תא״ל במיל׳ כמיל אבו רוקון. צילום: דובר צה"ל
. צילום: דובר צה"ל

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, החליט לאחר התייעצות עם הרמטכ"ל, גדי אייזנקוט, למנות את תא"ל (מיל') כמיל אבו-רוקון למתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש). אבו-רוקון יועלה עם מינויו, לאחר יום העצמאות, לדרגת אלוף ויחליף את המתפ"ש הנוכחי, אלוף יואב (פולי) מרדכי.

אבו-רוקון (58), בן העדה הדרוזית, תושב עוספיה, נשוי ואב לשלושה, משרת במערכת הביטחון כ-40 שנים. בשירותו בצה"ל כיהן אבו-רוקון במגוון רחב של תפקידים במנהל האזרחי, בהם: מושל טול-כרם, מפקד יחידת התאום והקישור לעזה, סגן וראש ביהודה ושומרון. בשנת 2002 הועלה אבו-רוקון לדרגת תא"ל וכיהן כסגן מתאם הפעולות בשטחים. כשנה לאחר שחרורו מצה"ל (בשנת 2007), נקרא אבו רוקון חזרה לשירות בעקבות מבצע "עופרת יצוקה" והתמנה בשנית לסגן מתאם הפעולות בשטחים. בשנת 2010 מונה לעמוד בראש רשות המעברים היבשתיים במשרד הביטחון (רמי"ם), שאחראית על אזרוח המעברים היבשתיים בין ישראל לרצועת עזה (ארז וכרם שלום) ולאורך התפר המערבי ביהודה ושומרון. אבו רוקון הוא בוגר תואר ראשון במזרח תיכון ותואר שני ביחסים בינלאומיים.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן: "כמיל אבו-רוקון הוא אחד המומחים הגדולים במדינת ישראל לזירה הפלסטינית. התרשמתי מאוד מידיעותיו ומניסיונו בניהול מערכות גדולות בתפקידו הנוכחי כראש רשות המעברים במשרד הביטחון. אני סבור שאין מתאים ממנו לתפקיד החשוב והרגיש כל כך, בעת הזאת".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים היוצא, האלוף פולי מרדכי. צילום: פלאש 90
מתאם פעולות הממשלה בשטחים היוצא, . צילום: פלאש 90

על אלוף מרדכי אמר שר הביטחון: "פולי הוא נכס אסטרטגי למדינת ישראל. גם לאחר שיסיים את תפקידו אני בטוח שמדינת ישראל תמשיך להיעזר בכישוריו הייחודיים".

אלוף מרדכי נענה לבקשת שר הביטחון והרמטכ"ל וימשיך בתפקידו עד לאחר יום העצמאות. אלוף מרדכי יסיים קדנציה של למעלה מארבע שנים בתפקיד מתאם פעולות הממשלה בשטחים ולמעלה מ- 36 שנים בשירות במערכת הביטחון. בתפקידו האחרון כמתאם פעולות הממשלה הוביל אלוף מרדכי את המדיניות הישראלית אל מול הזירה הפלסטינית בהיבטים ביטחוניים, אזרחיים ואף מדיניים בהתאם להנחיות הדרג המדיני. האלוף מרדכי ניהל מערכת יחסים נוספת עם הקהילה הבינלאומית והעולם הערבי בכל הקשור לזירה הפלסטינית.

היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים אמונה על יישום המדיניות האזרחית של ממשלת ישראל והתיאום הביטחוני בזירה הפלסטינית, כמרכיב בביטחון הלאומי של ישראל. מתפ"ש מהווה מקור ידע לאומי ומהווה גוף יועץ משמעותי לממשלה בכל הקשור לזירה הפלסטינית.

סגן שר הביטחון אלי בן דהן (הבית היהודי) בירך על החלטת שר הביטחון למנות את תא"ל אבו-רוקון למתאם פעולות הממשלה בשטחים: "תא"ל כמיל אבו-רוקון, מקדיש את חייו לביטחון מדינת ישראל מזה ארבעה עשורים. זכיתי להכיר את פעילותו ועבודתו של כמיל כראש רשות המעברים, עבודה יסודית ורצינית בכל תחום בו עסק. אין לי ספק שבתפקידו החשוב הוא יביא לידי ביטוי את יכולותיו ויסודיותו לקידום ומימוש עמדות הממשלה ביו"ש.
"זהו תפקיד חשוב מבחינה מדינית ואסטרטגית, וחשוב במיוחד בעת הזו, כאשר מדינת ישראל חוגגת 70 שנים לעצמאותה ו-50 שנים לשחרור יו"ש וירושלים. אני מקווה שיחד נוכל להביא בשורה לתושבי יו"ש היהודים והערבים, ואולי הצעד המתאים הראשון הוא לשנות את המילה 'שטחים' המופיעה בשם התפקיד. העלאתו לדרגת אלוף ומינויו של כמיל, כבן לעדה הדרוזית, מוכיחים שוב את ׳ברית החיים׳ בינינו לבין אחינו הדרוזים. אני מודה לאלוף מרדכי על פועלו, ותרומתו לביטחון ישראל, ובטוח כי ימשיך לתרום למדינה גם מחוץ לתפקידו הנוכחי."
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.