הרשתות החברתיות סערו במהלך סוף השבוע, כשעלתה קריאת מחאה הקוראת לעיריית חיפה לבטל את המופע של הראפר תאמר נפאר בעיר בחול המועד סוכות הנערך בחסותה, על רקע אמירותיו הפוליטיות וביצוע קטעים משירי המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.

קטע מתוך תוכנית בגלי צה"ל, המוקדשת למשורר מחמוד דרוויש

אושר טקאטש, ממארגני המחאה ועוזרה של חברת הכנסת נאוה בוקר (הליכוד), כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "עיריית חיפה הזמינה את תאמר נאפר (אותו אחד ששר את שיריו של דרוויש) להופיע לרגל חג סוכות ב-18.10 בגן האם. לשמח אותנו לפני החג בקצת שירים על אכילת בשר של יהודים".

בסטטוס עלה האיום כי אם לא יבוטל האירוע, יגיעו צעירים לפוצץ את האירוע: "אנו צעירי הליכוד חיפה ותא לביא באוניברסיטת חיפה מתכוונים לפוצץ את האירוע, זאת במידה והעירייה לא תבטל את האירוע. אם לא יבטלו – אנחנו נפוצץ את ההופעה!"

בעמוד פייסבוק שהעלה תא הליכוד באוניברסיטת חיפה תחת הכותרת "מבטלים את הופעתו המתוכננת של תאמר נפאר בחיפה", נכתב: "לא ניתן במה לזמר אשר שר את מילותיו של שונא ישראל".

בעמוד המחאה הזמינו את הציבור להגיע להפגין באירוע אם זה לא יבוטל: "אין מקום להופעה של זמר אשר שר מילים של זה שכתב שירים נגד העם היהודי. ומעודד בגלוי רצח יהודים. ואשר ברפרטואר שלו ישנו שיר שנקרא 'אני טרוריסט' וחלק מהמילים הם: 'דמוקרטיה? ואללה, אתם כמו הנאצים מרוב הפעמים שאנסתם את הנפש הערבית'".

כשרגב נטשה את האולם

תאמר נפאר עלה לכותרות כשבחודש הקודם, עלו הראפר תאמר נפאר ויוסי צברי לשיר את שירם על במת טקס האוסקר הישראלי, בו משולבים משפטים משיריו של המשורר השנוי במחלוקת מחמוד דרוויש, נטשה שרת התרבות מירי רגב את האולם בטענה שלא תהיה "קהל לשיריו של מחמוד דרוויש, הרוצה לאכול את בשרי".

"לא אתן". רגב. צילום: פלאש 90
"לא אתן". רגב. צילום: פלאש 90

לאחר מכן עלתה השרה רגב לשאת את נאומה על הבמה. רגב דיברה על הצורך בגיוון תרבותי והבאת קולות מהפריפריה החברתית של ישראל, "הקולנוע הישראלי לא יהיה מועדון סגור. אני כאן כדי להבטיח את מקומם של השקופים של תעשיית הקולנוע". כאשר הסבירה את סיבת יציאתה מהאולם בזמן שירו של נפאר, "יש לי הרבה סבלנות לאחר, אבל אין לי סבלנות לדרוויש", החלה מהומה רבתי.

"בסוף השיר נאמר – 'אני אוכל את הבשר של כולנו, של העם היהודי. לזה לא אני ולא אתם צריכים להסכים. על זה בדיוק נלחם ראש הממשלה בנאום שלו", התייחסה השרה רגב לנאומו של רה"מ באו"ם. "זה שקר ויישאר שקר, גם אם יכתוב אותו משורר מוכשר".

מהקהל נשמעו קולות בוז, צעקות וקריאות נאצה לעבר השרה. מה שהפריע את המשך נאומה. מנגד, תומכיה מחאו כפיים. "יש כאן הרבה גרבוזים ואורשרים, אבל אני לא ארד מפה עד שאסיים את דברי, לא יעזור לכם" סרבה השרה להתרגש מהמקניטים. לאחר מכן יצא חלק מהקהל מהאולם כמחאה ואחרים דנו בצעקות האם ראוי לצאת או להישאר ולפוצץ את הנאום. אחד השחקנים, רועי אסף, אף ניסה להתפרץ לבמה ונהדף.

במשך דקות ארוכות עמדה השרה ושתקה לנוכח הצעקות והמהומות. כשטעתה בשמו של אחד האמנים, פרץ חלק מהקהל בצחוק. "אתם אף פעם לא טועים", אמרה השרה בציניות.
‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.