט ושקד אבל לא יעבוד על הציבור שיחליף אותם בקרוב".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא