האווירה בבאר שבע לקראת המשחק נגד אולימפיאקוס הערב (ד') באצטדיון טוטו-טרנר מזכירה לרבים בעיר את האווירה שהיתה ערב משחק האליפות נגד בני סכנין במחזור האחרון בליגת העל בעונה שעברה.

ניצחון אחד, אפילו 0-1 קטן, גם בבעיטות הכרעה מהנקודה הלבנה, ניצחון אחד יכול לשנות את ההיסטוריה של הפועל באר שבע. עם כל הכבוד לליגה הישראלית, בלי לזלזל באליפות שנייה ברציפות שאלונה ברקת וברק בכר מכוונים לעונה הקרובה, עלייה לשלב הבתים של ליגת האלופות, שווה הרבה יותר מאליפות שנייה ברציפות, היא שווה הרבה יותר לא רק בגלל ההכנסה הכספית.

 תקציר הנצחון על שריף במוקדמות ליגת האלופות

ניצחון של הפועל באר שבע יסדר לה שני משחקי פלייאוף שבסיומם הקבוצה יכולה להעפיל לראשונה בהיסטוריה של המועדון מהדרום לשלב הבתים בליגת האלופות. באר שבע תתמודד בליגה הטובה באירופה, אולי הטובה בעולם, מול קבוצות מהגדולות ביבשת. עד היום בכדורגל הישראלי רק שלוש קבוצות העפילו לליגת האלופות, מכבי תל אביב, מכבי חיפה והפועל תל אביב. באר שבע למרות שתי האליפויות בשנות השבעים, למרות האליפות האחרונה נתפסת עדיין כקבוצה שלא נחשבת לקבוצה שבליגה של מכבי תל אביב, הפועל תל אביב, מכבי חיפה ובית״ר ירושלים.

סמל המהפכה: ברדה

המעבר של אליניב ברדה מבלגיה לבאר שבע סימן את המהפכה שהחלה לפני שנתיים ובצעדי ענק באר שבע מצמצמת פערים. במשך כמה עשורים נהגו כולם להשתמש במושג- 4 הגדולות של הכדורגל הישראלי. הכוונה היתה תמיד לשתי התל אביביות, למכבי חיפה ובית״ר ירושלים. לא משנה אם הפועל תל אביב או בית״ר ירושלים ירדו ליגה, זה לא משנה אם מכבי חיפה שנים כושלת ואינה מתמודדת על האליפות, זה לא משנה אם בית״ר ירושלים במדבר כלכלי עמוק ומתמודדת נגד הירידה. המושג 4 הגדולות בתקשורת נתפס תמיד לגבי אותן קבוצות.

ניצחון של באר שבע יגרום לשינוי בתפיסה לגבי המושג "הגדולות" של הכדורגל הישראלי. לאוהדים בבאר שבע ובדרום היו במשך שנים תחושות של קיפוח. שנים הם התלוננו על יחס מזלזל מצד התקשורת התל אביבית על רמת סיקור של קבוצה קטנה, פעמים רבות התלוננו ראשי הקבוצה והאוהדים שגופי השידור מתעלמים מהישגי הקבוצה ואינם משדרים את משחקיה בהתאם לרמתה ולהישגים שהיא רושמת על המגרש עם אלפי האוהדים שממלאים את היציעים.

זמן לגדול. צילום: ערוץ 20
זמן לגדול. צילום: ערוץ 20

גם בעונה שעברה אלונה ברקת שלחה מכתבים לזכייניות השידור שמתעלמים מהקבוצה ומעדיפים לשדר במשחקים המרכזיים קבוצות גדולות אחרות כאשר היא מובילה את הטבלה. אם לא די בעובדה שבדרום התושבים מרגישים מקופחים בלי קשר לכדורגל, הקיפוח שבמשך שנים חשים האוהדים של הפועל באר שבע התפוצץ בחגיגות האליפות בסיום העונה האחרונה.

תחושות הקיפוח, התסכול, החיים עם הייאוש מחוסר הערכה מול הפינוק והפרגון לביצה התל אביבית והנחיתות שבמשך שנים התמודדו איתה, היתה גורם מרכזי בכך שמאה אלף אוהדים של הפועל באר שבע הגיעו לחגיגות האליפות בעיר. המספר המדהים הזה היה מסר לכולם- הפועל באר שבע לא רק אחת מארבע הגדולות, הפועל באר שבע היא הגדולה מכולן.

ברק בכר, מאמן הקבוצה, אמר במסיבת העיתונאים ערב המשחק שקבוצתו לא פייבוריטית. בכר לא מנסה לנהל מלחמה פסיכולוגית, הוא חי במציאות, אולימפיאקוס עדיין קבוצה גדולה ומועמדת לנצח גם בבאר שבע. ניצחון של באר שבע ייחשב להישג ענק ולסנסציה בקנה מידה אירופאי.

על המשחק אמר בכר: "במשחק הקודם השגנו בסך הכל תוצאה טובה, אבל היא היתה יכולה להיות יותר טובה. אנחנו לא פייבוריטים ומתכוננים למשחק קשה. יש הרבה מחשבות לגבי ההרכב ומה יהיה במשחק. העבודה הקשה עדיין לפנינו אבל אנחנו מאמינים ביכולת שלנו, יש בעיר התרגשות גדולה ובכל העיר רוצים לראות ניצחון שלנו ונקווה שנצליח לעשות הפתעה גדולה באירופה. אין לנו פחד מול אף קבוצה אך יש דריכות. אנחנו משחקים מול קבוצה עם שחקנים מצוינים שהוכיחו את עצמם. אין בנו פחד, אנחנו לא מפחדים, אבל מאוד דרוכים".

בלי קשר לתוצאה במשחק הגומלין מול אולימפיאקוס, ברק בכר ייאלץ למצוא פתרונות למספר בעיות בסגל הקבוצה. הבלם וויליאם סוארס שהחליט לעזוב את הקבוצה והסכים להישאר למשחק הגומלין ישאיר חלל בהגנה ובכר צריך למצוא מחליף, המגן השמאלי אופיר דוידזאדה שקיבל הצעה מפתה מגנט הבלגית אמור לעזוב את הקבוצה ומאור בוזגלו לוחץ לעזוב באמצעות אביו שגורם לרעשים לא מוכרים בחדר ההלבשה בשנה האחרונה. בכר וברקת ייאלצו לטפל אחרי המשחק בבעיות שצצו לאחרונה ולהחזיר את השקט למועדון.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20