בבית המשפט הצבאי ביהודה התקיים היום משפטו של המחבל ממדוח יוסף עמרו, שביצע את פיגוע הדקירה בו נרצח רס"ן אליאב גלמן הי"ד.

רס"ן אליאב גלמן הי"ד. צילום: דובר צה"ל

 

בימ"ש זיכה את המחבל מעבירת הרצח של גלמן הי"ד, והרשיע אותו בעבירת 'הריגה' בלבד.

בנימוק להחלטתו טען בימ"ש כי לא ניתן לקבוע שהמחבל אכן הגיע למקום על מנת להרוג, ולכן לא ניתן לבסס את 'היסוד הנפשי' הנדרש על מנת להרשיע בעבירת רצח.

באירוע שקרה לפני כשנתיים הגיע המחבל, ממדוח עמרו בן 26 מהכפר העוין דורה שבאזור הר חברון, לטרמפיאדה בצומת . לאחר שתשומת לבם של החיילים המאבטחים את הצומת הופנתה לעברו, שלף המחבל סכין והחל לתקוף אותם ואת האזרחים בטרמפיאדה.

במהלך הירי לעבר המחבל נפגע אנושות רס"ן אליאב גלמן הי"ד, קצין מילואים בן 30, ונפטר מפצעיו מאוחר יותר. גלמן נפגע מקליע שנורה מנשק של אחד מאנשי כוחות הביטחון אשר ירו במטרה לעצור את המחבל בעודו מנסה לרצוח אזרחים.

גלמן הי"ד, שלף את האקדח האישי שנשא ברישיון והסתער לעבר המחבל, אך למרבה הצער נפגע מקליע שנורה מנשק של אחד מאנשי כוחות הביטחון אשר ירו במטרה לעצור את המחבל בעודו מנסה לרצוח אזרחים.

צומת גוש עציון. צילום: פלאש 90

 

בית המשפט קבע כי המחבל כן נושא באחריות מסוימת למותו של גלמן, שכן הירי נגרם בעקבות מעשיו, אך "לא במידה המספיקה להרשיע ברצח".

שר הביטחון אביגדור הגיב לפסיקתו של בימ"ש הצבאי ואמר: "אני סבור כי שרץ עם סכין במטרה לרצוח חיילים ואזרחים, צריך להיות מורשע ברצח. חד וחלק. אין היגיון אחר ואני בטוח שבסופו של דבר כך יהיה".

שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון.

 

גם ח"כ (הבית היהודי) הגיב בחריפות: "זו שערוריה של , בושה למערכת השיפוט הצבאית. שופטים שמרחמים על אכזרים ומתאכזרים לקורבנותיהם אינם ראויים להיות שופטים במערכת המשפט הישראלית", אמר יוגב ודרש משרת המשפטים איילת שקד ומהיועץ המשפטי לממשלה "לוודא שיוגש ערעור ולבצע תחקיר על החלטות שיפוטיות אלו".

עו"ד חיים בלייכר מארגון 'חוננו', אשר מלווה משפחות נפגעי , תקף גם הוא את ההחלטה: "החיפוש אחר יסוד נפשי של מחבל כאשר ברור שאותו מחבל הוא חלק מטרור של השמדת ישראלים אינו מובן", אמר בלייכר והוסיף, "מטרת המחבל הייתה לרצוח ולצערנו הרב הוא אף הצליח להשיג את התוצאה. אנו קוראים לתביעה לערער על הכרעת הדין כדי שהמחבל הרוצח יבוא על עונשו".

"שערוריה של בין הדין". ח"כ מוטי יוגב. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

משפחתו של גלמן הי"ד דורשת לגזור על המחבל עונש מוות: "גם אם יקוצצו ידיו ורגליו של המחבל, עד שירקב וימות ביסורים זה לא ישנה את מצבנו, זה לא ינחם ולא ירגיע את הכאב" אמרו במשפחה והתעקשו כי רק עונש מוות יכול להרתיע את המחבל הבא, "עניין העונש והמוות של המחבל הוא לאומי ציבורי למען עם ישראל שידע כל ארור מה הדין כשמנסה לפגוע ביהודי".

 

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.