27 בינואר: החודש יחול יום הזיכרון הבינלאומי לשואה וזו הזדמנות נהדרת לספר את סיפורו של ספר יוצא דופן, עם כריכה דמויית טלית, ובו כתובה מילה אחת בלבד – JEW (יהודי) – 6,000,000 פעם.

אילן גרינפלד, מוציא לאור ובעצמו בן לניצולת שואה, נתקל לפני שנים ברעיון שהגה פיל טשרנפסקי – המנהל החינוכי של OU בישראל – והחליט להוציא אותו לפועל.

 

 

לפני 5 שנים, ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה, הוא החליט להוציא את הספר לאור תחת השם: And Every Single One Was Someone – 'וכל אחד מהם היה מישהו'.

"כדור שני לשואה אני חרד מהרגע שבו לא יתייחסו לשואה ברצינות הראוייה. הניצולים הולכים ונעלמים לנו מדי יום ביומו ועלינו – עלי – מוטלת האחריות להמשיך בסיפור השואה", מספר אילן. "אלה לא רק 6,000,000 יהודים – אלא הדורות שלאחריהם – מדובר כאן בהרס ובמניעת 20-30 מיליון יהודים מלהיות בעולם הזה. זהו אסון חסר תקדים – פשע של אנשים – של אנשים כמוני וכמוך. כיצד אנו מעבירים את המסר לנוער של הדור הזה והדור הבא?"

 

הפרסום בניו-יורק טיימס בשנת 2014

 

ב-26 בינואר 2014 פרסם ה'ניו יורק טיימס' מאמר אודות הספר בעמוד הראשי – ביום הולדתו של אילן. למחרת נפטרה אימו של אילן. "צחוק הגורל, סגירת מעגל. אמא שלי נפטרה ביום הזיכרון הבינלאומי להנצחת השואה.

 

 

בשבוע שלאחר מכן נמכרו קרוב ל- 1,000 עותקים באתר של אמזון. "אנשים אמרו לי שאף אחד לא יקנה ספר שכזה – ובכן – נכון להיום הספר מופיע בכל מקום ואתר חשוב. הוא מוכר למאות אלפים של בני אדם – יהודים ולא יהודים כאחד", מספר אילן. "מנהיגי עולם קבלו את הספר והתרגשו – חלקם במעמד קבלת הספר אמרו לי שכעת הם יודעים עבור מה הם עובדים".

אילן מוסיף ומספר כי "גם ראש הממשלה בנימין רוה"מ נתניהו קבל את הספר והתרגש מאד. הוא מראה את העותק שלו כמעט לכל אורח מחו"ל. כאשר ישבתי אתו – אמר לי מר נתניהו שכאשר הוא רואה את הספר – הוא יודע שתפקידו לדאוג שדבר כזה לא ישוב ויקרה לא לעם היהודי ולא לכל עם אחר עלי אדמות".

אילן גרינפלד מעניק עותק של הספר לסגן הנשיא מייק פנס

 

מאז, נמכר הספר באלפי עותקים והוענק לאיש ציבור בכירים בארץ ובעולם. הליגה נגד השמצה, לדוגמא, רכשה כאלפיים עותקים וחילקה אותם לאנשי הוראה בבתי ספר ובאוניברסיאטות – יהודים ולא יהודים.

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל