שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90

 

הערב (ש') התראיין שר הביטחון אביגדור ליברמן בתכנית "פגוש את העיתונות". בדבריו הוא התייחס לשימוש שעושים המפגינים הפלסטינים בעפיפוני התבערה בחודש האחרון: "אסור לזלזל בזה, אבל חשוב לשים לב שאתמול הפריחו רק עפיפון אחד, ולא היו הרוגים ברצועת עזה", ציין ליברמן, "חושב שאנחנו מפיקים לקחים ועושים את מה שצריך, והם מבינים שלא כדאי להמשיך עם זה". ליברמן הוסיף: "לא רוצה להיכנס לפרטים טכניים, אבל מצאנו תשובות לכל דבר וגם לעפיפונים".

בהקשר לביקורת שנמתחה על נאום הגרעין של נתניהו,  אמר שר הביטחון : "אני כל פעם נדהם מהרצון להתעסק בטפל ולא בעיקר. עיקר החשיפה הוא ההוכחות שלמרות ההכחשות של איראן על קיום תכנית הגרעין, היא אכן קיימת". הוא הוסיף: "קשה לי להתייחס לאיך היתה ההצגה עצמה, שכן באותו הזמן הייתי במטוס, אבל צריך להתמקד בכך שיש הוכחות חותכות".

רה"מ נתניהו חושף את סודות הגרעין האיראני שהושגו ע"י המוסד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ליברמן התייחס לפרשנויות והתיאורים הרבים שפורסמו בתקשורת לגבי איך הוצאו המסמכים מאיראן. "התיאורים שראיתי בתקשורת רחוקים ממה שאמרו", צחק, "גם מה שראיתי בסרטי ג'יימס בונד לא מתקרב למה שקרה שם".

שר הביטחון התייחס להחלטה שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צפוי לקבל בשבוע הבא, בנושא הישארות מדינתו בהסכם הגרעין עם איראן. "טראמפ לא הודיע לנו מה הוא החליט בנושא ההסכם, הוא שוקל וחושב, ונכבד כל החלטה", סיפר, "להערכתי, ספק אם יש מישהו שיודע מה הוא יחליט, חוץ ממנו עצמו. גם אם יעדכן אותנו בהחלטה, זה ברגע האחרון".

צפוי לקבל החלטה בשבוע הבא. הנשיא דונלד טראמפ. צילום: רויטרס

בתגובה לשאלה האם נרוויח משהו אם הנשיא טראמפ יחליט לצאת מההסכם ענה: "זה יעניק לנו רווח גדול. ההסכם נתן לאיראן יתרונות פיננסיים רבים, וברגע שארצות הברית תעזוב – הם יפסיקו להרוויח. חושב שזה צעד מתבקש, ובהתחשב בהוצאות שיש לאיראן כיום, הם לא יעמדו בזה"

כשנשאל ליברמן אם על פי ההערכות צפויות מהומות ב-14 במאי השיב: "לפתיחת השגרירות יש מחיר ושווה לשלם אותו. מדובר בהחלטה היסטורית חשובה ודרמטית צריך להיות מוכנים לשלם את המחיר. לא הגישו לנו את המדינה על מגש של כסף ואף אחד לא הגן עלינו חוץ מאשר עצמנו.

"לפני הרבה שנים עשו טעות היסטורית כשהביאו אותנו למזרח התיכון", צחק ליברמן, "אם משה רבנו היה מביא אותנו לגבול שוויץ היינו במצב טוב יותר". הוא העריך כי "יהיו נסיונות לפגוע בחגיגות וכרגע אין הערכה לפיה יהיו פצועים או הרוגים באירועים ואנחנו ערוכים לכל תרחיש".