הפטריוטים דנים בריקוד הצבאי עם ילדי המסתננים. א'-ה' ב-22:00

בעקבות הפרסום בערוץ 20 בו תועדו חיילי חטיבת הנח"ל כשהם מעבירים פעילות לילית לילדי מסתננים בדרום תל אביב, , אביגדור ליברמן, הנחה את מנכ"ל משרדו לוודא כי הוראותיו נאכפות וכי לא מתבצעת פעילות צה"ל במקום. הדברים הובאו לידיעת השר באמצעות חבר מפלגתו, ח"כ (ישראל ביתנו).

"כבר בראשית כהונתו הנחה שר הביטחון להפסיק את הפארסה שבה חיילי צה"ל הגיעו 'להתנדב' בלשחק עם ילדי . תפקידם של חיילי צה"ל הוא לשמור על מדינת ישראל", אמר ח"כ עודד פורר בשיחה עם ערוץ 20. "כצבא העם הוא נקרא לעיתים קרובות גם לסייע לאזרחי המדינה בפעילויות התנדבותיות בקהילה ואלו צריכות להיות מופנות לטובת אזרחי ישראל ולא לטובת מסתנני עבודה. בעקבות הפרסומים על כך שישנם עוד 'גרעינים' שהגיעו וביצעו פעילות לטובת ילדי פניתי לשר הביטחון שלשמחתי הבהיר לי כי הוא הנחה שוב את מנכ"ל משרדו לוודא כי לא מתקיימות פעילויות יזומות של חיילי צה"ל לטובת סיוע לילדי ".

שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90
שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90

בנוסף,  ערך באחרונה פגישת היכרות עם קצין חינוך ראשית, תת אלוף צביקה פייראיזן, בה הסוגייה הועלתה מחדש. מלשכת סגן השר נמסר כי הנושא יטופל. בתוך כך, בעקבות פסיקת בג"ץ בנושא הרחקת המסתננים, קיימו היום ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון פנים סיור בדרום ת"א ובין היתר חנכו יחידת שיטור רגלי.

רה"מ נתניהו והשר ארדן בחנוכת מבנה הסיור הרגלי של המשטרה בדרום תל אביב. צילום: דוברות המשרד לביטחון פנים
רה"מ נתניהו והשר ארדן בחנוכת מבנה הסיור הרגלי של המשטרה בדרום תל אביב. צילום: דוברות המשרד לביטחון פנים

אוחנה: "מצער שהתופעה חוזרת על עצמה וחיילים מוצאים עצמם רוקדים למסתננים"

כזכור, בסרטון שצילמו תושבי ביום ראשון בגינת דה מודינה בדרום בעיר, נראים החיילים רוקדים עם המסתננים ומתעמתים עם תושבי השכונה. כשהעירו התושבים כי הפעילות אסורה לפי הוראת שר הביטחון השיב אחד החיילים כי "הצבא החליט שיהיו פה ". הצעירים ביקשו שלא יצלמו אותם ותושבת דרום ת"א הסבירה כי עליהם לא להגיע לגינה הציבורית במדים. חייל אחר השיב: "את כאזרחית לא צריכה לבוא לפה", ובהמשך הוסיף "אני גר פה ואני אבוא לגינה שלי". חייל נוסף הסביר: "המפקד שלי כאן ואני כאן במסגרת השירות הצבאי".

קייטנת צה"ל בגינת 'דה מודינה'. צילום: 'החזית לשחרור דרום תל אביב'

לטענת התושבים, החיילים מתגוררים בשכונה במבנים הידועים כ'דיור בר השגה'. "מה שאנחנו רואים זה שימוש ציני, פוליטי ומעליב בחיילי צה"ל לקידום אג'נדה של השמאל על גבם של תושבי השכונות", אמרה שפי פז, פעילה חברתית תושבת דרום תל אביב. בשנה שעברה ובעקבות שאילתא שהגיש בנושא חבר ועדת חוץ וביטחון ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד), הורה שר הביטחון כי פעילות התנדבותית של חיילי צה"ל עם ילדי המסתננים תופסק לאלתר.

"לפני כשנה פניתי בשאילתה לשר הביטחון במטרה להבין מה מטרת שיתוף הפעולה המוזר הזה בין צה"ל לבין המסתננים, זאת בשעה שמדינת ישראל משקיעה משאבים אדירים במטרה לבלום את תופעת ההסתננות מחד, ולהוציא את אלה שהסתננו מאידך", אמר לאחר הפרסום ח"כ אוחנה.

"הובטח בתשובה שהתופעה תיפסק לאלתר, וכך אכן היה. מצער לראות ששוב התופעה חוזרת על עצמה וחיילים במדים שהתגייסו מכח חוק גיוס חובה תחת ההנחה שכדי להגן על ביטחון ישראל "אין ברירה" מוצאים את עצמם רוקדים למסתננים", הוסיף חבר הכנסת, והבהיר – "נפעל מול משרד הביטחון כדי לרענן את ההנחיה, אם כי אנו מקווים שבעקבות החלטת בג"צ לפיה ניתן להוציא את המסתננים למדינות שלישיות – היא תהפוך לפחות ופחות רלוונטית".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפרסום בערוץ 20 כי "החיילים המצולמים בסרט הינם חיילי גרעין נח״ל המתגוררים בשכונת שפירא ונמצאים בפרק השני של שירותם תקופת התרומה לקהילה והמעורבות החברתית. באירוע זה הועברה פעילות לילדי שכונת שפירא בגינה הציבורית, ללא קשר למוצאם של המשתתפים בפעילות. פעילות הגרעין בשכונה אושרה ע״י משרד הביטחון, משרד החינוך ועיריית תל אביב".

ח"כ עודד פורר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ח"כ עודד פורר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ח"כ אוחנה. צילום: פלאש 90
ח"כ אוחנה. צילום: פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.