לפי ההגדרות אני מתנחל. מושבניק מבקעת הירדן, שטח ששוחרר ב-1967. כן, ככה אני רואה את שטחי יהודה, שומרון ובקעת הירדן, כשטחים ששוחררו ולא נכבשו. אבל אם זאת, אני נותן חשיבות עליונה למדינת ישראל ולא לארץ ישראל. מטרת הציונות היתה להקים בית לאומי לעם היהודי. כמובן, שללא ציון לא היתה ציונות, אבל אם נתנהל בטיפשות נפסיד את מדינת היהודים ואת ארץ ישראל.
הרעיון של החלת חוקים על יו"ש עלול ליצור ביקורת קשה על ישראל, והפעם אני חייב להסכים עם הביקורת. אם החוקים יחלו רק היהודים המתגוררים מעבר לקו הירוק ולא על הפלסטינים הרי שזה אפרטהייד. חקיקה סלקטיבית אינה מוסרית ואינה נכונה למדינת ישראל. חוסר היכולת של ממשלות ישראל לטפל בסוגיה הפלסטינית ביו"ש מזה 50 שנה היא פשוט כשלון. הצעות רבות עלו כמו אוטונומיה, שתי מדינות, פדרציה וכו' אבל בפועל אנחנו לא מצליחים לפתור את הבעיה הזאת.

שקד ובנט. בדרך להחלת ריבונות. צילום:פלאש 90
שקד ובנט. בדרך להחלת ריבונות. צילום:פלאש 90

אסור לנו לחוקק חוקים מפלים, החוק חייב להיות שיווני. לצערי, נראה שאנחנו למדינה דו לאומית. הצעות כמו של השרה שקד היא צעד להחלת ריבונות על יו"ש ומתן אזרחות לכלל הפלסטינים המתגוררים בשטח זה. המשמעות היא סוף הציונות. שלא יבלבלו אותכם במספרים שעדיין נהיה רוב 60% מול 40%,  זה לא רוב מוצק, זה לא רוב מוחלט.
לי אין פתרון לסוגיה, אבל זה לא התפקיד שלי. אנחנו בוחרים נציגים שזה תפקידם והגיע הזמן שתהיה לנו אסטרטגיה. כי טקטית אנחנו נהדרים, פותרים נקודתית כל משבר. אבל אין ראיה לטווח ארוך.
הרעיון של בנט החלת ריבונות על שטח C ומתן אזרחות לכ-50 אלף תושבים פלסטינים עוד הגיוני וסביר. אבל מעבר לזה, אנחנו נגמור כמו יוגוסלביה. מלחמת אזרחים עקובה מדם בין לאומים שונים שלא ממש רוצים לחיות יחד אבל חיים תחת אותה אזרחות. האם לשם אנחנו רוצים להגיע?
כן, אני מודאג, הצעות כמו של השרה שקד, הם אסון לציונות ואסון מדיני.
אני מקווה שהחוק הזה ייפול ומהר.

20 News

20 News