בישיבת סיעת 'ישראל ביתנו' היום (ב') התייחס לפנייתו של . "אכן הגיעה פנייתו של דרך לשכת הנשיא לשר הביטחון. אני מדגיש שאני מבטא את דעתי האישית. אני רוצה להזכיר ואני מזכיר את זה כל הזמן בסופו של דבר מדובר בחייל מצטיין ומדובר במחבל שבא לרצוח חיילי צה"ל. אני חושב שכולנו מודעים לכך שגם בעצמו וגם משפחתו שילמו מחיר כבד".

שר הביטחון אביגדור ליבמרן בישיבת סיעה, היום. צילום: פלאש 90
שר הביטחון בישיבת סיעה, היום. צילום: פלאש 90

"אני חושב שכל הפרשה פוגעת בחוסן הפנימי של החברה הישראלית כולה וגם פוגעת בצה"ל ולכן לפחות לפי תפיסתי צריך להשאיר את הפרשה הזאת מהר ככל האפשר מאחורינו. לכן דעתי תהיה ברורה מאוד, מעולם לא הסתרתי אותה – לשחרר אותו לאלתר", הוסיף השר. "אני לא בקיא בכל הפרוצדורות, מה מצופה, מה הדרך, אני לא בטוח שכולם במערכת הביטחון באותה דעה ויחד עם זאת אני חושב שאחרי כל כך הרבה זמן שהחייל ומשפחתו שילמו מחיר – יש לשחרר אותו לאלתר וזו עמדתי כשאתבקש להעביר אותה לנשיא המדינה".

בהמשך התייחס השר לירי מכיוון סוריה ואמר כי לא מדובר בזליגה, אלא בירי מכוון של החיזבאללה. בצה"ל השיבו כי מדובר בפרשנות אישית של השר, יחד עם זאת ציינו כי אכן מדובר בירי מכוון.

אזריה: "בדיעבד בלבד הירי במחבל היה טעות מבצעית"

כזכור, בשבוע שעבר הגיש אזריה בקשת חנינה לנשיא המדינה ראובן ריבלין. "במשפט צדק לצערי לא זכיתי, זו תחושתי ששום דבר לא יכול לשנות אותה. מכל מקום, את מידת החסד והרחמים שהיא תמצית מוסד החנינה מבקש אני מכבוד הנשיא בפנייה זו", כתב הלוחם. יש להדגיש כי אזריה אינו מבקש מחיקת הרשעה, אלא רק שחרור מיידי.

לראשונה מאז החל משפטו, בפורים שבשנה שעברה, הודה אזריה בטעות המבצעית שביצע בזירת פיגוע הדקירה בחברון. "אילו הייתי יודע בוודאות שאותן שניות מתוחות בזירה שהמחבל אינו ממולכד, לא הייתי יורה – חד וחלק. אלאור כותב בבקשת החנינה, "בדיעבד בלבד הירי במחבל היה טעות מבצעית".

אלאור אזריה. צילום: פלאש 90
אלאור אזריה. צילום: פלאש 90

את בקשת החנינה פתח אזריה בציטוט מספר זכריה, "'כה אמר ה' צבאות לאמר: משפט אמת שפטו וחסד ורחמים עשו איש את אחיו'. משמע, אמת קשורה למשפט ומשפט אמת צריך להיות משפט צדק – וחסד קשור לרחמים". לדברי אלאור, הוא חש כי לא נעשה עימו צדק במשפט ולכן הוא פונה אל הנשיא שיפעיל את מידת החסד והרחמים. "די להביט בסרטי הוידאו המתעדים את הרגעים הללו – לא הסרטים ה"אילמים" של ארגון "בצלם", אלא התיעוד שהופץ בידי האזרחים, כדי לחוש את מה שאירע שם: זעקות של רבים כי המחבל ממולכד, חי ומהווה סכנה", הוסיף הלוחם.

בחודש שעבר החליט הרמטכ"ל גדי איזנקוט לקצר את עונשו של אזריה בארבעה חודשים. בכך עומד כעת עונשו 14 חודשי מאסר בפועל. "על פי סמכות הרמטכ"ל הקבועה בחוק השיפוט הצבאי להקלה בעונש, מצא הרמטכ"ל לנכון לשקול שיקולי חסד ורחמים. שיקולים המביאים בחשבון את עברך כחייל לוחם בזירה המבצעית", נכתב בתשובת הרמטכ"ל.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא