No Tag To Print

לבני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שר הביטחון אביגדור ליברמן בוועידת השלטון המקומי. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

ליברמן: "כל עוד לא הורשע – נתניהו יכול להישאר בתפקידו"

שר הביטחון דיבר הבוקר בוועידת השלטון המקומי והתייחס להמלצות המשטרה: "חזקת החפות שמורה לכל אדם, גם לראש הממשלה"

שר הביטחון אביגדור ליברמן דיבר הבוקר בוועידת השלטון המקומי והתייחס להמלצות המשטרה להעמיד לדין את ראש הממשלה נתניהו: "עד שהוא לא מורשע, הוא יכול להישאר ראש ממשלה. חזקת החפות שמורה לכל אדם, אפילו לראש הממשלה". 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בוועידת השלטון המקומי. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, דיבר הבוקר בוועידה השנתית השביעית של השלטון המקומי בישראל וקק"ל והתייחס להמלצות על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה. "חזקת החפות שמורה לכל אדם, אפילו לראש הממשלה. ובמדינה שלנו יש גוף אחד שהוא מוסמך לקבוע אם בן אדם אשם או זכאי וזאת לא התקשורת, זה בית המשפט וכל השאר זו ספרות זולה, תכנית ריאליטי. מעולם לא אהבתי תוכניות ריאליטי ומעולם לא התעסקתי בריאליטי ולא מתכוון להתעסק בזה הלאה".

ליברמן המשיך ואמר כי "עד שהוא לא מורשע, הוא יכול להישאר ראש הממשלה? – ללא ספק, ואני חושב שכולנו חייבים להבין את המשמעות. אם ראש הממשלה מודח אז זה מהפך שלטוני. ראש הממשלה הוא ראשון בין שווים. סיפרתי פעם, אני חושב שלמישהו פה, שאני מכיר שר חוץ אחד שנאלץ להתפטר אחרי הגשת כתב אישום, הלך לביהמ"ש, יצא זכאי וחזר. אצל רה"מ זה לא קיים, זה ההבדל המהותי ולכן רה"מ כל עוד הוא לא הורשע בבית משפט הוא יכול להמשיך".

רה"מ נתניהו בוועידת השלטון המקומי. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

על יאיר לפיד אמר ליברמן: "אני באמת לא רוצה לא להדביק כינויים, כל אחד פועל פי תפישתו ומצפונו, אני לא מכיר מספיק פרטים ואני בד"כ לא מחלק ציונים לשרים או שרים לשעבר, שכל אחד יפעל לפי הבנתו".

ליברמן נשאל האם כל מהלך צבאי חלילה שיקרה עכשיו, יגידו כלפי רה"מ שהוא עושה את זה בגלל החקירות וענה: "אני חושב שמי כמוך מכיר את כל התהליכים, באמת כרגע אנחנו פועלים בצורה מאוד מסונכרנת, גם מערכת הביטחון, גם שר הביטחון, גם כל הגופים הנוספים, אף פעם זו לא החלטה של איש אחד ולא של שניים. זה מל"ל, קבינט, שב"כ, מוסד, מטכ"ל, רמטכ"ל, יש שם מספיק איזונים על מנת שכל עם ישראל יכול יהיה להיות בטוח שכל החלטה שמתקבלת היא מתקבלת באופן ענייני, מסודר, מתוכנן, מחושב, אין פה שום אפשרות לשחק עם החלטות בנושא ביטחון, אין פה מקום תמרון לכל שיקול אחר. לא יכולים להיות שיקולים זרים, המערכת לא בנויה ככה שאפשר יהיה להכניס שיקול זר".

"איראן הכריזה עלינו מלחמה לא היום, אלא כמעט כל שבוע, כולל בימים האחרונים, שמעת הכרזות מפי הדרגים הכי בכירים בטהרן שכל מטרתם זה להשמיד את ישראל ולמחוק את הישות הציונית, זו בד"כ הטרמינולוגיה שלהם, רק בקיץ בטהרן הם הציגו טיל בליסטי עם כיתוב בעברית 'למחוק את מדינת ישראל מעל פני האדמה'", אמר ליברמן. "היא הכריזה עלינו מלחמה כבר מזמן, היא גם נלחמת בנו בעיקר באמצעות שליחים, פרוקסי, חיזבאללה, ג'יהאד, עכשיו גם חמאס נטו תחת שליט והשפעה איראנית, וכמובן המשטר הסורי שהוא גם די נתון לחסותם של האיראנים. לכן זו מלחמה יומיומית לא רק במישור הצבאי אלא גם במישור הטרור הבינלאומי, ראינו לא מעט וזוכרים פיגועים בבואנוס איירס, במקומות אחרים, בבולגריה, הכל בהשראה איראנית. אנחנו נעשה הכל על מנת לשמור על ביטחונה של ישראל, אנחנו משמרים לעצמנו חופש פעולה מוחלט, עם כל הכרזות כאלו ואחרות, אנחנו משמרים חופש פעולה מוחלט, כל מה שצריך לעשות- נעשה".

שרידי מטוס ה-F16 שהופל בצפון. צילום: ענת חרמוני, פלאש 90

שר הביטחון נשאל האום הוא צופה הסלמה בצפון השנה וענה: "זה לא תלוי בנו, אנחנו בהחלט אין לנו שום תביעות, אנחנו לא רוצים לכבוש את לבנון או להקים התיישבות יהודית בסוריה, אנחנו רוצים שסך הכל יתנו לנו להמשיך לפתח פה תעשייה, כלכלה, מדע, חינוך, שירותי בריאות ויחד עם זאת צריך להבין שיש מצבים שלא משאירים לך ברירה, והבינו את זה גם לפנינו. אני זוכר שגם אתה בוודאי גם זוכר מן ההיסטוריה בזמנו, כשברית המועצות החליטה למקם טילים בליסטיים בקובה ליד ארה"ב, הנשיא קנדי היה מוכן להסתכן במלחמת עולם שלישית, הוא אמר 'אנחנו לא נאפשר למצב את הטילים הרוסים בקובה'. סוריה הרבה יותר קרובה אלינו, היא גובלת בגבול יבשתי. לכן אנחנו מקווים שכולם יפעלו באופן הגיוני, ביישוב דעת, ולא נגיע למצב שלא משאירים לנו שום ברירה.

ישראל בכל מקרה לא מתכננת שום מהלך צבאי יזום אך יחד עם זאת אם נגיע למצב שלא ישאירו לנו ברירה- נפעל. יש דברים שהם מטרידים ויש דברים שהם איום קיומי על עצם היכולת להתקיים פה במזרח התיכון וזה מצב שלא משאיר לך ברירות. למדינת ישראל אין את האופציה לנהל מלחמות יש ברירה, לנו יש אופציה אחת של לנהל מלחמה של אין ברירה ואם אני רוצה לעזוב את ההיסטוריה הקרובה וגם אם נלך להיסטוריה יותר קצת אחורה, אז זה ההבדל בין מלחמת תש"ח למבצע קדש בסיני. אנחנו יכולים וטובים בלנהל מלחמות אין ברירה".

כוחותינו בגבול ישראל-סוריה. צילום: פלאש 90

לשליט סוריה הפנה ליברמן את הקריאה הבאה: "אל תעשו שטויות, אל תייצרו פרובוקציות, ובסופו של דבר כל מה שמדינת ישראל רוצה זה לחיות פה בשקט, המילה 'שלום' לצערי פה במזרח התיכון לא רלוונטית ולא קיימת, ואנחנו רוצים להיות בביטחון ולכן כל מה שאנחנו עושים זה משפרים ומחזקים את ההרתעה. כי אם אנחנו רוצים להיות פה בשקט אז הדרך היחידה זה גם פתגם שאהוב עליי: "אם אתה רוצה שלום תתכונן למלחמה" אין לנו דרך אחרת במזרח התיכון, ואני חוזר ואומר, טעות אסטרטגית עשה איש גדול לפני הרבה שנים שהביא אותנו למזרח התיכון ולא לגבול שוויץ איטליה. ופה במזרח התיכון, כמו במזרח התיכון, העניינים מאוד מורכבים והשכונה היא קשה מאוד".

"אמרת שאתה מקווה שלא תהיה הסלמה בצפון, בדרום בעזה?", נשאל ליברמן. "אותו דבר", ענה, "יצאנו מעזה עד המילימטר האחרון, פינינו 21 יישובים פורחים, העברנו 10,000 יהודים לתוך מדינת ישראל לפי כל הקביעות של הקהילה הבינ"ל וחזרנו עד המילימטר האחרון לקו הבינ"ל ולכן אנחנו מקווים שגם חמאס וגם הג'יהאד האסלאמי, במקום להשקיע מעל 300 מיליון דולר במנהרות וברקטות, שישקיעו את אותו כסף בשיפור מערכת המים, תשתיות, חשמל, חינוך. צריך להבין שחמאס גובה מסים ברצועת עזה מתושבים ומשקיע את זה במנהור וייצור רקטות. והם רוצים שנסבסד אצלם מערכות מים וביוב על חשבון משלם המסים הישראלי. אין משבר הומניטארי בעזה. אני שלשום פעם ראשונה קיבלתי שוק, אמירה הס כתבה בעיתון 'הארץ' שאין משבר הומניטארי בעזה וכשהיא אומרת מה שאני אמרתי אני צריך כנראה לבחון את עצמי. המציאות האזרחית קשה, שלא נטעה, אבל חמאס כרגע מנסה למנף את הסיפור הזה על מנת לסחוט ויתורים בעיקר מאבו מאזן ומנסים להפעיל את מדינת ישראל ללחוץ על אבו מאזן להעביר לשם יותר כסף".

על איום המנהרות אמר ליברמן כי "ברור שעד סוף 2018 נסיר את איום המנהרות בדרום הארץ, אני חושב שאנחנו מתקדמים יפה מאוד שם. אני חושב שאם אני מדבר על מיגון העורף וההיערכות אין ספק שעוטף עזה נמצא במקום הטוב ביותר".

השליח האמריקני גרינבלט במנהרת חמאס שנחשפה. צילום: דו"צ

"עלה לכותרות סיפוח יהודה ושומרון, שיחות עם ארה"ב, התקיימו או לא?", נשאל ליברמן. "אני חושב שבאמת צריך להתנהג גם באחריות ובשיקול דעת, לא יהיה ממשל יותר טוב מהממשל הזה בארה"ב ולא צריך להעמיד אותו בפני דילמות ומבחנים. אנחנו בשנה האחרונה אישרנו כמות שיא של יחידות דיור ביהודה ושומרון, יושבים פה הרבה ראשי רשויות מיהודה ושומרון, ואנחנו באמת עשינו פה כל מה שאפשר לעשות ואי אפשר לעשות יותר. לכן לא צריך גם להתנהל בצורה בוטה, ולא צריך להעמיד בפניהם דילמות", ענה.