עו”ד לינוי אולניק. צילום: אלון וגנפלד

 

כשאדם מגיש בקשה למוסד לביטוח הלאומי על מנת לקבל אחוזי נכות ולממש את ההטבות המוקנות לו בחוק, עליו לעמוד בפני ועדה אשר תבחן את מצבו ותקבע את אחוזי הנכות שישליכו על שלל ההטבות להן יהיה זכאי ועל גודל הקצבה.

כיצד נקבעים אחוזי הנכות?

אחוזי הנכות נקבעים על פי ספר הליקויים. לכל ליקוי רפואי מוגדר אחוז נכות. ניתן לראות את רשימת הליקויים באתר של המוסד לביטוח הלאומי. במידה וישנם שני ליקויים או יותר, אחוז הנכות הכללי מחושב בצורה משוקללת.

אחרי שנפגעה בריאותכם, עברתם טיפולים רפואיים מפרכים ותהליך השיקום, הגיע הזמן להתכונן לוועדה הרפואית שתקבע את אחוזי הנכות שלכם. מאחר ומדובר באירוע בו תלויה רווחתכם הכלכלית העתידית, חשוב מאוד להתכונן באופן נכון ומדוקדק ולהגיש את מלוא המסמכים הדרושים אשר מתארים את מצבכם הבריאותי ואת התהליך שעברתם עד הוועדה ו/או צפויים לעבור.

איך מתכוננים לוועדה רפואית?

כל מבוטח המגיע לוועדה, מקבל מספר דקות בלבד להציג את עצמו ואת מצבו הבריאותי בפני הועדה. ולשכנע, בזמן קצר זה, בצדקת דבריו ובכך שהוא זקוק לקצבת נכות מאחר ויכולתו התעסוקתית נפגעה בצורה ניכרת. לכן, חשוב שתגיעו עם מסמכים מסודרים בצורה קריאה ונוחה לשימוש ותהיו מוכנים עם תשובות לכל שאלה שתשאלו. סביר להניח שתתרגשו מאד ולכן מומלץ להכין גם רשימה מלאה של הליקויים מהם אתם סובלים, לרבות פירוט.

כדי לארגן מסמכים בצורה ידידותית ונגישה מומלץ ביותר להיוועץ בעורך דין המתמחה במימוש זכויות רפואיות. לעתים קרובות נדרש לשחזר מסמכים מסוימים, במיוחד אם עבר זמן רב מאז הפגיעה. אל תשכחו להגיע עם תעודת זהות או תעודה מזהה אחרת, בלעדיהן לא תוכלו להיבדק.

זכרו, ללא המסמכים הדרושים, ורק על סמך התלונות שבעל פה, לא יוכלו הרופאים לקבל החלטה לגביכם ובאפשרותם אף לדחות בקשתכם. יש לדאוג לצרף לתיק הרפואי תוצאות כל הבדיקות שביצעתם ומעידיות גם על מצבכם הנוכחי וגם על ההחמרה. זכרו, עליכם לספק לרופאי הוועדה הרפואית את כל המידע הקיים ברשותכם שעשוי לסייע בקביעת הקביעות אליהן אתם שואפים.

ניתן להגיע לוועדה בליווי מתרגם או מתרגמת, מלווה אחר מטעמך או עורך דין לטובת ייצוג מול הוועדה. מומלץ ביותר לפנות לעורך דין המתמחה למימוש זכויות רפואיות לפני הוועדה, כדי לקבל ממנו את מלוא התמונה והסיוע בארגון המסמכים הדרושים, בפרט אם עבר זמן רב מאז הפגיעה ואין ברשותכם את כל מה שצריך, הכנתכם לוועדה הרפואית והחשוב מכל – ייצוגכם בוועדה הרפואית. עורך דין מומחה יוכל לתת לכם גם טיפים ועצות כיצד עליכם להתנהג, לענות על שאלות או לגשת לביצוע מבחנים בוועדה הרפואית.

עורכי דין המתמחים במימוש זכויות רפואיות יוכלו לסייע גם בהכנה לוועדה הרפואית על ידי העברת סימולציות של שאלות ותשובות והסבר מפורט של מה מחכה לכם במהלכה.

מה מצפה לך בוועדה הרפואית?

הרופאים מבקשים לבצע בדיקות בהתאם לתחום הוועדה הרפואית המתקיימת, מקשיבים לתלונות של עורך הדין (ככל שיש כזה) ושל הנבדק, בודקים את המסמכים ובסופו של דבר מקבלים החלטה לגבי אחוזי הנכות המגיעים לך. כמו כן, מתקבלת החלטה אם הנכות היא קבועה או זמנית. זכרו – ההחלטה שמתקבלת בוועדה חשובה, קריטית ומשמעותה ארוכת טווח.

במקרה ואינכם מרוצים מתוצאות הוועדה ונראה לכם שהרופאים לא הצליחו לעמוד על מצבכם הבריאותי בצורה ראויה, אם נדמה לכם שהתרגשתם או זכויותיכם נפגעו, ניתן להגיש ערר, תוך הזמן הנקוב, כמובן מומלץ ביותר לעשות זאת באמצעות עורך דין המתמחה במימוש זכויות רפואיות.

עורכת דין לינוי אולניק עוסקת במימוש זכויות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה, משרד הבריאות, חברות הביטוח וגופים נוספים

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.