הרבנית חנה הנקין, אמו של איתם הנקין שנרצח בפיגוע ירי עם אשתו, נעמה הנקין, התייחסה היום (ה') להתמודדות של משפחתה עם האבדן. זאת לאחר שאתמול בית המשפט הצבאי בשומרון גזר שני מאסרי עולם ו-30 שנות מאסר, במצטבר, על כל אחד מארבעת חברי חוליית חמאס שביצעה את פיגוע הירי בו נרצחו בני הזוג לנגד עיני ילדיהם, באוקטובר 2015.

"הרגשתי שאני צריכה לראות במו עיניי את מי שרצחו את ילדיי, הרגשתי צורך להגיד למרצחים: 'ניסיתם להרוס אותנו אבל אנחנו חורקים שיניים וממשיכים לחיות כאן'", אמרה הנקין בראיון לאילנה דיין בגלצ.

אמו של איתם ז"ל הסבירה כי היא מתמודדת עם "כאב מוחץ". לדבריה מדובר במצב בו קמים באמצע הלילה מתוך כאב ומתוך זיכרונות. "למרות שהנכדים שלנו נמצאים שלנו במקום מעולה, הילדים שלנו לא זכו לגדל את ילדיהם", הוסיפה הנקין.

הנקין. צילום: פורום תקנה
כאב מוחץ. הנקין. צילום: פורום תקנה

"קמים באמצע הלילה מתוך כאב, מתוך זכרונות. כואבים שנחסכו מילדינו 50 שנות חיים. כואב, למרות שהנכדים שלנו במקום מעולה ו(אצל הורי נעמה) הם מפספסים את ההורים. כואבים על שנות היצירה" סיפרה חנה.
הנקין סיפרה על הקטעים שמצאה המשפחה במחשב של איתם ז"ל: "הוא היה תלמיד חכם צעיר מהשורה הראשונה. הוא היה דוקטורנט מבטיח. בשבעה פרצנו למחשב שלו, עם סיסמה משנות הנעורים השובביות שלו. סיסמה שהוא תלה בשכונה כשהוא טיפס איפה שהוא טיפס."

בני הזוג הנקים וילדיהם. צילום: באדיבות המשפחה
בני הזוג הנקין וילדיהם. צילום: באדיבות המשפחה

"אנחנו מוצאים קטעי סאטירה. מצאנו יומן של התמודדות עם הזמן. הם הלכו לאסוף את איתמר יחד לאסוף אותו. בנוסף לכן, הוא ליווה את הילדים שלו על גיטרה למשך שלוש שעות – מדי יום. אנשים קינאו בהם".

דיין שאלה את הנקין אם יש לה טרוניה כלפי הקב"ה, וזו השיבה בשלילה: "לא. ראיתי אתמול את המחבלים. אפילו במדרג המחבלים מדובר בתחתית החבית. ראיתי את המחבל שהבן שלי בשארית כוחותיו נאבק בו בידיים חשופות כדי למנוע חטיפה. איך קרה שהחבורה השפלה הזו חמסה מילדיי חמישים שנות חיים. לגבי הקב"ה? אין לי שאלות. היו מרצחים שפלים".

"גם לפני כן האמנתי שהחיים הם לא כספומט. הקב"ה לא מחלק לנו שוברים לשבת חינם בבית מלון. הוא נותן לנו תפקידים. אנחנו כולנו רוצים תפקידים טובים ולא תמיד זה יוצא. ואם זה לא יוצא, אז זה לא יוצא. קשה, קשה, ברור שקשה, זה לא שאני דוהרת קדימה תמיד עם חיוך על הפנים, אבל יש תפקידים וממשיכים הלאה. אולי אנחנו בתפקידים שלא רצינו, אבל ממשיכים".

הנקין סיפרה על היחס החם לו זכתה המשפחה מהציבור הרחב: "בשמונת החודשים האחרונים זכינו לחיבוק מדהים מכולם. מצד צה"ל, הפצ"ר, אפילו מצד השב"כ, אנשים נתנו את מספריהם האישיים ואמרו לנו להתקשר מתי שבא לנו ולשאול. עם ישראל היה מדהים. הגיעו שני אנשים עם חיתולים ומעטפה. שאלנו אותם מאיפה הגיעו והם אמרו שעברו בדרך מהעבודה. איפה העבודה, שאלנו – בנתניה. הבית? בחדרה. אולי משם הכוחות שאנחנו מקבלים".מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20