סטודנטים רבים יוצאים ללימודי רפואה בחו"ל. העלויות עשויות להגיע למאות אלפי שקלים עבור לימודי התואר.

 

 

האם זה באמת משתלם?

כבר שנים רבות, שרופאים רבים מישראל מצליחים להגיע לתואר הנכסף ברפואה דרך מסלול לימודי הרפואה בחו”ל דווקא. זה התחיל בעיקר בגלל הקריטריונים המחמירים במיוחד של האוניברסיטאות בישראל, יחד עם מספר מקומות מצומצם עבור סטודנטים ללימודי רפואה, מה שהפך את האפשרות ללימודי רפואה בישראל לכמעט בלתי אפשרית, עבור רוב הסטודנטים.

האפשרויות שנפתחו עבור הסטודנטים האלה בחו"ל נראו פנטסטיות: תנאי קבלה אפשריים, לצד מבחר גדול של מדינות, ברובן יש מספר גדול של אוניברסיטאות המציעות לימודי רפואה באנגלית לסטודנטים זרים.

משמעות הדברים האלה היא שמועמדים רבים יותר מישראל, מקבלים סיכוי הוגן וראוי ללמוד רפואה באוניברסיטה איכותית ומוערכת באירופה.

לפי נתונים סטטיסטיים של משרד הבריאות, יותר ממחצית הרופאים בישראל – לרבות רופאי שיניים ואפילו וטרינרים, קיבלו את התואר שלהם לאחר לימודי רפואה בחו"ל.

 

מה הדרישות ללימודי רפואה בחו"ל?

מעבר למבחני קבלה, העשויים להיות שונים ממדינה למדינה, גם העלויות ללימודי רפואה בחו"ל משתנות ממדינה למדינה ולעיתים קרובות – הן משתנות גם מעיר לעיר – בתוך אותה המדינה.

כדי להבין לעומק את פירוט וגובה העלויות הדרושות ללימודי רפואה בחו”ל, מומלץ להיעזר ביועצים מומחים בתחום, כדוגמת אנשי המקצוע המנוסים של המכינה ללימודי רפואה בחול של  "תל אביב מדיקל קולג"’, המציעים שירותי מכינה ללימודי רפואה בחו"ל עבור סטודנטים מישראל המעוניינים בסיוע וליווי מקיף לשם קבלה ללימודי רפואה בחו”ל.

"תל אביב מדיקל קולג’" –  מכינה לרפואה בחו”ל האחראית להכשרתם של לא פחות מ -100 סטודנטים מידי שנה, אשר צולחים את מבחני הקבלה ללימודי רפואה באוניברסיטאות המובילות בחו”ל, ובאירופה בפרט.

 

שכר הלימוד עבור לימודי רפואה באוניברסיטה ממוצעת באירופה במסלול לימודים בשפה האנגלית, מתחיל מסכומים של כ- 2000 יורו באוניברסיטאות הציבוריות באיטליה ועשוי להגיע גם לסכומים של עד 16 אלף יורו לשנת לימודים אוניברסיטאית – למשל בבודפשט ובפראג – שתיהן ערים מרכזיות, מתויירות ויקרות יחסית. בעוד שבאוניברסיטאות בהונגריה וצ’כיה, העלות גבוהה מהממוצע, יש מדינות אחרות, שבהן תוכלו למצוא לימודים ברמה גבוהה, באוניברסיטאות מוכרות ומוערכות, שהעלויות בהן נמוכות בהרבה – אם בגלל שמדובר במדינה פחות מתויירת, פחות מרכזית, או פשוט יותר קטנה.

 

לצורך לימודי רפואה בלטביה, למשל, באוניברסיטאות, שבעיר הבירה ריגה –  תצטרכו לשריין כ – 8,000-12,000 יורו בשנה לטובת שכר הלימוד. טווח עלויות המחייה החודשיות נע בין 1000-800 יורו, אם כי נתונים אלו תלויים כמובן באורח החיים של כל סטודנט.

בעיר ריגה ניתן להנות ממגוון רחב של פעילויות פנאי כגון: ספריות, בתי קולנוע, מסעדות וברים, מופעי אופרה ובלט, מופעי ספורט ועוד. הקהילה היהודית בעיר, המונה כ – 12,000 בני אדם, מאמצת את הסטודנטים הישראלים והיהודים ומזמינה אותם לחגים, שבתות ועוד.

בכל שנה מתקבלים לתכנית לימודי הרפואה באנגלית כ-400 סטודנטים מרחבי העולם. התעודות מונפקות על ידי האוניברסיטאות בלטביה, מוכרות בישראל, מדינות האיחוד האירופי וארצות הברית, ומאפשרות להתקדם ולעבוד במדינות אלה. כל הנתונים האלה מציבים את לטביה באותה שורה יחד עם המדינות המובילות ללימודי רפואה באירופה.

