צילום: pixabay

 

אלא אם נולדתם עם היכולת לטרוף במות, או עם מחסניות מלאות בביטחון עצמי, כנראה שבעוצמה כזו או אחרת חוויתם פחד קהל במהלך חייכם. רוב האנשים מצליחים להתמודד עם המיני-חרדה הזו, אך יש גם כאלה שזו בעיה של ממש עבורם והדרך הכי טובה עבורם תהיה לפנות לטיפול בפחד קהל. אלו מכם שעוד לא היו במעמד, או מרגישים שהתמודדות עם קהל עדיין מהווה בעיה קטנה, הנה כמה טיפים שאולי יעזרו לכם לצלוח את ההתנסות הבאה.

 

סדר וארגון 

בניגוד לאמא שלכם, לא נטיף לכם על החדר או הארון, אבל כשצריך לדבר או לנאום, חובה שתדעו מה אתם הולכים להגיד, ולזכור בע"פ לא תמיד עובד. גם אם לא תחזיקו אתכם את הדף בכל רגע נתון, לפחות אם תאבדו לרגע את הכיוון, תוכלו לחזור במהירות למסלול.

שפת גוף 

אמנם מדובר במיומנות שלוקח זמן לרכוש, אבל עדיף להיות מודעים כבר עכשיו. שפת גוף היא תורה שלמה ויש דברים בסיסיים שכולנו יכולים ליישם כמו עמידה או ישיבה זקופה, חיוך וידיים משוחררות (לא בכיסים בשום אופן) יגרמו לנו להרגיש משוחררים, בטוחים ונוכל להקרין את זה החוצה ולמשוך אלינו תשומת לב בהתאם. אם תראו לא בטוחים, יש סבירות גבוהה שתמצאו אנשים שחולקים עליכם שיפנו אליכם יותר שאלות ויגרמו לכם להלחץ.

תתאמנו, אבל גם תבואו טבעיים 

מבולבלים? אל דאגה, נסביר. במידה ואתם הולכים לשאת דברים כלשהם, או לנאום, אימון על הטקסט הוא חשוב. גם אם לא משננים הכלב ע"פ, בדיוק כמו הדפים שיהיו לידכם כפי שציינו בטיפ הראשון, כך גם אם תתאמנו, תוכלו לעקוב בקלות. יחד עם זאת, אנחנו לא רוצים להראות כמו רובוטים, כי במקרה הזה אנחנו נהפוך למשעממים, לא משכנעים, לא כ"כ אמינים ונראה לחוצים. לכן הכי טוב יהיה לדבר ולהביע את עצמנו בטבעיות וללא "פוזות" מיותרות.

חוש הומור 

זה אולי הפתרון המוצלח ביותר לרוב הסיטואציות בחיים. חוש הומור עוזר לנו לצאת ממצבים מביכים בצורה "קולית". גם לאנשים הרציניים ביותר יש פינה קטנה של חוש הומור שאפשר להשתמש בה והיא בהחלט יכולה לעזור במצבים מול קהל.

Take it easy

 בסופו של דבר, קחו הכל בפרופורציות. אלא אם קוראים לכם ביבי ואתם הולכים להציג את הממצאים המודיעיניים החדשים שהשגתם מאירן, כנראה שגם אם תפקששו קצת זה לא סוף העולם. לדבר מול קהל זו מיומנות שלוקח זמן לפתח ולשלוט בה וכמו שאמרנו בדברי הפתיחה, רוב האנשים לא נולדים עם זה. נסו להשתמש בטיפים שנתנו לכם כאן וגם אם זה לא יעזור לכם לצלוח את האתגר הבא ב-100%, לפחות תוכלו לפקשש עם מעט חן, גם זה משהו.

הכתבה נכתבה מטעם נירית שגיא – פסיכולוגית קלינית מומחית

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20