תערוכת שוברי הגלים. צילום: מייק אדרי

 

אין ספק, בתחילת החופשה כולנו היינו גיבורים גדולים והאמנו שזה יהיה קלי קלות להעביר חודשיים של חופש גדול בבית עם הילדים, אממה, אחרי הקיטנות, האירועים השונים, הנופש בחו"ל והטיולים הגדולים, נותרנו מרוששים מרעיונות. אלא שאז הגיענו לאשדוד, שהפכה לעיר החוף הכי קסומה שראינו מזה הרבה זמן, ולא להאמין שהכל קרוב, נגיש והרבה הרבה יותר אטרקטיבי מכל מה שחשבנו עליה בעבר.

אז לכבוד אוגוסט שנמצא מעבר לפינה ולכבוד הקיץ שהגיע, קבלו 4 דברים שאסור לכם לפספס באשדוד:

1. מיזם "חופיקס" וספריות החוף

אשדוד וחופיה הם סיפור אהבה ידוע. חופי העיר  נקיים,שקטים,  ובין המתוחזקים שראינו. יש חניה חינם, קרובה ובשפע והכניסה היא ללא עלות, בנוסף באשדוד הקפידו לדאוג כל הזמן לרווחת התושבים עם שלל מיזמים כמו "חופיקס" (כן, כן, זה לא סתם נשמע לכם מוכר) המציע השכרה של כיסאות, שמשיות,ציליות, בריכות לילדים ושולחנות תמורת 2 שקלים בלבד – את המיזם מתפעלים בני הנוער של העיר שעובדים בו כתעסוקה לחופש מטעם העירייה. בנוסף במסגרת הפרויקט נמכרים גם בקבוקי מים מינרליים תמורת 5 שקלים.

ספריית החוף. צילום: יוני חזיז

 

ואם אתם דווקא אנשי ספר שאוהבים להגיע לים כדי לשכב על החול החם ולקרוא איזה פרוזה טובה, תוכלו למצוא גם את ספריית החוף המציעה השכרת ספרים ללא עלות. הספרייה הראשונה הוצבה בחוף ט"ו (לצד עמדת טעינת פלאפונים סולארית), כאשר בהמשך מתוכננות להיות מוצבות ספריות בכל אחד מחופי העיר המוכרזים. בעונת החורף – יועתקו הספריות ממקומן, ויוצבו במרכזי הרובעים בעיר.

הספרייה עשויה ממכולה ("קונטיינר") מעוצבת, ומהווה "סנונית ראשונה" במתווה עיצובי אשר יופיע בפרויקטים נוספים ברחבי העיר בקרוב. כמו כן ניתן למצוא בחופים השונים פעילויות הנגשה ייחודיות לבעלי מוגבלויות ואת חוף הרחצה הנפרד שפתוח בימים א', ג' ו-ה' לנשים ו-ב', ד' ו-ו' לגברים. 

2. תערוכת שוברי גלים מעוצבים

החברה לתיירות אשדוד הקימה פרויקט אמנותי לאורך חופי העיר המורכב משוברי הגלים אשר היו "זרוקים" בקרבת המרינה שנים רבות. שוברי הגלים זכו לעיצוב ע"י אמנים שונים, והפכו למיצגים אמנותיים בכניסה לכל חוף ובין חוף אורנים לחוף הקשתות.

וכך, המתרחצים בחופי אשדוד גילו בוקר אחד ששוברי הגלים האפורים המוכרים, המזוהים עם הים, הנמל והמרינה ומהווים חלק בלתי נפרד מהנוף האשדודי, קיבלו פתאום עיצוב מחודש וצבעוני במיוחד.

תערוכת שוברי הגלים. צילום: מייק אדרי

 

שינוע שוברי הגלים והצבתם בחוף היה פרויקט בפני עצמו. שובר הגלים (או בשמו המקצועי – "טטריפוד") עשוי מבטון יצוק, בגודל של 3 מטרים ושוקל מעל ל-12 טון. מטרת הפרויקט היא העמקת והצגת החיבור בין העיר ותושביה לבין הים, ויצירת מרחב תרבותי בחופים.

