בחירת מקצוע תמיד נשמע לנו כמו עניין די מרתיע, גם כשהיינו אחרי התיכון וכשתכננו מה נעשה אחרי הצבא, גם כשהיינו לאחר השחרור מהצבא, גם לאחר הטיול הגדול או אפילו שאנחנו סתם מעוניינים בשינוי כיוון בחיים שלנו. ובטח כשמדובר בקריירה בעולם ההייטק, שהולך ומשתנה בכל רגע ורגע.

זה כבר די מובן שאנשים בוחרים בעולם ההייטק, אם בשנות ה-90 המקצוע הזה היה נחשב ל-"חנוני" וכמעט בלעדי לאנשים שהם סופר גאונים עם ממוצע של ציון בגרויות מעל 100, היום התמונה התהפכה לגמרי. היום "חנון זה הדבר הבא" ויותר ויותר אנשים מתעניינים בלימודי הייטק, בין אם זה באוניברסיטאיות, במכללות או אפילו במרכזי הכשרה שונים שקיימים בארץ.

כשאנשים היום מצליחים להתברג בעולם ההייטק (לא שזה כזה פשוט, כן?) אנשים מסתכלים עליהם בזווית ראיה אחרת, הם כבר לא יותר האנשים האלה "וואי בוודאות בתיכון הם היו הכי חנונים שיש", כי הזמנים השתנו, המונח "חנון" כבר יצא מהאופנה, בזכות כל המהפכות הטכנולוגיות והדיגיטליות שקרו בשנים האחרונות התפתחו ונוצרו אינספור תפקידים שונים בעולם ההייטק ושיש תפקידים שונים – זה גם מצריך אנשים שונים.

ולא רק הבחירה בתפקיד היא עניין מאתגר, בכתבה נתייחס לסוגיה של: "אז איפה הכי כדאי ללמוד?", האם זה בלימודים אקדמאיים באחת מהאוניברסיטאות או במרכזי הכשרה (כמו האקריו לדוגמה). אבל אקדים ואומר – התשובה אינה חד משמעית.

חיי היום יום שלנו השתנו

בעבר בקושי היו משתמשים באינטרנט, היו אנשים כאלה שאפילו חשבו שיהיה מדובר בכישלון עצום ושאף אחד לא ירצה בכך (וכמה שהם טעו, נכון?). כיום, אין ספק שכמעט כל אדם צריך את האינטרנט.

כן, בדיוק, כתבתי "צריך", אם אחרי כמה שנים כל הגישה והכניסה לאינטרנט הייתה בגדר "תחביב" או סתם משהו שעושים בשביל שעות הפנאי, היום הוא עניין די הכרחי. אף מקום עבודה כיום לא רוצה לדמיין מצב בו הם לא יוכלו להשתמש באינטרנט למשך יום אחד (או אפילו כמה שעות, דבר שיכול להוביל למשבר רציני).

למעשה, כל ארגון, חברה, בית או כל דבר אחר חייב להשתמש באינטרנט. כיום, בין אם זה מוקד טלפוני שצריך את הפרטים של הלקוחות שלו כשהוא יוצר איתם קשר – בין אם זה סוכנות פרסום או אפילו בין אם זה בשימוש באינטרנט בסמארטפון שלנו (בין אם זה להשתמש בספוטיפיי שלנו בדרכים או אפילו ב-Waze בשביל למצוא את הדרך הכי נוחה ובטוחה שלנו בדרך הביתה).

בעקבות כל מה שכתבתי, ישנו ביקוש ליותר ויותר אנשים בתעשיית ההייטק, בין אם אלה מפתחי אפליקציות, אנשי רשתות, מפתחים, מתכנתים, אנשי סייבר ואבטחת מידע. ואפילו אנשי דיגיטל ומעצבים גרפיים.

אז אולי באמת הגיע הזמן לעשות קפיצה בקריירה שלך לעולם ההייטק, הרי ביקוש יש בו, גם כסף והמון אתגר ועניין.

אז איך אדע מה מתאים לי בתעשיית ההייטק?

הדבר הבסיסי (והכי חשוב) בשביל להבין שאתה מתאים לעולם ההייטק, זה לדעת שיש לך אהבה וחיבור לכל מה שקשור למחשבים. כי לא משנה באיזה תחום תבחר, בין אם זה תכנות, פיתוח, בדיקות תוכנה או כל דבר אחר, אתה תצטרך לשבת המון שעות מול המחשב והוא יהפוך לחבר הכי טוב שלך.

אני בעצמי זוכר שיחה של שני חברים לפני כמה שנים, שהראשון עוד התלבט מה ללמוד וחשב על כניסה לתחום ההייטק והשני כבר היה מנהל צוות QA באחד ממשרדי ההייטק הבכירים במרכז הארץ. "שמע אחי, אני לא יודע אם כדאי לי להגיע לעולם ההייטק או לא? מה אומר? בתאכלס אין לי בעיה לשבת מול מחשב כמה שעות טובות ביום". החבר השני, המנהל QA מיד השיב לו: "אתה לא צריך שלא תהיה לך בעיה לשבת מול מחשב, אלא את הרצון העצום והאהבה לשבת מולו!".

אוקיי, אז אתה אוהב לשבת מול מחשבים, אבל מה הלאה? כל תחום בהייטק שונה מהשני ובהתאם לכך גם הדרישות והאופי שצריך בשביל זה ואולי כך תדע איזה מקצוע לחיים יתאים לך.

נניח ואתה אדם שמתחבר מאוד למספרים, כזה שתמיד חיבב מתמטיקה וכל מה שקשור לכך בתיכון, אחד שאוהב לנתח ולחשוב המון פעמים וממש אוהב לאתגר את עצמו בכל מיני משימות או חידות, קיים סיכוי גבוה שאתה טיפוס ריאלי. מה אומר עליך? עוד תגלה בהמשך וייתכן שדבר כמו "בחירת מקצוע" בסוף הכתבה כבר לא יהיה לך כל כך קשה.

אבל אם אתה דווקא אחד כזה שממש מתחבר ליצירתיות שבך, שהמוח שלך עובד שעות נוספות בכל מה שקשור לכתיבה, יצירה או כל דבר אחר. אולי יש לך תחביבים כמו שירה, כתיבה, ציור וכו', קיים סיכוי לא קטן שאתה אדם הומני.

חושב שאתה ריאלי? ייתכן שאלו המקצועות שיתאימו לך:

מפתח אפליקציות – כפי כבר שרשמתי קודם, אפליקציות הן כבר חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו בעקבות הסמארטפונים. כיום יש דרישה עצומה עבור התפקיד הזה, בו לומדים שפות תכנות שונות, כיצד לבנות את האפליקציה ולתכנת אותה בצורה המקצועית והטובה ביותר עבור המובייל.

אבטחת מידע וסייבר – אין ספק שהמון פשעי סייבר מתחרשים בשנים האחרונות. וזה רק עניין שהולך וגובר. זה יכול להיות פריצות לאתרים מסוימים על מנת לגנוב מידע על הלקוחות שלהם (שזה אמור פרטי אשראי, שמות וכו') או אפילו פריצה על מנת לעורר נזקים במערכת שלהם.
בעקבות כך, התחום של אבטחת המידע והסייבר עלה והתרומם וכיום כמעט כל ארגון או מקום מסוים צריך להחזיק איש אבטחת מידע על מנת שיוודא ששום נזק לא מתרחש.

כמובן שקיימים עוד אינספור תחומים ומה שהצגתי כאן הוא רק על קצה המזלג, לצורך הדוגמה:

  • DBA
  • ה-QA ובדיקות התוכנה
  • בניית אתרים
  • פיתוח ב-.Net
  • פיתוח Full Stack
  • ניהול רשתות (IT)

הומני? אלו המקצועות שהכי ידברו אליך:

שיווק באינטרנט – מהפכת הדיגיטל הביאה לשינוי עצום גם בעולם הפרסום. מהיום ניתן לפרסם כל מוצר, מותג או כל דבר אחר בעזרת פייסבוק, אינסטגרם או גוגל. ובעקבות כך גם גדל הביקוש לאנשים שיהיו מסוגלים לעשות זאת בצורה המקצועית והטובה ביותר. איש דיגיטל איכותי ידע למשוך את הלקוחות הטובים והמועילים ביותר בתשלום הנמוך ביותר.

עיצוב גרפי – כמעט כל ארגון, מותג, בית עסק צריך את שירותיו של מעצב גרפי מקצועי, שיוכל לעצוב עבורו כל דבר. החל מהדיגיטל, שזה אומר את המודעות בפייסבוק ובגוגל ועד לפרינט, שזה אומר פליירים, שלטים וכו'. מעצב גרפי מקצועי יודע לשלוט בכל התוכנות השונות לעריכה, בין היתר אלו פוטושופ, אילוסטיירטור וכו'. אבל הרבה מעבר לכך, הוא יידע לעצב ממשקים שונים, לגעת בעולם ה-UX/UI, להבין כיצד לעצב בצורה הטובה ביותר ולא רק איך לעשות זאת.

גם תחום האנימציה ותלמד המימד נכנס לאט לאט לתעשייה.

אז איפה?

אז אחרי שאתה סגור פחות או יותר על בחירת מקצוע, ניתן להגיע לכך בכל מיני דרכים. הראשונה היא דרך האוניברסיטאיות, לעשות תואר ולאחר כ-3 או 4 שנים לסיים אותו ולהגיע אל התעשייה, ניתן לעשות זאת גם דרך אחת מהמכללות. כמו כן, ניתן לעשות לימודי תעודה, בתחומים ספציפיים, כמו במרכז ההכשרה של האקריו (HackerU) ולסיים את הלימודים לאחר כשנה. בחלק מהמקומות אף קיימת חלקת השמה שתדאג למציאת עבודה לבוגרי הקורס.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20