אם משחק חצי גמר גביע המדינה הראשון בין מכבי חיפה להפועל באר שבע סיפק את המשחקים הטובים שהיו העונה בסמי עופר, עם דרמה גדולה בה הושפלה המובילה באר שבע – משחק חצי גמר גביע המדינה השני סיפק סופר דרמה ואירועים שבדרך כלל מתרחשים רק בכדורגל הישראלי.
היה לנו כאן הכל: יתרון מפתיע של סכנין, טעויות שופט והרחקה של מאמן. בקיצור, 'הטוב הרע והמכוער'. 'הטוב' אלה 31 אלף האוהדים שנתנו תפאורה מדהימה. 'הרע' היה השופט גיא ברגר. ו'המכוער' היה חלוץ מכבי תל אביב טל בן חיים.

מכבי תל אביב ניצחה את בני סכנין 2-3 והיא תהיה בגמר גביע המדינה. ערן זהבי רוצה גביע נוסף, טל בן חיים חולם על דאבל נוסף ופטר בוס רוצה לחזור להולנד עם אליפות וגביע.
ספורטיביות? הגינות? את מי זה מעניין? במכבי תל אביב יש פילוסופיה מיוחדת. במכבי מלמדים, כך על פי החלוץ טל בן חיים, את פילוסופיית הנצחון והדרך לא חשובה. לא משנה על מי דורכים בדרך העיקר הנצחון. המטרה מקדשת את כל האמצעים.

בן חיים. צילום: פלאש 90
בן חיים. צילום: פלאש 90

כאשר עלי עותמאן, שחקן בני סכנין שנפצע הוציא את הכדור החוצה וסימן שהוא זקוק לטיפול, היה מתבקש שהשופט גיא ברגר יעצור את המשחק לטיפול בעותמאן. במיוחד כאשר השופט הרביעי סימן לו על כך. היה גם מתבקש, לפחות על פי הכלל הספורטיבי הנהוג בכל העולם, שמכבי תחזיר את הכדור לבני סכנין.
ההחלטה של בן חיים להוציא כדור חוץ מהר ולהתעלם מהעובדה ששחקן של היריבה הוציא כדור בכוונה כדי לקבל טיפול הביאה לשער השוויון לטובת מכבי.

המהלך הזה של בן חיים וחבריו במכבי היה מקומם, מכוער, לא ספורטיבי ולא ראוי למועדון הפאר בכדורגל הישראלי. אבל הדברים שאמרו בסיום המשחק כוכב האירוע וכובש שער הנצחון המרהיב כשלעצמו בן חיים וקפטן מכבי ערן זהבי מקוממים הרבה יותר.
מכבי תל אביב טובה יותר מבני סכנין, מכבי היתה מנצחת גם אם בן חיים היה ממתין עם הוצאת כדור החוץ כדי שעותמאן יקבל טיפול. התגובות של בן חיים וזהבי בסיום המשחק רק מחזקות את הביקורת הנוקבת שהיתה על השניים בקמפיין האחרון של נבחרת ישראל עם אלי גוטמן המאמן ויוסי אבוקסיס עוזרו.

ושימו לב לדברים שאמר ערן זהבי קפטן מכבי תל אביב ומי שאמור להתמנות לקפטן נבחרת ישראל: "אם שמתם לב, עותמאן סימן שמישהו אחר נשכב ואז כשראה שטל הוציא את הכדור, נשכב בעצמו. הוא החלים מהר מאוד והתחיל לרוץ כשראה שיש לנו מצב. אני מגבה את טל בן חיים וגאה במה שהוא עשה. יש לנו מנטליות שלא מוציאים כדורים מול קבוצות שמבזבזות זמן וזה מה שהיה. העיקר שאנחנו בגמר והמטרה היא לזכות בגביע כמו בשנה שעברה".

וכוכב המשחק תרתי משמע, טל בן חיים אמר: "אני שחקן כדורגל, אני בורג במועדון ענק. הפילוסופיה שלנו כמועדון בשלוש וחצי העונות האחרונות זה לתת לשופט להחליט. אם השופט היה מחליט לעצור, היינו עוצרים. יכול להיות שבמקרה הזה ספציפית עלי עותמאן לא ניסה לבזבז זמן, אבל זה לא האישו בכלל. יש לי מאמן שנותן לי הוראות והוא היחידי שעושה זאת. אני מכבד את כולם, אבל מי שמשלם לי משכורת זה מכבי תל אביב, והמאמן שלי הורה לי להמשיך את המשחק אם השופט לא עוצר. אני לא מבין על מה כל ההמולה".

זהבי מגבה. צילום: ניר קידר
זהבי מגבה. צילום: ניר קידר

אבוקסיס, מאמן בני סכנין שהורחק במחצית הראשונה, איבד שליטה והשתולל על כר הדשא. השופט הרחיק אותו ליציע.
הדברים שאמר מאמן בני סכנין על מכבי תל אביב בסיום המשחק היו חריפים מאוד: ״לא ראיתי דבר כזה בחיים שלי, מכבי שברו את כל השיאים של הגועל נפש. הם קבוצה טובה שיכולה לנצח בלי המהלך הזה. אני מתבייש בשבילם. טל הוציא את הכדור ואחר כך הם המשיכו את המהלך וסיימו אותו. אני קראתי במקומות אחרים שקבוצות נותנות לקבוצה שספגה גול כזה לתת גול בחינם. מכבי מגעילים את הכדורגל בישראל ואני עוד מתאפק. אמרתי לטל שזו בושה מה שהוא עשה. אני חושב שהוא נכנס לאטרף. הם לא יודעים לקבל פיגור. אני בהלם. תפסתי אותו ואמרתי לו 'מה זה?'. הם טובים מאיתנו ומגיע להם לזכות, אבל בדרך של כדורגל, לא בדרך אחרת. זה הגעיל אותי גם אם היינו מנצחים".

טל בן חיים רגיל להיתמם. הוא רגיל להיות מעורב באירועים חריגים ושליליים, לזרוק אמירות קיצוניות ואח"כ להתגונן.
הפעם בן חיים היה אמיתי, ישיר ואמר את הדברים מבית מדרשה של מכבי תל אביב. הוא אמר את זה למצלמה, בשידור חי שהוא רגוע לחלוטין ומרוכז מאוד. הוא ציין שלמכבי יש פילוסופיה אחת והיא רק הנצחון וההצלחה. הדרך בכלל לא מעניינת. הקפטן זהבי לא רק שלא דייק בתיאור האירוע. במקום להיות הבוגר האחראי, הקפטן שאמור לשמש דוגמא, השחקן שהפך למודל לחיקוי לעשרות אלפי ילדים נעמד מול המצלמה ודקלם משפטים מיותרים לגמרי. זהבי אמר בגאווה שהוא מגבה את בן חיים. הוא עוד הוסיף שיש למכבי מנטליות לא להוציא כדורים והעיקר, עיקר העיקרים מבחינתו הוא שמכבי בגמר.
אוי לבושה.

האמת, אם זהבי לא ספר את מאמן הנבחרת שלו בקמפיין האחרון, אז מי אלה עלי עותמאן ובני סכנין שיספור אותם? האמירות של בן חיים וזהבי ממחישות עד כמה המהפכה שעשה הבעלים מיטש גולדהאר מושלמת. מועדון הפאר של מכבי תל אביב היה בעבר מודל לחיקוי לילדים ברחבי הארץ, מועדון מכבי השתתף לאורך השנים בפרוייקטים על סובלנות, הגינות, אזרחות טובה וכדורגל הוגן וספורטיבי. גולדהאר עצמו התבטא לא פעם כי חלק מהשיקול שלו לרכוש את המועדון ולהשקיע בו היה התרומה לקהילה. נראה לי שאת התמונות שראה גולדהאר מקנדה הוא לא אהב. את הנצחון והעליה לגמר הגביע בטח שכן.

אוי ואבוי למועדון שמנחיל לשחקנים שלו ששום דבר לא חשוב מלבד הנצחון. עושה רושם שהעושר הגדול של מכבי תל אביב שיבש לגמרי את שיקול הדעת אצל השחקנים בקבוצה. העובדה שמועדון מכבי תל אביב עשיר בקנה מידה אירופאי ורוב שחקני הקבוצה משתכרים בחוזים חלומיים – שלא נדבר על התנאים במועדון והפינוקים מסביב זהבי, בן חיים וחבריהם – גרמה להם לשכוח מאיפה הגיעו. זהבי וחבריו במכבי איבדו את הבלמים, איבדו את הכבוד ונמצאים בשכרון חושים שנמשך כמעט ארבע שנים. הם פשוט לא סופרים אף אחד ולא רואים אף אחד מלבד את המטרות שלהם. תואר וכסף.

מועדון מכבי תל אביב מעולם לא שמר על צניעות. תמיד, גם בימים הקשים מקצועית וכלכלית ההתנהגות השחצנית אפיינה את המועדון הזה לאורך השנים. גם אם לעיתים היה זה במינון נמוך יותר. במקביל לשחצנות שלהם, היה במועדון כבוד לערך הספורטיבי והכבוד לענף. את מכבי כמו את כל הקבוצות בעולם, מלווה הלוגו של אופ״א: ריספקט, כבוד. בהתנהגות של שחקני מכבי במשחק מול בני סכנין הם איבדו את הכבוד. בעצם הם הודו בסיום ששום לא דבר מעניין מלבד הנצחון והדהירה לתארים.

הפועל באר שבע הפסידה בחצי הגמר לחיפה ואיבדה את הסיכוי לזכות בגביע. אבל העליה של מכבי לגמר עשויה לסדר לבאר שבע את האליפות. בני סכנין תארח במחזור הקרוב את מכבי תל אביב בדוחא ושחקני הקבוצה לא היססו לומר איזו קבלת פנים מצפה לאלופה. בני סכנין רוצה את המקום הרביעי המוביל לאירופה, אבל היא רוצה לא פחות גם נקמה במכבי. נצחון או תיקו של בני סכנין עם מכבי יכול לסגור את האליפות.
אולי בכל זאת משהו טוב ייצא לבאר שבע ממשחקי חצאי גמר הגביע.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא