צילום: שחר לוי, משרד הבטחון

סייר הבוקר (ג') בעוטף עזה ועמד על היערכות כוחות צה"ל בגזרה. השר ליברמן קיים הערכת מצב באוגדת עזה, יחד עם ראש אמ"ץ, אלוף פיקוד הדרום ומפקד אוגדת עזה. לאחר מכן קיים מפגש עם ראשי רשויות ותושבי בקיבוץ , להם הודעה על המאמצים הרבים שהם עושים: "באתי לכאן קודם כל  כדי להביע את תודתי והערכתי לחיילי צה"ל שבאמת עשו עבודה מקצועית, עבודה נחושה, ואפשרו לעם ישראל לחגוג את ליל הסדר ואת כל חג הפסח לפחות עד היום בשקט, בביטחון, בשמחה. אני רוצה להביע תודה והערכה לתושבי שבאמת המשיכו בשגרת חיים, לא נכנסו לפניקה או פחד ועשו את מרב המאמצים גם לארח הרבה מאוד משפחות ואנשים. ראיתי שעם ישראל מטייל בחופשיות וביטחון בעוטף עזה ונהנה מכל רגע. זה ההישג הכי גדול, זו אחדות העם, גם של הצבא, גם של התושבים, עם ישראל כמו תמיד ברגעים כאלו הצליח להתעלות ולשים את כל המחלוקות בצד וכולנו ביחד"

"אני חושב שגם הצד השני הבין שלא כדאי לו להמשיך", הוסיף ליברמן, "ואני מזהיר אותם מהמשך הפרובוקציה. קבענו כללי משחק ברורים ואנחנו לא מתכוונים לשנות אותם. כל אחד שיתקרב לגדר מסכן את חייו ואני מציע לתושבי עזה להשקיע את המאמץ לא במחאות נגד ישראל אלא בהחלפת ההנהגה בתוך הרצועה. ברגע שהם יתמקדו בכלכלה הם לא ימצאו פרטנר יותר טוב ויותר יעיל ממדינת ישראל. שיקום תמורת פירוז- זו הנוסחה שלנו, היא מונחת על השולחן. אנחנו עשינו פעמיים תהליך מדיני כפול, השנה נציין 25 שנה מאז הסכמי אוסלו שהבאנו את ערפאת והכנופיות שלו לעיר עזה, וגם דומני מתקרבים כבר ל-13 שנה מאז ההתנתקות בה חזרנו לקווי 67' עד המילימטר האחרון, פינינו את כל היישובים, פינינו את כל היהודים, אין להם שום מקום לטענה כלפי מדינת ישראל. כמו שאמרתי אנחנו נחושים להגן על ביטחונם של אזרחי ישראל כמובן בראש ובראשונה על עוטף עזה ועל הנושא הזה לא תהיה שום פשרה, שום גמישות."

בנוגע ליום שישי האחרון, בו נהרגו 16 מחבלים במהלך האירועים על הגדר, הגיב השר: "צריך להבין שרוב ההרוגים הם מחבלים שאנחנו מכירים אותם היטב, פעילים בזרוע הצבאית של , גם בג'יהאד האסלאמי, אלה לא אזרחים תמימים שבאו במסגרת מחאה אזרחית. זאת הייתה פרובוקציה מאורגנת היטב ע"י הזרוע הצבאית של בניסיון לפגוע בריבונות שלנו, להפר את שגרת החיים, להפריע לעם ישראל בליל הסדר לחגוג בביטחון ובאופטימיות ואנחנו עשינו מה שמוטל עלינו. אנחנו לא יוזמים שום פרובוקציה כנגד תושבי עזה, אנחנו מגנים על התושבים שלנו, זה כל ההבדל. אני חושב שצה"ל פעל מצוין כמו שמצופה ואין לי ספק שאנחנו נמשיך לפעול באותה צורה גם בימים הקרובים, לאו דווקא ביום שישי. אני לא רוצה להעריך, אנחנו ערוכים ומוכנים לכל תרחיש."

כשנשאל האם בעקבות המצב אתה מתכוון להאריך את כהונת הרמטכ"ל, ענה שר הביטחון: "לא קשור דבר לדבר, יש כהונת רמטכ"ל מוגדרת בחוק וזה מה שיהיה. אין שום צורך. אני חושב שיש לנו רמטכ"ל מצוין, עושה עבודה מצוינת וחשוב לשמור על המסגרות, על החוק, על אותן תקופות שהקציבו בממשלה ובכנסת."

צילום: שחר לוי, משרד הבטחון

גם על התהיות לגבי הסיכויים למלחמה קרובה הגיב ליברמן: "אנחנו לא מחפשים , אף אחד לא רוצה , אנחנו מעדיפים להתמקד פה בבניית יחידות דיור, בחקלאות, בתיירות, יש פה צמיחה ופריחה כמו שלא ראינו, אני מקווה שגם הצד השני יבין שעדיף להתמקד בתיירות, בכלכלה, בחקלאות ולא במנהור, לא ברקטות, לא בשנאת ישראל. אגב אני עברתי על כל הנאומים מאז ההתנתקות ועד היום של הנהגת חמאס, מעולם לא שמעתי שום קריאה לשלום, לדו קיום, לשיתוף פעולה, כולל בעצרת האחרונה ביום שישי. אף אחד לא דיבר שם על דו קיום, אף אחד לא ביקש להתקיים בשלום. כולם דיברו על השמדת ישראל, שנאת ישראל, על החזרת הפליטים לצפת, לחיפה, ליפו."

"חמאס מנסה לגלגל את הכישלון שלו", אמר ליברמן, "לכוון אותו למדינת ישראל. להטיל על ישראל את כל האשמה שלו. הרי יש שם אבטלה גבוהה, יש שם מצב אזרחי קשה, וצריך להאשים מישהו, הרי הם לא לוקחים אחריות. אבל אגב למרות המצב הכלכלי הקשה מצאו 15 מיליון דולר, זו הערכה מינימלית של עלות הפרובוקציות של אותו מצעד הטרור שהם ארגנו ביום שישי. כמה תרופות היה אפשר לקנות ב-15 מיליון דולר."

לסיכום, נשאל השר בנוגע לסוגיית המסתננים, בתור אחד שמייצג את העמדה של "מילה זו מילה", האם התהפוכות בהחלטות הממשלה בנושא תוך שעות ספורות אומרת משהו על יציבות ההנהגה. על זאת ענה: "אני מתעסק בביטחון, אני לא מומחה אוניברסאלי, אני בקושי שמעתי בתקשורת, אני לא מתכוון להתעסק בתחומים שלא קשורים אליי ואני מציע גם לכל השרים שכל אחד יתעסק בתחומו וינסה להתעמק בתחום האחריות שלו."

 

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.