הכל התחיל כשיפית ונטורה (39), שחקנית יוצרת ומפיקת תיאטרון התמלאה בגעגועים וזיכרונות במהלך אזכרה לסבה – דוד יעקובזון ז"ל, שהיה דמות עיקרית לאורך שנות חייה ושורד שואה מרומניה.

"מתוך רצון להגן עליי הוא לא שיתף אותי בזוועות שהוא חווה וזה גרם לי להרגיש פספוס", היא משתפת, "חשבתי שהכרתי אותו טוב ובעצם מאחורי ההיכרות הזאת הסתתר עולם שלם של תופת, עלבונות והשפלות שהוא עבר כשלאיש מאיתנו לא היה מושג".

ונטורה הרגישה שכמו סבא שלה, מסתובבים ביננו עוד שלא מסוגלים לספר על החוויות שעברו מכיוון שהם מנסים, למרות הקושי, להתגבר על הטראומה ולהמשיך הלאה. "מה שמדאיג זה שגם אלה שכן מספרים על מה שעברו ונותנים עדות, בקרוב לא יהיו עמנו בשביל לספר את הסיפור שלהם והשואה תהפוך להיות נושא עמום בהיסטוריה שלנו, כזה שנזכרים בו פעם בשנה נטולי רגש והזדהות", היא משתפת בדאגתה.

"מי מבטיח לנו שלא תהיה שואה שנייה?". ונטורה. צילום: סטודיו ליאת

 

"האנטישמיות בעולם כלפי היהודים תמיד הייתה וסביר להניח שעם השנים היא רק תגדל", מוסיפה ונטורה, "מי מבטיח לנו שלא תהיה שואה שנייה? מי מבטיח לנו שדורות ההמשך שלנו יהיו מוגנים לנצח?".

ונטורה החליטה במו ידיה לקיים את צוואת הנרצחים שביקשו לפני מותם – "לזכור ולא לשכוח", לעשות מעשה ולהשתמש בכלי התאטרון שהיא כל כך אוהבת כדי להעביר את סיפורי השואה בדרך מרגשת, עוצמתית וחווייתית, כמעט כמו לשמוע אותם ממקור ראשון.

כך הוקם "מקום של תקווה", מרכז הצגות אינטראקטיביות נייד המתמחה בהפצת סיפורי השואה. "בשנים האחרונות תיעדתי עשרות שורדי שואה ובהשראתם כתבתי הצגה אינטראקטיבית שנקראית ''", מפרטת ונטורה, "בתמיכת קרן אנה פרנק שממוקמת בשוויץ הצלחתי לרוץ עם ההצגה הראשונה שלנו קדימה".

צילום: סטודיו ליאת

 

ונטורה שכרה את הבמאי דודי שמאי יחד עם שני קאסטים של שחקנים מוכשרים, רובם דור שלישי לשורדי שואה שהנושא מאוד קרוב לליבם, והתחילה לרוץ עם הפרויקט בבתי ספר ברחבי הארץ.

"להיכנס לנעליים שלהם" היא הצגה עצמתית, מרגשת ומיוחדת שנעשית בשיתוף פעולה מלא של הקהל. למעשה ההצגה מורכבת מחמש דילמות בהן חלק מהקהל מציג יחד עם השחקנים על הבמה. החלק שלא מציג מנהל עם ונטורה, שמנחה את ההצגה, שיח בו הוא מחליט מה יהיה סוף הדילמה.

 

צילום: סטודיו ליאת

 

"התגובות להצגה היו נהדרות. הילדים שיבחו ואמרו כי מעצם היותם קהל אינטראקטיבי ומוביל הם באמת הצליחו להרגיש ולהזדהות עם סיפוריהם של שורדי השואה בדרך חוויתי שונה מספר, תמונה או סרט, אליהם הם רגילים", מספרת ונטורה בהתרגשות.

ההצגה מתאימה לגילאי 15 ומעלה ומתאימה לכל אדם שרוצה להרגיש ,להזדהות ולדעת יותר על השואה גם בארץ וגם בבתי ספר יהודיים בחו"ל.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.