אביגדור התראיין אמש לגלי צה"ל והתבטא במספר סוגיות ביטחוניות העומדות על הפרק. בין היתר אמר בהתייחסות לעסקת הנשק הענקית של סעודיה מול ארה"ב: "אני לא חי בשלום עם כל המירוץ החימוש במזרח התיכון. זה לא רק סעודים, גם הקאטרים גם האיראנים, כולם פה רוכשים נשק". עוד הוסיף, "רכישה סעודית ענקית. לא מוסיפה לנו הרבה שקט".

"ראוי ללמד בבית ספר ע"ש אחמד יאסין ולא בגימנסיה הרצליה". שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ליברמן: "לכולם ברור שהבעיה המרכזית של המזרח התיכון זה לא הוויכוח בין הישראלים לפלסטינים". צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"ממה שאנחנו רואים בערב הסעודית לכולם ברור שבעיה המרכזית של המזרח התיכון זה לא הוויכוח בין הישראלים לפלסטינים, אלא מאבק, מאבק חריף, מאבק אלים בין שיעים לסונים". אמר ליברמן. "אנחנו רואים בחצי האי , יורים סאקדים על ריאד, רגע לפני הביקור של נשיא ארה"ב. ואנחנו רואים מה קורה בסוריה ובלבנון. ושיעים שהם חמש עשרה אחוז פחות או יותר מהעולם המוסלמי, מצליחים פה להביס את הסונים המתונים".

בעניין כוונת האמריקאים להתניע מחדש את המשא ומתן המדיני מול הפלסטינים אמר : "מבחינתי ואני מדבר על זה הרבה שנים, לא יכול להיות הסדר עם הפלסטינים במסגרת הקיימת במסגרת העקרונות המקובלים. ההסדר עם הפלסטינים לא יכול להיות לבד בלי הסדר אזורי". "צריך להבין שהסדר עם פלסטינים יכול להיות רק כחלק מנורמליזציה בין מדינת ישראל לעולם הערבי המתון".

הנשיא טראמפ בביקור בסעודיה. צילום: רויטרס
הנשיא טראמפ בביקור בסעודיה, השבוע. צילום: רויטרס

עוד הוסיף בנושא: "עד היום עשינו מאמץ על בסיס שטחים תמורת שלום. זה לא עובד. זה לא יעבוד. רק במסגרת חילופי שטחים ואוכלוסיות וכחלק מן ההסדר האזורי הכולל ניתן להגיע להסדר עם הפלסטינים. אנחנו מאז אוסלו, שרפנו מספיק זמן. אנחנו חתמנו על זה, על הסכמי אוסלו בתשעים ושלוש, ולא התקדמנו מאז מילימטר אחד. ולכן הגיע הזמן גם להסיק מסקנות ולשאול למה לא התקדמנו? הרי זה לא עושה שכל להמשיך באותו דבר שאתה כבר נכשל פעם אחרי פעם.".

לשאלה האם על ישראל לנסות ולשכנע את ארה"ב לבטל את עסקת הנשק עם האיראני, ענה שר הביטחון: "קודם כל האמריקאים מכירים היטב את כל פרטי ההסכם וגם התפיסה הבסיסית גם של מזכיר ההגנה, גם של היועץ לביטחון לאומי היא אותה גישה". "אנחנו לא צריכים לשכנע אותם, אנחנו לא צריכים ללחוץ עליהם" הדגיש, זה קודם כל אינטרס אמריקאי. הרי כשהסעודים ישבו בחדרים הסגורים ודיברו עם נציגי ארה"ב, כולל גם הנשיא, על מה הם דיברו בראש ובראשונה? לא על הנושא הפלסטיני, על הנושא האיראני, וכל הקואליציה הסונית- זה קודם כל לעצור את ".

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא