שר הביטחון אביגדור מאיים על אחד מראשי המכינה הקדם צבאית בעלי, הרב יגאל לוינשטיין, ודורש ממנו להתפטר מיד או שתופסק ההכרה במכינה. "במידה ולא תעשה כן, אאלץ להפעיל את סמכותי ולהפסיק את ההכרה של משרד הביטחון בישיבת כישיבת הסדר, ואפעל בכל דרך שנתונה בידי על מנת לבטל את הכרתה של כמכינה קדם צבאית", כותב . הדברים באים על רקע התבטאויותיו של הרב לוינשטיין נגד בצבא בתקופה האחרונה, ובפרט בשבוע שעבר. המכינה בתגובה: "מתוך אמונה בתפקידנו כמורים ומחנכים, לא נשתף פעולה עם אף פגיעה בחופש הביטוי והדעה של רבני, תלמידי ובוגרי בני דוד".

ספליט ליברמן לוינשטיין

 

"הנני פונה אליך לאחר ששמעתי את דבריך הבוטים בנוגע לשירות נשים בצה"ל, כפי שפורסמו באמצעי התקשורת בשבוע שעבר", כתב ליברמן. "כמי שרוחש כבוד והערכה לרבנים, התאכזבתי מאוד הן מהסגנון הבוטה והמזלזל של מי שנחשב לרב מכובד ומוערך והן בשל העובדה שדברים דומים נאמרו על ידך בעבר מספר פעמים גם לגבי קבוצות אחרות מקרב המשרתים בצה"ל ואפילו חזרת בך בטענה שדבריך הוצאו מהקשרם. לעניות דעתי, הדבר מעיד מחד על רצון מכוון להתגרות ולהתסיס ומאידך על אובדן שיקול דעת – אינני יודע מה הגרוע יותר מבין השניים".

 

לדברי ליברמן, הדברים שנאמרו על ידי לוינשטיין "נוגדים באופן מוחלט את ערכי צה"ל ואת ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". בהמשך הביא שר הביטחון דוגמאות לחללות צה"ל שנהרגו מאז קום המדינה כלוחמות וכתב: "הנני סבור שמעבר להתנצלות פומבית, ראוי היה שכמנהיג ורב בישראל תתייצב באופן אישי בפני אותם הורים שכולים שאיבדו את היקר להם מכל ותתנצל בפניהם על הדברים שהשמעת, ובמיוחד על הזלזול שהשתמע מהם והטלת הספק ביהדותן. מכינת עלי היא גוף מפואר שלבוגריה יש זכויות רבות בצה"ל ובהגנה על מדינת ישראל. דווקא בשל כך, הדברים שאמרת והערכים שאתה מייצג כעת, אינם יכולים להוות בסיס לחינוכם של תלמידי הישיבה והמכינה הזו".

 

בסיום המכתב, הציב ליברמן בפני הרב לוינשטיין אולטימטום מפורש. "לאור העובדה שמדובר בדפוס חוזר ונשנה, ובאמירות ברורות שאתה ללא ספק עומד מאחוריהן, הנני דורש ממך להתפטר מתפקידיך גם במכינה וגם בישיבת ההסדר", הוא כתב. "במידה ולא תעשה כן, אאלץ להפעיל את סמכותי ולהפסיק את ההכרה של משרד הביטחון בישיבת עלי כישיבת הסדר, ואפעל בכל דרך שנתונה בידי על מנת לבטל את הכרתה של עלי כמכינה קדם צבאית".
.
לוחמות באימון מיוחד. ארכיון. צילום: דובר צה"ל

 

בעבר התבטא לוינשטיין נגד חיל החינוך של צה"ל, קהילת הלהט"ב והקשר ביניהם ונאלץ לחזור בו לאחריו שדבריו עוררו סערה. דברי הרב נגד שירות בנות בצה"ל, ולוחמות "קרקל" בפרט, הוקלטו במהלך שיעור שהעביר לפני כשבועיים בפני מתגייסים במכינה הקדם צבאית "עצם". "שיגעו לנו את הילדות. מגייסים לנו אותן לצבא. הן נכנסות יהודיות, אך הן לא יהודיות בקצה. כל מערכת הערכים שלהן תשתבש… סדרי העדיפויות", אמר הרב. "עכשיו אתה בוגר שנה ב', וואלה, אתה חם, לחמנייה טרייה, דוס טוב, 'דוס טרור', אתה בעד היהודים, בעד הדת, בעד אלוקים, מה שנקרא – אש. כשאתה חם מהתנור אתה בוחר אישה חמה, בדוסיות. ודאי שהיא חמה כי היא אישה, אם היא לא שירתה בקרקל. אחרת, איך תהיה חמה?".

"בעיתון 'במחנה', במשך 10 שנים – אני רואה רק בנות", המשיך הרב. "שאלתי את עצמי: 'יש חיילים בנים בצה"ל?' לא ראיתי אף תמונה של בן, ואם יש, זה עם בנות. וכולן עם צבעי הסוואה, וואלה, איזה רבאקיסטיות, חבל על הזמן. אמרתי לעצמי, יא אללה, מה זה כל זה? מישהו אמר לי: 'אל תדאג, הם מתאמנים לקראת החתונה, להתאפר'. לא יודע מי יתחתן איתן", הוסיף לוינשטיין. בהמשך התבטא גם נגד קהילת הלהט"ב: "קוראים לזה 'המשפחות החדשות', נכון? שני אבאים, כל מיני כאלה. בית משוגעים, פשוט בית משוגעים".
אז אמר השר ליברמן בתגובה כי "מאז הקמת המדינה נשים שירתו בצה"ל ותרמו תרומה עצומה לביטחון ישראל. ההשתלחות של הרב לוינשטיין היא לא רק פגיעה בנשים בישראל, אלא פגיעה בצה"ל, במורשת של צה"ל ובערכים הבסיסיים של מדינת ישראל. כשאחזור לארץ מהביקור בוושינגטון נשקול מחדש את מעמדו של הרב לוינשטיין והכשירות שלו להכין צעירים לשירות בצה"ל".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.