גבאי נגד התכנית של כבל. צילומים: מרים אלסטר; פלאש 90

היישובים היהודיים יסופחו לישראל, הערבים לא יקבלו אזרחות. לא מדובר בתכנית המדינית של ח"כ בצלאל סמוטריץ', אלא בזו של ח"כ (המחנה הציוני). אחרי שבשבוע שעבר פרסם מאמר ב"הארץ" בו הסביר מדוע על השמאל לאמץ גישה מדינית חלופית לפתרון שתי המדינות. הבוקר, בראיון לקלמן ליברמן ברשת ב', נשאל כבל אם הערבים המתגוררים ביהודה ושומרון יקבלו אזרחות ישראל.

"לא, מה פתאום. איזו אזרחות, על מה אתם מדברים? אני בא ואומר: אינני מספח דה-יורה. אני קובע שכל מה שנמצא בגושים – יוחל עליו החוק הישראלי". בהמשך הוסיף: "אני מעדיף את אלה שבגושים על שני מיליון ערבים שמסופחים אליי". על תושבי גושי ההתנחלויות הערבים, אמר: "הם ממשיכים להיות חלק בלתי נפרד מהגושים. אין אזרחות ישראלית, כי אתה לא הופך את השטח לחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".

כזכור, במאמרו קרא כבל להחיל את החוק הישראלי במלואו על גושי ההתיישבות. "אין סיבה מהותית שבגינה יוחל דין אחד על תושב גוש עציון ודין אחר על תושב חולון". בראיון לרשת ב' התייחס לראשונה גם לתושבים הערבים, מה שהוביל ביקורת גם מיו"ר מפלגתו, אבי גבאי.

בריאיון לרדיו דרום אמר גבאי, שאישר רק לפני כחודשיים תכנית מדינית על בסיס יוזמת שתי המדינות, להצעתו של כבל: "זאת עמדה שלא מקובלת על המפלגה, המפלגה לפני חודש אישרה את תפיסת העולם שלה בנושא הזה. אנחנו מאמינים קודם כל בלעשות הכל עבור ביטחון מדינת ישראל. הדבר המרכזי שמדריך אותנו זה הביטחון של מדינת ישראל לטווח ארוך".

כזכור, אתמול פנו חברי המשמרת הצעירה של העבודה למנהיגי המפלגה בדרישה להשעות את כבל. בין השאר כתבה יו"ר יעל סיני: "לצערנו, בהצעה של ח"כ כבל הוא החליט לאמץ את עמדות הבית היהודי ואת תכנית הסיפוח של בנט".


:עוד באותו נושא