תערוכת שוברי הגלים. צילום: מייק אדרי

 

מנהל האמנותי של הפרויקט הוא האמן האשדודי הצעיר אליסף מיארה, ונטלו בו חלק בין היתר: ראובן כהן, ויטלי יעקב, אינה קצב, עוז מדר, אדוארד דולקרט , עידו בטלבי, הרצל דוסטיר ועוד.

 

3. נמל אשדוד – לא מה שחשבתם

 

אתם רגילים לשמוע עליו בכותרות במהדורות החדשות אבל מרכז המבקרים של חברת נמל אשדוד פותח צוהר לעולם המרתק של נמלי הים, ומקיים גם סיורים פתוחים להרשמה לקהל הרחב. עד כה הסיורים היו מיועדים לקבוצות בלבד, אבל החל מהקיץ, יתקיים אחת לחודש, ביום שישי, סיורים מטעם תיירות אשדוד המיועדים גם למטיילים פרטיים.

במסע ייחודי, המשלב מסלול חוויתי במרכז המבקרים וסיור רכוב בנמל, נחשפים המבקרים למכלול המרכיב את נמל אשדוד. המסלול כולל סרטים, משחקים אינטראקטיביים והפתעות נוספות, וחושף את ההיסטוריה של הנמל ואת מכלול הפעילויות עתירות הטכנולוגיה.

לאחר הביקור במרכז המבקרים, יוצאים אל השטח ורואים מקרוב את עבודת הנמל: מנופי ענק, אניות עצומות, מטענים מגוונים ועוד.

הסיורים מיועדים מגיל 9 ומעלה, ומתקיימים בימי שישי אחת לחודש, בהרשמה מראש בלבד, דרך עמוד הפייסבוק: תיירות אשדוד – visit Ashdod. ההשתתפות בסיור היא ללא תשלום.

 

3. רק אני והגלשן שלי

"ליגל" – תרבות ים. צילום: שרונה גוטמן

 

אז כמו שאמרנו, אם אתם חובבי ים ואוהבים ספורט ימי תוכלו באין מפריע להגיע לאחד החופים המוכרזים וליהנות קצת מהרוח ומהגלים. אבל אל דאגה, גם אם אתם לא בדיוק מתורגלים בנושא ורוצים רק לבחון את האתגר, תוכלו למצוא במועדון הגלישה "ליגל תרבות ים" הסמוך את המענה. המועדון הוקם ע"י גל דהן, מדריך גלישה בקנה מידה עולמי, מציל ים מוסמך, אלוף ישראל לשעבר בגלישה. המילה תרבות הינה חלק בלתי נפרד מהמועדון וחינוך הילדים למשמעת, אחריות, שיתוף פעולה וידע תיאורטי בכללי הים ובפרט בבטיחות מועבר בדרך קבע.

"ליגל" – תרבות ים. צילום: שרונה גוטמן

 

יחד עם גל דהן מדריכה במקום גם שירן בוכבוט-דהן – אחותו (עם כמה תארים מרשימים בפני עצמה) והידע הנרחב שלהם מועבר לצוות ולכן ההכשרה של כל חניך וחניכה נעשית מתוך מקצועיות, ניסיון, מיומנות וכמובן בטיחות. המקום מציעה שיעורי גלשן וסאפ, השכרה, מכירה ואחסנה של ציוד, קייטנות, סדנאות ועוד.

לפרטים- שירן: 054-6350086

4. רק אתם והיאכטה

ולסיום, אם בא לכם לטעום מהגלים אבל בכל זאת להתפנק, תוכלו במחיר סימלי לשכור את שירותי "שייט מעל הגלים" של קפטן ג'קי סבג. חופי אשדוד והמרינה מאפשרים מגוון של אפשרויות שיט וספורט ימי (אקסטרימי או רגוע יותר). עם שייט על הגלים ניתן לצאת לשייט במספר ספינות או יאכטה או להצטרף לפעילות ספורט ימי גל גבי אבוב או בננה.

העסק עצמו שומר שבת ובאופן כללי מאוד ידידותי לתיירים בודדים ולקבוצות. מחירים: 25-60 ₪ לאדם לפעילות.

לפרטים והזמנות- עדן סבאג :052-3271774 , 052-8841944