שר הביטחון ליברמן. צילום: אלכס קולומויסקי

בראיון חסר תקדים בערבית לעיתון הסעודי "אילאף" היוצא בלונדון, שולח מסר מאיים כלפי : "אם תתקוף את ת"א, ישראל תתקיף בטהראן, ותשמיד כל בסיס צבאי איראני שמאיים על ישראל בסוריה – בכל מחיר". לא מדובר בראיון ראשון לעיתון סעודי זה. בעבר התראיינו גם יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג והרמטכ"ל גדי איזנקוט.

בטרם המריא לארצות הברית לדון בסוגיות הביטחוניות עם מקבילו האמריקני ג'יימס מאטיס והיועץ החדש לביטחון לאומי ג'ון בולטון, התראיין שר הביטחון לעיתון הסעודי היוצא בלונדון והזהיר כי ישראל לא תישאר חייבת כלפי מתקפה איראנית. הביקור של ליברמן בוושינגטון צפוי לעסוק ממושכות במרחב, עם דגש על הסוגייה הסורית.

ליברמן השיב לאיומים האיראניים באותה מטבע, ואומר לאילאף שישראל תשמיד כל בסיס צבאי איראני בסוריה שיהווה איום על ישראל, "בכל מחיר". עוד אמר שר הביטחון כי הוא מאמין שהמשטר האיראני נמצא בימיו האחרונים, וכי נסיגה אמריקנית מהסכם הגרעין תוביל לקריסה כלכלית של איראן. לדבריו, האיראנים הוציאו למעלה מ-13 מיליארד דולרים על סוריה, מתוכם 2 מיליארד הועברו לחיזבאללה, חמאס, הג'יהאד האסלאמי וארגוני טרור נוספים, מה שפגע בטהראן עצמה.

נשיא איראן חסן רוחאני. צילום: רויטרס

 

ליברמן הוסיף: "תפיסת היכולות והמשאבים של המדינה על ידי ההנהגה האיראנית והמשמר המהפכני האיראני, והדרת העם, גרמו לכלכלה להתמוטט ברצינות והובילה להופעת תנועות מחאה ההולכות וגדלות מיום ליום".

"הפתרון עם הפלסטינים צריך להיות איזורי"

בתשובה לשאלה על הסוגייה הערבית, אמר שר הביטחון כי "הפתרון צריך להיות איזורי – ולא בילטרלי". כמו כן, הוסיף ליברמן כי לא צריך להתקדם בשלבים – אלא במקביל ובחפיפה: פתרון שתי המדינות לצד שלום עם המדינות הערביות וחילופי שטחים בין ישראל והפלסטינים.

לשיטת ליברמן, העברת השטחים הערבים, כדוגמת איזור המשולש מריבונות ישראל לריבונות פלסטינית, יעשה באמצעות העתקת גבולות המדינה הערבית מערבה.

התפרעויות בסמוך לרצועת עזה ביום שישי. צילום: דובר צה"ל

 

ליברמן האשים את חמאס כאחראי לתקריות המרובות על גדר הגבול ברצועת עזה. "חמאס משתמש בילדים ובנשים כמגן אנושי", אמר, והוסיף כי האחריות להריגות הפלסטינים שנשלחו להפגין נגד ישראל מוטלת על ארגון הטרור.

ביחס למדינות הערביות, אמר ליברמן לאילאף כי ישנו שיח עם מדינות מסוימות המסרבות להיחשף. "דברים זזים בכיוון הנכון. יש הסכמה על 75% מהדברים". ליברמן קורא לשיח חיובי והבנה מלאה עם מדינות ערב על בעיות המרחב. על היחסים עם סעודיה, אמר שר הביטחון: "אפשר לומר שיש תיאום. אני קורא להם לצאת בפומבי ולבקר בישראל כפי שעשה נשיא מצרים לשעבר סאדאת. כולם יתקבלו בברכה"

 כהרגלו, ליברמן ניצל את הבמה כדי לתקוף את חברי הכנסת הערביים. במהלך הראיון עם , ליברמן הגדיר את חברי הרשימה המשותפת כ"אויבי ישראל", והאשים אותם בתמיכה בטרור. עוד הדגיש ליברמן כי תפקידה של דמוקרטיה הוא להגן על עצמה.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.