מוזיאון אסירי המחתרות בירושלים. צילום: ד"ר אבישי טייכר
בירושלים. צילום: ד"ר אבישי טייכר

 

ממשיך המאבק נגד העברת אולפני גלי צה"ל למוזיאון המחתרות בירושלים: אביגדור ייפגש היום בצהריים עם הנציגים המובילים את הפעולה: "נזעקים על זה שבכלל מישהו חושב שצריך לקחת את בית הכלא של מוזיאון , ולהסתכל עליו בכלל כפוטנציאל של פתרון בעיה נדל"נית".

כזכור במהלך חודש ספטמבר פורסם כי בכוונת משרד הביטחון להעביר את התחנה הצבאית גלי צה"ל ממקום משכנה ביפו למבנה מוזיאון אסירי המחתרות בירושלים. בעקבות זאת נזעקו גורמים הקשורים למוזיאון במחאה על פגיעה עתידית במבנה ההיסטורי.

מתחם מוזיאון אסירי הצחתרות בירושלים. צילום: ויקיפדיה
מתחם מוזיאון אסירי המחתרות בירושלים. צילום: ויקיפדיה

 

יוני אמיר מוועד הפעולה הציבורי לשמירה על בית הסוהר המרכזי במוזיאון אסירי המחתרות בירושלים, ומי שמפעיל את קבוצת הפייסבוק המקדמת את המטרה, אמר היום לערוץ 20: "אנחנו מתנגדים עקרונית לכניסה של גוף זר למקום הזה".

אמיר פעיל בקבוצות פייסבוק הפועלות למען המטרה ובפוסט שפרסם לאחרונה בעניין כתב: "הפעולה הציבורית חייבת להתגבר. לא נאפשר לחלל את היכל הגבורה. לא נאפשר פגיעה באתר המורשת של כולנו. אפשר וצריך למצוא מקום אחר לגל"צ. אפשר וחייבים להפוך את בית הסוהר המרכזי לאתר מורשת לאומי".

"לוחמי המחתרות הם מגש הכסף עליו ניתנה לנו מדינת ישראל"

בשבוע שעבר בתום סיור במתחם, פרסם שר הביטחון הודעה לפיה "כשיסתיימו העבודות, תשדר גלי צה"ל מירושלים באולפנים מתקדמים שיוקמו לטובת המעבר כולו. זאת מבלי שתהיה פגיעה כלשהי במוזיאון, שאף הוא ישופץ וישודרג. נקפיד על כך".

הפוסט של יוני אמיר בקבוצת הפייסבוק "מוזיאון במחתרת". צילום מסך
הפוסט של יוני אמיר בקבוצת הפייסבוק "מוזיאון במחתרת". צילום מסך

 

אך הפעילים למען המוזיאון אינם מסתפקים בפשרה מעין זו ומתעקשים כי התחנה הצבאית לא תעבור לשכון באף אחד מחלקיו של המתחם: "השר החליט להעביר את גלי צה"ל לירושלים. אנחנו מכבדים את הגישה הזאת אבל מתנגדים לראות במוזיאון כמקום שייתן את הפתרון הזה", הסביר אמיר.

"התכנית לבנות מבנה של ארבע קומות באחת הפינות של בית הסוהר משנה את המתאר וחלק מהמבנה, מדובר ב- 3,000 מ"ר על ארבע קומות, זה לא מבנה סתמי זה לא חדר אחד", הוא מדגיש את הבעייתיות בתכנית.

1

 

"אנחנו נזעקים על זה שבכלל מישהו חושב שצריך לקחת את בית הכלא של מוזיאון אסירי המחתרות ולהסתכל עליו בכלל כפוטנציאל של פתרון בעיה נדל"נית של גלי צה"ל". הוא מפרט את הסיבה למחאה. "אני יכול לתת הסברים מפה ועד הודעה חדשה למה הם חושבים שזה יהיה הפתרון אבל כל ההסברים האלה יהיו סביב כסף ונדל"ן".

"אנחנו לא רוצים פגיעה במבנה, אנחנו לא רוצים פגיעה בשטחי המוזיאון, אנחנו רוצים שהמוזיאון יישאר פתוח לביקור של הציבור ואנחנו בהחלט מתכוונים להפוך את המשבר הזה ולמנף אותו למהלך שבו יוגדרו תקציבים של המדינה לשימור ושיקום המקום, ולהפיכתו לאתר מורשת שיספר על התקופה של לפני קום המדינה, של כל המחתרות".

כמו כן, חברת הכנסת ענת ברקו (הליכוד) הגישה היום שאילתא בעניין וביקשה לשקול מחדש את בחירת המיקום. "יופי שמעבירים את גל״צ לירושלים, אבל למה לפגוע במור״ק דור תש״ח?", צייצה בטוויטר.

גם חברת כנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) העניקה היום רוח גבית למוחים נגד הפגיעה באתר ההיסטורי וכתבה בטוויטר: "כאן נכלאו אצ"ל ולח"י ופוצצו עצמם נידונים למוות. במקום לתת חלק לשימוש גל"צ כנדלן תשמרו על מורשת הגבורה".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.