למעלה מ-400 חיילים וקצינים של צה״ל שלחמו במערכת ״צוק איתן״ השיבו הערב (ראשון) את אות המלחמה לראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

בטקס מיוחד שנערך מול מעון ראש הממשלה בירושלים השתתפו כ-30 מהחברים לנשק של סגן הדר גולדין וסמ״ר אורון שאול, שגופותיהם עדיין מוחזקות בעזה בידי חמאס.

הלוחמים אמרו בטקס ״אדוני רה״מ, אנחנו מפקידים בידיך את אותות מבצע 'צוק איתן' עד אשר ישובו אחינו לנשק הביתה. רק כשישובו נוכל לסיים את המערכה. אנחנו כאן כדי להזכיר לראש הממשלה ולשרי הקבינט המדיני-ביטחוני שמבצע 'צוק איתן' לא תם עד שישובו סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול, שלחמו בשליחותם במבצע 'צוק איתן'. אנחנו, חיילים בעבר ומילואימניקים בהווה, התגייסנו בידיעה שקיים הסכם לא-כתוב בין המדינה לחייליה לפיו אנחנו מגנים על גבולות המדינה ועל אזרחיה ואילו המדינה דואגת להשיבנו לאחר המערכה, כשאנו חיים או לא חיים. ההסכם הבלתי-כתוב בין החיילים ובני-משפחותיהם לבין המדינה נמצא כעת, 4 שנים לאחר פתיחת מבצע צוק איתן, במבחן", הצהירו הלוחמים.

״על כן, אנחנו פונים לראש הממשלה: ׳אדוני ראש הממשלה, אנחנו מפקידים בידיך את אותות מבצע צוק איתן עד אשר ישובו אחינו לנשק הביתה. רק כאשר ישובו נוכל לסיים את המערכה׳.

סמ״ר אור כהן מיוזמי המכתב, שהתגייס עם הדר גולדין ושירת איתו בפלס״ר גבעתי, אמר ״היום, לפני 4 שנים נפתח מבצע 'צוק איתן'. מעבר להיותו מערכה צבאית, 'צוק איתן' הוא מערכה מוסרית שבבסיסה המשפט: 'להיות עם חופשי בארצנו' – צה״ל יצא למבצע תוך נכונות של כל חייל לסכן את חייו כדי להגן על אזרחי ישראל ולדאוג לכך שנחיה כעם חופשי. גם היום בפינו קיימת אותה אמירה ערכית: ברצוננו להיות עם חופשי בארצנו ולחיות עם ערכים כמו ערבות הדדית, רעות, אמת וחתירה לשלום כמצפן ערכי. אבל, 4 שנים לאחר פתיחת מבצע 'צוק איתן' ואיננו יכולים לשקוט כל עוד ערכי הבסיס של החברה שלנו מופרים".

מוקדם יותר השנה, חתמו למעלה מ-40 חברי כנסת על מכתב הקורא לראש הממשלה לסרב לכל יוזמה הומניטרית הקשורה לעזה כל עוד חמאס מחזיק בגופות חיילי צה"ל.

 
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20