גלעד ארדן. צילום: המרכז הבינחומי בהרצליה
השר לביטחון פנים גלעד ארדן. צילום: המרכז הבינחומי בהרצליה

השר לביטחון פנים גלעד ארדן מקדם הצעת חוק פרטית שתאפשר למשטרה לקבוע תנאים לקיום לוויות מחבלים, ולא למסור את גופות המחבלים עד לעמידה של משפחות המחבלים בתנאים אלה.

"לוויות המחבלים הפכו להיות מופעי הסתה שגורמים לאנשים לצאת ולפגע וראינו זאת בלוויית המחבלים ההמונית באום אל פאחם", הסביר ארדן. "תפקידי כשר לביטחון הפנים למנוע לוויות כאלה. לוויות מחבלים יתקיימו רק כשיעמדו בתנאי המשטרה". השר מקדם הצעת חוק פרטית בהובלת ח"כ ענת ברקו מהליכוד וח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי שמטרתה לתקן את המצב החוקי בהתאם לפסיקת בג"ץ.

עפ"י ההצעה, פקודת המשטרה תעניק סמכות מפורשת למפקד מחוז במשטרה שקיים בעיניו חשד סביר לכך שיתבצע מעשה טרור, תתבצע פגיעה בביטחון הנפש או שתתקיים תמיכה בטרור בזיקה ללוויה של מפגע, להורות על תנאים שללא התקיימותם לא תתאפשר העברת גופת המפגע לקבורה.

במהלך הדיונים הממשלתיים בין המשרד לביטחון הפנים לבין משרד המשפטים לקידום הצעת החוק, הועלתה התנגדותו של היועץ המשפטי לממשלה לנוסח המבוקש על ידי המשרד לביטחון הפנים, לפיו די בחשד סביר לקיומה של הסתה במסגרת טקס הלוויה, כדי למנוע את מסירת הגופה.

הלוויית המחבלים שנהרגו במנהרה, עזה. צילום: עבד רחים ח'אטיב, פלאש 90
הלוויית המחבלים שנהרגו במנהרה, עזה. צילום: עבד רחים ח'אטיב, פלאש 90

כזכור, עם פרוץ גל הטרור האחרון, הוביל השר ארדן קו תקיף בנוגע לקיום לוויות של מחבלים, והנחה את המשטרה לקבוע תנאים מחמירים לצורך קיום הלוויה, על מנת להבטיח שטקס הקבורה לא הופך למסע הסתה והזדהות עם מעשה הטרור שביצע המחבל.

זאת לאחר שבשנים האחרונות החלה תופעה לפיה לאחר פיגוע טרור מתבצעים גילויי תמיכה, אהדה, הסתה והזדהות עם המעשה, עם המפגע, הארגון שאליו השתייך או האידאולוגיה הרצחנית שבשמה ביצע את מעשה הטרור. ביטוי לכך נוכח בעיקר במהלך הלוויה המחבלים מבצעי הפיגועים. לא אחת אירעו מקרים שבהם הונפו כרזות, נשמעו קריאות ונישאו נאומים המביעים תמיכה בפיגוע שבוצע או הקוראים לביצועם של מעשי טרור נוספים.

גם לאחר הפיגוע בהר הבית, שבו נרצחו שני שוטרי משמר הגבול, רס"מ האיל סתאווי ורס"מ כמיל שנאן ז"ל, הציבה המשטרה תנאים מחמירים בפני משפחת המחבלים מאום אל פאחם, כתנאי לקיום ההלוויות. המשפחות עתרו לבג"ץ, שפסק כי למשטרת ישראל אין סמכות לעכב העברת גופות מחבלים לקבורה, וכי נדרשת הסמכה מפורשת בחוק לצורך הפעלת סמכות כזו.

יו"ר תנועת "אם תרצו", מתן פלג, שתנועתו מלווה משפחות שכולות במאבק נגד זכויות מחבלים: "אנחנו מברכים את השר ארדן על קידום הצעת החוק המבקשת להגביל את החזרת גופות מחבלים. יחד עם זאת, מדובר בצעד ראשון אך בהחלט לא אחרון. יש לייצר הרתעה אמיתית נגד אותם מחבלים שפלים הכוללת בין השאר את גירוש משפחתו הגרעינית של המחבל לעזה וכן התניית החזרת גופת המחבל בתשלום פיצוי כבד למשפחות הנרצחים. ללא חבילת הרתעה מאיימת, לא תהיה למחבל סיבה להימנע מדרך הטרור".
ממרכז עדאלה, שהגיש את העתירה אשר הובילה להחלטת בג"ץ, נמסר כי "החזקת גופות ומניעת קבורה מיידית מנוגדת הן למשפט הישראלי והן למשפט הבינלאומי. בג"ץ קבע בהחלטתו התקדימית לפני כחודשיים כי החזקת גופות והצבת תנאים להעברתן מהווה פגיעה בכבוד האדם, וגם וועדת האו"ם נגד עינויים קבעה כי אסור לישראל להחזיק בגופות ולהתמקח על העברתן. אין אח ורע במשפט החוקתי ובמשפט זכויות האדם לחקיקה מסוג זה. הנסיבות היחידות שבהן מותר להחזיק גופות הן כאשר התנאים המלחמתיים אינם מאפשרים את העברתן אולם מרגע שהאש הופסקה, זו חובה להעביר באופן מיידי את הגופות. הצעת החוק של השר ארדן היא זו שעושה פוליטיזציה לסוגיה הומניטרית, ואנו קוראים ליועמ"ש מנדלבליט להתנגד נחרצות להצעת החוק".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי