. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון.

אביגדור ליברמן בראיון שמתפרסם הבוקר (חמישי) בעיתון הרוסי "קומרסנט": "לא מחפשים שום עימותים עם רוסיה". "איננו מחפשים עימותים עם ולא מתכוונים להתערב בעניינים הפנימיים של ", אמר השר, "אבל אם מערכות ההגנ"א הסוריות יופנו אלינו, בהחלט נגיב". "גם כשהדעות שלנו תואמות וגם כשהן אינן תואמות. אנחנו מנהלים דו-שיח שקוף כל הזמן, בלי להסתיר דבר".

ליברמן התייחס לסוגיה הסורית והבהיר את עמדותיו באשר לאסד: "מבחינתי הוא פושע מלחמה, שאחראי על מותם של יותר מחצי מיליון אזרחי מדינתו. אבל אנחנו לא מתכוונים להתערב בענייניה הפנימיים של סוריה. מה שלא נסבול זה ניסיונות של להפוך את סוריה למוצב הקדמי נגד . כל ניסיון של להתבסס בסוריה – יסוכל. אם אסד לא יתערב – אז זה יהיה מאוד נבון מצידו, כי אנחנו לא מתכננים להתערב בענייניה הפנימיים של סוריה. אם הכוחות שלו, מערכות ההגנ"א שלו יפתחו באש נגדנו – נפתח באש נגדן".

נשיא סוריה, בשאר אל אסד. צילום: אתר הקרמלין

"יש קו חם בין צה"ל לכוחות צבא רוסיה, שנמצאים בסוריה. אנחנו תמיד לוקחים בחשבון אינטרסים רוסים ומקווים שהם ייקחו בחשבון אינטרסים ביטחוניים של ישראל". אם מערכות 300-S לא תהיינה מופנות כנגדנו – זה משהו אחד. אם מערכות אלו תפתחנה באש כנגד המטוסים שלנו, אנחנו בהחלט נגיב".

שר הביטחון התייחס בריאיון לנאום ראש הממשלה שהציג השבוע הוכחות לפעילות גרעינית איראנית: "המסמכים שפורסמו מוכיחים באופן חד-משמעי, שאיראן פעלה באופן אקטיבי לא רק להעשרת האורניום, אלא ליצירת . הם פשוט הקפיאו זמנית את התוכנית על מנת לקבל מקסימום תועלת מההסכם, כדי שיוכלו אח"כ לעבור ליצירת . יתרה מכך, הם הקפיאו את ייצור הנשק הגרעיני, עד שיוכלו לקבל מקסימום תועלת מההסכם".

" – כמו "

"אנחנו מדברים על התכנית האיראנית הגרעינית באופן כללי. לא מדובר פה לא בשנתיים, לא ב-12 שנה ולא ב-20. אנחנו מדברים כאן בכלל על למה איראן צריכה אורניום מועשר, למה הם צריכים תכנית גרעינית, כשיש להם מאגרי ענק של נפט וגז? איראן תמיד דיברה על כך שהיא מפתחת תוכנית גרעין אזרחית, אבל מהתחלה זו לא הייתה המטרה שלה. תכנית הגרעין האיראנית כאמור לא נסגרה, היא רק הוקפאה, על מנת להשיג ממנה מקסימום תועלת ולחזור אליה לאחר מכן".

נשיא איראן חסן רוחאני. צילום: רויטרס

"צריך להתייחס להסכם הזה בדיוק כמו להסכם מינכן. תוכנית הייתה ומולה מערב עייף שאיבד את כוח ההתנגדות שלו, שאיבד את הרצון הפוליטי שלו ושהחליט לפייס את המגפה של המאה 21 – האיסלאם הרדיקלי. בדיוק כמו שניסו לעשות עם היטלר, ובסוף שילמו מחיר כבד מאוד. בסוף נקבל איראן עם טילים גרעיניים. וכדי לעצור אותם אח"כ נשלם מחיר כבד הרבה יותר".

"לוקחים בחשבון את האינטרסים של רוסיה –  מקווים שתיקח בחשבון את האינטרסים שלנו"

"מנהיגי איראן יוצאים בכל שבוע עם הצהרות שהם יחסלו את הישות הציונית. לצערנו אנחנו לא רואים תגובה חד-משמעית לא של מערב אירופה ולא של רוסיה, שמאוד מקפידה לזכור את כל מה שקרה במלחמת העולם השנייה. ואנחנו מצפים לתגובה ברורה וחד משמעית של רוסיה להצהרותיה ומהלכיה של איראן".

"בעשורים האחרונים יצרנו יחסים מיוחדים עם רוסיה, מאוד יעילים ושקופים. אנחנו מאוד מעריכים את היחסים עם רוסיה. גם כשהשותפים הקרובים שלנו הפעילו עלינו לחצים…. כמו במקרה של סנקציות נגד רוסיה, אנחנו לא הצטרפנו אליהן. לאחרונה הרבה מדינות הוציאו מתוכן את הדיפלומטים הרוסים. ישראל לא הצטרפה לפעולה הזאת. יש לנו יחסים נורמליים עם רוסיה ואנחנו לוקחים בחשבון את האינטרסים שלה. אנחנו מקווים, שרוסיה תיקח בחשבון את האינטרסים שלנו כאן, במזה"ת. אנחנו מצפים להבנה מצד רוסיה ותמיכה שלה באינטרסים החיוניים שלנו".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא