ראש הממשלה נתניהו במליאת הכנסת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

במערכת הפוליטית מגיבים להמלצות המשטרה להעמיד לדין את ראש הממשלה בעבירות קבלת שוחד בשני התיקים.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "‏לכל אדם ובכלל זה לרוה״מ עומדת חזקת החפות. אני מציע לכולם לא להתלהם, אלא להמתין בסבלנות להכרעת הגורמים המוסמכים, קרי, היועץ המשפטי לממשלה".

שר האוצר ויו"ר כולנו משה כחלון: "אני ער לרחשי הציבור, מימין ומשמאל, בנוגע להמלצות המשטרה סביב חקירות ראש הממשלה. החוק קובע כי רק היועץ המשפטי לממשלה רשאי לקבל החלטות בעניין הגשה או אי הגשה של כתב אישום. עד אז אמשיך להוביל ולנווט את הכלכלה הישראלית לרווחת כלל אזרחי ישראל. אני קורא לכולם – מימין ומשמאל – לחדול מהתקפות על המשטרה ועל מערכת שלטון החוק. יש לתת למערכות לפעול ללא לחצים, לא מימין ולא משמאל, ולפעול באופן מסודר, מקצועי ושקול".

יו"ר הקואליציה דודי אמסלם מהליכוד הגיב להמלצות המשטרה ואמר: "אין שום דבר חדש. המטרה סומנה כבר לפני כשנתיים. נורו עשרות חיצים לעבר המטרה בתקווה שאחד מהם יגיע ליעד ולאחר שהפכו כל אבן, בכל פינה בעולם – המשטרה עשתה הכל כדי להשיג את המטרה. על פי הבנתי, מדובר בהליך לא לגיטימי שמסכן כל מדינה דמוקרטית בעולם. שלטון מחליפים במדינה דמוקרטית בקלפי ולא באמצעות הצבא או המשטרה. באף מדינה דמוקרטית בעולם לא היו מעזים ולא מעלים על דעתם בשום אופן לזמן ראש ממשלה מכהן ולחקור אותו האם הוא קיבל בקבוקי יין, שוקלדים או סיגרים מחבר שלו.
עד אנה נבוא?".

 

ח"כ אמסלם במליאה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

שר התחבורה והשר לענייני מודיעין ישראל כ״ץ: "אני מחזק את ידיו של ראש הממשלה. יש לאפשר לראש הממשלה בנימין נתניהו להמשיך ולנהל את ענייניה החשובים של מדינת ישראל בתחומי הביטחון והעשייה, ולהמתין להחלטת היועץ המשפטי לממשלה".

השר לבטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן: "לראש הממשלה עומדת חזקת החפות ועל כולנו לזכור גם בערב זה, שכאשר מדובר בנבחר ציבור – רק היועץ המשפטי לממשלה מוסמך לקבוע אם אכן ישנן ראיות המצדיקות הגשת כתב אישום. ראש הממשלה מוביל את מדינת ישראל בשנים האחרונות באחריות ובמסירות בתקופות קשות ומורכבות ובהתאם להכרעת העם ואני אמשיך לגבות אותו ולתמוך בהנהגתו".

שרת התרבות והספורט מירי רגב מהליכוד: "אני לא מופתעת, אני לא מתרגשת מהמלצות המשטרה שהיו ידועות מראש ושכידוע אין להם כל תוקף משפטי. החידוש היחידי הערב – הוא חשיפת פניו האמיתיות של יאיר לפיד – פוליטיקאי כושל שהעדיף להצטרף למניפי הגיליוטינה ברוטשילד ולנסות להפיל את נתניהו ואת הליכוד בדרכים לא דמוקרטיות. פרסום זהותו כעד המרכזי הוא המסמר האחרון בארון הפוליטי שלו".

 

שרת התרבות והספורט, מירי רגב. צילום: פלאש90

 

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה: "ח"כ לפיד התגלה הערב בבושתו הציבורית, כשהוא ממשיך גם כעת את ניסיון ה׳פוטש׳ נגד רה”מ, אותו ניסה להוביל כבר ב 2014, בגינו אף הודח מתפקידו הכושל באוצר. אני מחזק את ידי ראש הממשלה נתניהו, מאמין בחפותו ומאחל לממשלה שבעזרת השם תסיים את ימיה כחוק לטובת אזרחי ישראל".

השר להגנת הסביבה זאב אלקין מהליכוד: "פסטיבל תקשורת מתוזמן היטב סביב פרסום המלצות המשטרה בפריים טיים הוא נסיון מצער להפעיל לחץ לא לגיטימי על המערכת הציבורית והפוליטית, להפיל ממשלת ימין בניגוד מוחלט להוראות החוק. במדינה דמוקרטית מתוקנת עומדת לכל אזרח חזקת החפות גם אם הוא ראש הממשלה. צר לי לאכזב את כל חורשי רעתו של ראש הממשלה נתניהו שהתייאשו מלהחליפו בקלפי ותולים את יהבם בפסטיבל שמתקיים הערב. אין לי ספק שהליכוד והקואליציה יעמדו איתן כנגד נסיונות אלה ובנימין נתניהו ימשיך להוביל את מדינת ישראל עוד שנים רבות".

שר התיירות יריב לוין מהליכוד: "הערב נחשף המהלך הבזוי לביצוע הפיכה שלטונית נגד רצון הבוחר. בושה וחרפה שהעד המרכזי נגד ראש הממשלה נתניהו הוא הפוליטיקאי יאיר לפיד שמנסה כבר שנים להחליף אותו בתפקיד. לפיד שהפסיד פעמיים בבחירות מנסה לכבוש את השלטון על ידי עדות חסרת מהימנות. אין ספק שהאמת תצא לאור והממשלה תמשיך להוביל את ישראל בדרך שלנו, ובהנהגתו הבוטחת של ראש הממשלה נתניהו".

 

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. צילום: פלאש 90

 

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל מהליכוד: "מהכרותי את רהמ נתניהו מעל 20 שנה ואת פעילותו למען המדינה, אני מאמינה ביושרו ובחפותו. מהרגע שהחקירה הסתיימה יש לאפשר ליועץ המשפטי לממשלה לעשות עבודתו ללא הפעלת לחצים".

שר המדע אופיר אקוניס מהליכוד: "ישראל היא מדינת חוק. במדינת חוק, ראש ממשלה לא מורשע על בסיס המלצות המשטרה ולא באולפני הטלוויזיה. אני מאמין לדברי ראש הממשלה בנושאים שאליהם הוא נדרש. אני אומר לכם גם הערב: את ראש הממשלה בוחרים אזרחי ישראל, רק בבחירות חופשיות ודמוקרטיות".

שר התקשורת איוב קרא מהליכוד צייץ בטוויטר: "אני מאמין בחפותו ומחזק את ידיו של ראש הממשלה שלנו בנימין נתניהו. אני סמוך ובטוח שהאמת תצא לאור ונתניהו יזכה לסיים כרה"מ גם את הקדנציה הזו, וגם את זו שאחריה. נתניהו נבחר ע"י העם ברוב עצום והוא ממשיך וימשיך, עם הממשלה הלאומית בראשותו, להנהיג ולהבטיח את עתידה של מדינת ישראל".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה: "לראש הממשלה עומדת חזקת החפות, המלצות המשטרה מבחינת החוק, אינן מעלות ואינן מורידות, ובמיוחד לאור האירועים האחרונים שהיו במשטרה, וכל עוד לא יוחלט אחרת בקרב הגורמים המוסמכים בעניין, ראש הממשלה רשאי להמשיך בתפקידו, זה החוק. וכך אנו מתייחסים לעניין, ואני מקווה שהוא ייצא נקי וחף מפשע".

ח"כ מיכל רוזין. צילום: פלאש 90

 

 בשמאל כצפוי, קוראים לראש הממשלה להתפטר. יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי אמר כי "‏תם עידן נתניהו. בקלפיות או בחקירות. ראש הממשלה ושלוחיו פגעו במשטרה ובמוסדות שלטון החוק כפי שאף נחקר לא עשה – כולל ניסיונות להגביל את החוקרים ולפגוע באמון הציבור בחוקרים. חובתו של כל איש ציבור הגון, לחזק את המשטרה וגורמי החוק ולפעול לסיום דרכה של הממשלה בראשות נתניהו".

ח"כ מיכל רוזין ממרצ אמרה כי "בסופו של יום אף אחד בציבור לא מעוניין לראות ראש ממשלה בחקירה. אנחנו מתביישים  לראות שהשחיתות מזהמת את מסדרונות הממשלה. במקום להודות ולהישיר מבט לציבור, נתניהו ממשיך להסית ולנסות לגנוב את הדעת הציבורית. זו לא מנהיגות, זו התוצאה של שנים בחדרי חקירות".

יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ יואל חסון במכתב ליועץ המשפטי לממשלה בנוגע להמלצות: "הכדור אצלך – פרסם מועד סופי לקבלת ההכרעה. אני פונה אליך, כמי שמופקד על התביעה הפלילית, אך גם על ייצוג האינטרס הציבורי בשמירה על שלטון החוק: משעה שהושלמו כל פעולות החקירה, נאספו כל הנתונים וכל שנותר היא מלאכת הפרשנות המשפטית – בבקשה פרסם מועד סופי לקבלת ההכרעה בדבר הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה. היגררות הפרשה על פני חודשים נוספים תהיה מכה כואבת עבור הציבור הישראלי שמחפש באופק את נקודת היציאה מהמשבר הזה, ופרס יקר מפז עבור מי שחותר תחת שלטון החוק ושומרי הסף".

ח"כ אילן גילאון. צילום: פלאש 90

 

ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני: "קשה לשמוע הערב את עומק השחיתות אבל מעודד לדעת שהמשטרה פועלת ללא מורא וללא משוא פנים כדי לנקות את השחיתות השלטונית. זה ערב קשה לתומכיו של נתניהו ואני לא מתומכיו, יש ביננו ויכוח עמוק, אבל גם הוויכוח הזה צריך להתנהל בין אנשים נקיי כפיים.  גם אם משפטית היועץ המשפטי יקבע אם יוגש כתב האישום – אנחנו מגישים היום כתב אישום ציבורי ואיננו יכולים לחכות כי בזמן שעובר, נתניהו משתמש בתפקידו כראש מממשלה כדי להרוס את גורמי אכיפת החוק והמשפט. אמנם היו אנשי ציבור שהמשטרה המליצה להגיש נגדם כתבי אישום אבל מעולם לא היה מצב כזה שבו ראש הממשלה עצמו, מעבר להיותו חשוד בשוחד, עומד בראש החץ של המאבק בגוף שאמון על שלטון החוק. נדרשת הכרזת נבצרות ומאחר ונתניהו לא יעשה זאת בעצמו, אני קוראת לשותפיו לעשות זאת".

ח"כ נחמן שי מהמחנה הציוני התייחס הערב להמלצות המשטרה ואמר: "אנו עומדים בפני רעידת אדמה. מהעת שיפורסמו ההמלצות, כולנו נהיה שותפים לתהליך ארוך, שוחק ומתיש שיזעזע את אמות הסיפים. לאור ההמלצות האלה יתקבלו החלטות וייעשו שינויים. איננו יודעים עוד לאן הדברים הולכים, אבל ברור שישראל של אחרי ההמלצות לא תוכל להתנהל כפי שהתנהלה ישראל של לפני ההמלצות.

יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון: "המלצות הפרקליטות בגין עבירות שוחד נגד ראש הממשלה מטילות צל כבד על ראש הממשלה, תפקודו וכושר קבלת ההחלטות שלו. לכן עליו להתפטר או לכל הפחות להודיע על נבצרות כדי לשקם את אמון הציבור בממשלה. כפי שאמר נתניהו עצמו בעבר "ראש ממשלה לא יכול לכהן תחת חקירה. לכן, בכוונתי לפנות ישירות לכל ראשי סיעות הקואליציה ולהציע כי תוקם לאלתר ממשלה חלופית ללא נתניהו. סיעות האופוזיציה מצידן יעניקו 100 ימי חסד לממשלה חדשה".

לבני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
לבני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני: "מתברר היום כי 'אין כלום כי לא היה כלום' של ראש הממשלה הוא שקר גדול שגלגל נתניהו. היה גם היה שוחד בהיקפים דמיוניים וההאשמות כנגד ראש הממשלה חמורות בהיקפן ובעצמתן. לא ברור כיצד יוכל נתניהו להמשיך ולכהן בתפקידו כשעליו לנהל מערכה משפטית בסדר גודל כזה ועליו לשקול להכריז נבצרות. גם שותפיו לממשלה לא יכולים לשתוק עוד".

ח"כ טלב אבו עראר מהרשימה המשותפת: "בעקבות המלצת המשטרה היה מן הראוי שנתניהו יודיע ​​על התפטרותו במסיבת העיתונאים שקיים בבית ראש הממשלה. עם כל הטיוח נותרו חשדות בגין קבלת שוחד, וחשדות אחרות. נתניהו מוכן להקריב הכל כדי לשמור על כסאו ולשרוד, ולשבור שיא בכהונתו כראש ממשלה בישראל. נתניהו מעמיד פנים שהוא עובד בשביל המדינה בכדי להגן על עצמו".
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20