 

 

 

האם מקבלים תעודה מוכרת בישראל?

לכל סטודנט, המתעניין בלימודי רפואה בחו”ל, חשוב מעל הכל לוודא שהתעודה שיקבל מהאוניברסיטה תהיה מוכרת ומותאמת לסטנדרטים הגבוהים של משרד הבריאות בישראל ושתאפשר לו לעבוד גם במדינות אחרות ברחבי העולם.

 

בתחילת שנת 2019 קבע האגף לרישוי מקצועות הרפואה במשרד הבריאות נהלים חדשים להכרה בתעודות ההסמכה של בוגרי לימודי רפואה בחו”ל. הנהלים קובעים שכל הבוגרים המחזיקים בתארי הרפואה מהאוניברסיטאות בחו”ל, יזכו להכרה מלאה, בתנאי שהלימודים אותם סיימו בהצלחה, נערכו באחת ממדינות ה OECD, כדוגמת הונגריה, פולין, איטליה, צ’כיה, לטביה ליטא ועוד.

 

יחד עם זאת, ישראלים רבים אשר יצאו ללימודי רפואה בחו”ל,  בחרו מטעמי חיסכון, ללמוד במדינות כדוגמת קרואטיה,רומניה, אוקראינה, מולדובה, ארמניה – מדינות אשר אינן חלק ממדינות ה OECD, שעפ”י דרישות משרד הבריאות הישראלי, אינן עומדות בסטנדרט הישראלי מבחינת רמת הלימודים הנדרשת, מה שמציב בפניהם קשיים להמשך הקריירה בישראל.

 

מהם היתרונות הייחודיים של המכינה ללימודי רפואה בחו”ל של מכללת תל אביב מדיקל קולג’?

– תוכנית הלימודים במכללת "תל אביב מדיקל קולג’" מבוססת על סילבוס בחינות הקבלה באוניברסיטאות המובילות באירופה.

 

– הלימודים במכללת תל אביב מדיקל קולג’ מתקיימים בשפה האנגלית – גם בכתב וגם בע”פ, כדי להכין את הסטודנטים לבחינות הקבלה לאוניברסיטאות בחו"ל ולשנת הלימודים הראשונה – המתנהלת בשפה האנגלית.

 

– תוכנית הלימודים של המכינה היא אינטנסיבית, ממוקדת ומקיפה, מותאמת לדרישות של האוניברסיטאות האירופאיות המציעות תכני ללימודי רפואה באנגלית לסטודנטים ישראלים.

למה המכינה ללימודי רפואה בחו"ל היא חיונית כדי להתקבל ללימודים?

יותר ויותר מועמדים ללימודי רפואה בחו"ל מבינים את הצורך בלימודים מקדימים במכינה ללימודי רפואה בחו”ל המכינה את המועמד באופן מקיף, ממוקד ומובנה, שמגדיל משמעותית את סיכוייהם לעבור בהצלחה את מבחני הקבלה לאוניברסיטאות לרפואה בחו”ל.

מכללות רבות, שהבינו את הפוטנציאל ואת הצורך, מציעות גם הן מכינה ללימודי רפואה בחו”ל. הותיקה והמוכרת ביניהן היא "תל אביב מדיקל קולג’", המציעה את שירותיה כאן, בישראל.

 

אז איך נדע באיזו אוניברסיטה לרפואה לבחור?

אנחנו מציעים שתבחרו לפי מכלול של פרמטרים, שאחד החשובים בהם הוא העלויות, אבל כמובן שחשוב להתייחס גם לאופי המדינה והעיר שבה אתם צפויים לבלות את שש השנים הארוכות של לימודי הרפואה – האם תעדיפו עיר תוססת ושוקקת, או דווקא סביבה שקטה, עיירה קטנה, בלב נופים ירוקים…

האם אתם יכולים להסתדר עם כל סוג של אקלים, או שאולי מזג אוויר אירופאי קר ומושלג עלול להקשות עליכם? אולי תעדיפו לבחור דווקא באזור שיקצר לכם את משך הטיסה חזרה לארץ לביקורים תכופים אצל המשפחה? או איזור שיש בו קהילה יהודית ענפה עם בתי כנסת פעילים ומסעדות כשרות?

על כל הפרמטרים האלה ועוד רבים – תוכלו לקבל מענה מקיף ומלא וגם סיוע וייעוץ אישי מהיועצים של מכללת תל אביב מדיקל קולג', שיעזרו לכם להבטיח את מקומכם – באוניברסיטה המתאימה לכם ביותר.:עוד באותו נושא