דף הבית > אקטואליה וחדשות > ליברמן לא יעביר את גל"צ למוזיאון אסירי המחתרות

ליברמן לא יעביר את גל"צ למוזיאון אסירי המחתרות

על רקע התנגדות משפחות האסירים להעברת התחנה לאתר ההיסטורי, שסוקרה בהרחבה ב'ערוץ 20' - החליט שר הביטחון לבטלה. במקביל הוחלט על העברת היחידה למשהב"ט

שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90
שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90

שר הביטחון אביגדור ליברמן החליט שלא להעביר את אולפני גלי צה"ל למוזיאון המחתרות בירושלים. לשכת שר הביטחון: "מתקיימת בחינה מחודשת של מעמדה ומיקומה של גלי צה"ל, עם סיום הדיונים בנושא יפרסם שר הביטחון את החלטתו".

עוד פורסם הבוקר כי גלי צה"ל תחדל מלהיות יחידה צבאית ותהפוך ליחידה במשרד הביטחון, זאת על פי המלצת הרמטכ"ל גדי איזנקוט. לפי הפרסום, ההחלטה של ליברמן בעניין המעבר למשרד הביטחון תצא לפועל בתוך מספר שבועות. והיא מגיעה בעקבות דיון שערך שר הביטחון לפני כעשרה ימים בו השתתפו גם ראש אכ"א, הפצ"ר ומפקד גל"צ. עם זאת המעבר עדיין דורש אישור מהיועץ המשפט לממשלה אביחי מנדלבליט.

מוזיאון אסירי המחתרות בירושלים. צילום: ד"ר אבישי טייכר
מוזיאון אסירי המחתרות בירושלים. צילום: ד"ר אבישי טייכר

בשבוע שעבר דווח באתר ערוץ 20 כי העיכוב בפרסום ההודעה הרשמית בעניין ביטול המעבר למוזיאון נעשה לבקשת ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. לאתר ערוץ 20 נודע כי נאמר למובילי המאבק להצלת המוזיאון, מפי גורמים במשרד הביטחון, שהסיבה לעיכוב היא בקשתו של ברקת שלא תתפרסם הודעה, עד שישוחח בעצמו עם המשפחות בעניין. ככל הנראה כדי לשכנען לסגת מהתנגדותן.

כפי שדווח בהרחבה בערוץ 20 – בקרב משפחות אסירי המחתרות קיימת התנגדות רבה למהלך שיהווה לטענתם פגיעה באתר המורשת. מטעם 'ועד הפעולה הציבורי' המקיים מאבק נגד העברת התחנה למתחם ההיסטורי נמסר היום: "אם אכן ההחלטה בדבר ביטול הכוונה להעביר את גל"צ למתחם בית הסוהר המרכזי בירושלים הינה הרשמית והסופית, שאנו פועלים היום לוודא אותה – אזי זהו מהלך ראוי להוקרה ולהערכה של שר הבטחון".

"השר נאות וחזר בו – ועל כך מלוא הערכתנו"

עוד נמסר מטעם הפעילים: "לנוכח התנגדותן הנחרצת של משפחות ברזני ופיינשטיין, וכן של אסירים, בני משפחות והפעולה הציבורית בנושא, נאות השר וחזר בו מהכוונה המקורית, ועל כך מלוא הערכתנו".

"כעת עלינו לשלב זרועות ולהוביל את הפיכת אתר בית הסוהר המרכזי, מוזיאון אסירי המחתרות הפועל בו והיכל הגבורה השוכן בתוכו, לאתר מורשת מרכזי, פעיל ומושך קהל, שיעסוק במורשת כל הארגונים, הלוחמים, האסירים והעצורים וינציח את עולי הגרדום וחללי הקרבות בתקופת המדינה שבדרך, במיוחד לרגל שנת ה 70 לעצמאות ישראל, כשחלק מבני דור מקימי המדינה עודו בינינו", נמסר בנוסף.

מטעם לשכת שר הביטחון נמסר: "לגבי ההעברה, לא התקבלה עדיין החלטה בנושא". עוד נמסר: "בהנחיית שר הביטחון אביגודר ליברמן ועל פי המלצת הרמטכ"ל, מתקיימת בחינה מחודשת של מעמדה ומיקומה של גלי צה"ל, עם סיום הדיונים בנושא יפרסם שר הביטחון את החלטתו".

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

הפרקליטות מכחישה את הממצאים החדשים בפרשת ראדה

בעקבות פרסום עדות חדשה ב'ידיעות אחרונות' לפיו א''ק אחראית לרצח תאיר ראדה ז"ל, הפרקליטות הוציאה הכחשה והבהירה כי ''פרשת א"ק נחקרה ביסודיות בשעתו, ולא נמצא בה ממש''