קלמן ליבסקינד, עיתונאי תאגיד השידור הציבורי "כאן", קובע כי סמאח וותד הביעה תמיכה בטרור. "כשאנחנו מרטווטים תמונה של מחבל, ולצידה האמירה "האינטלקטואל הוא הראשון להילחם ולעולם לא לוותר", אנחנו מתכוונים לשבח את המחבל", כתב ליבסקינד.

קלמן ליבסקינד נגד סמאח וותד. צילום מסך: טוויטר
קלמן ליבסקינד נגד סמאח וותד. צילום מסך: טוויטר

ליבסקינד השיב לסקר סרקסטי שערכה העיתונאית ענת סרגוסטי, ממייסדות תא העיתונאיות, ובו שאלה "כשאתם עושים ריטוויט המשמעות היא…?". ליבסקינד התייחס גם לציוץ שהעלתה וותד במהלך 2015, אז הפציץ צה"ל ברצועת עזה בתגובה לירי חמאס וכתב: "כשאנחנו מצייצים, אחרי הפצצה של צה"ל: "האל ישמור את אנשי עזה מדיכוי האויב", אנחנו מתכוונים שצה"ל הוא אויב. פשוט מאד".

זו אינה הפעם הראשונה בה ליבסקינד יוצא נגד וותד וקורא להנהלת "כאן" לפטר אותה. בתכנית הפטריוטים ששודרה לאחר הפרסום בערוץ 20, אמר ליבסקינד: "הסיפור כמו שאנחנו מכירים אותו הוא כזה: הימ"מ יצא ללכוד מחבל. המחבל ירה על לוחמי הימ"מ, לוחמי הימ"מ חיסלו אותו. הימ"מ, למי שלא זוכר, זה לוחמים שלנו שאנחנו שלחנו למשימה הזו. אנחנו – זו מדינת ישראל, שגם משלמת לעיתונאית הזו. מי שמשבחת מהללת או מפארת מחבל שיורה על לוחמי ימ"מ לא יכולה להמשיך לעבוד במקום שמקבל משכורת ממדינת ישראל, חד משמעית".

הפטריוטים בדיון סוער בעקבות תמיכת עיתונאית התאגיד במחבל שחוסל על ידי לוחמי ימ"מ

כזכור, אתמול פורסם לראשונה כי לפני כשנתיים, הביעה ותד תמיכה בחמאס ובתושבי עזה – לאחר שארגון הטרור ירה מספר רקטות לעבר ישראל. "3 ביוני 2015, חמאס יורה רקטות על אשקלון ונתיבות", כתב גרשוני, "בתגובה צה"ל תקף בעזה. למחרת בבוקר מצייצת לא-תומכת-טרור: האל ישמור את אנשי עזה מדיכוי האויב".

העיתונאית תושעה, אך לא תפוטר

ציוץ זה נחשף לאחר שבתחילת השבוע פורסם לראשונה באתר ערוץ 20 כי עיתונאית תאגיד השידור הציבורי, סמאח וותד, שיתפה בחשבון הטוויטר שלה ציוץ המהלל את המחבל באסל אל ערג' שחוסל בשבוע שעבר בהיתקלות לילית עם כוח ימ"מ ברמאללה. וותד צייצה מחדש ציוץ של עמוד בשם "palestine info center" בו מופיע ציור של המחבל אל ערג' תחת הכיתוב "האינטלקטואל הוא הראשון להילחם ולעולם לא מוותר". אל ערג' פתח באש על כוחותינו בעת שפעלו לאיתור מבוקשים ואמל"ח באל-בירה שבאזור רמאללה. כוח ימ"מ איתר אותו וחיסל אותו לאחר חילופי אש.

בעקבות הפרסום בערוץ 20, השעה התאגיד את העיתונאית מהגשת תכנים. לדברי התאגיד, זאת "לאחר שהובהרו לה חומרת הציוץ ששיתפה והשלכותיו". בתאגיד הוסיפו כי "וותד הבהירה כי אין בשיתוף הציוץ הבעת תמיכה בתוכנו והיא איננה מעודדת או תומכת באלימות משום סוג". כמובן, הבהרה זו לא מתיישבת עם תגובתה הראשונית של וותד לערוץ 20 לפיה אל ערג' אינו מחבל. "אני תוהה למה אתם אומרים 'מחבל', בעוד שאפילו בחדשות אמרו 'מבוקש', לא 'מחבל'", טענה העיתונאית.

בתגובה לפניית ערוץ 20 אישרה סמאח וותד את הפרסום ואמרה: "אני תוהה למה אתם אומרים 'מחבל', בעוד שאפילו בחדשות אמרו 'מבוקש', לא 'מחבל'". אולם, מאוחר יותר תקפה בעמוד הטוויטר שלה את ההאשמות ערוץ 20 וכתבה: "איך יכולים אנשי תקשורת להתעלם מהעובדה ש״ריטוויט״ בטוויטר הוא לא בהכרח הסכמה עם התוכן של הציוץ. תהיו בריאים". בהמשך, הוסיפה הבהרה ובה כתבה: "חידוד: ריטוויט אין פירושו נקיטת עמדה. מעולם לא תמכתי באלימות נגד אף צד. דרכי חינוכי וערכיי הם ערכי שלום הוגן שישים קץ להזקת הדמים בין העמים". אמש קרא העיתונאי קלמן ליבסקינד, שאמור להגיש תכנית יומית בתאגיד השידור הציבורי, להדיח מיידית את וותד בשל הציוץ שפרסמה.
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20