שגריר טורקיה החדש לישראל, כמאל אוקם, התראיין ל"ג'רוזלם פוסט" וסיפר כי טורקיה שותפה לחשש הישראלי בכל הקשור לשאיפות האזוריות של איראן במזרח התיכון ולפוטנציאל הגרעיני שלה, אך בכל מה שקשור לאסטרטגיה להתמודדות עם התוקפנות האיראנית – טורקיה וישראל לא רואות את הדברים עין בעין.

"נושא הגרעין האיראני מהווה דאגה לכולנו", אמר אוקם לעיתון מיד אחרי הרצאה שלו באוניברסיטת ת"א. "עמדת אנקרה היא שצריך לבלום את איראן, לא לבודד אותה. יש לנו גבול משותף עם איראן שלא השתנה כבר מאות שנים, הם רואים בנו כמתחרה אסטרטגית".

שגריר טורקיה בישראל כאמל אוקם. צילום: לע"מ
שגריר טורקיה בישראל כאמל אוקם. צילום: לע"מ

באשר לפעילות האיראנית בסוריה אמר אוקם כי הוא מייחס לטהרן אחריות מסוימת למתרחש במדינה המתפוררת, ובנוגע לנוכחות הרוסית בסוריה פנה השגריר לישראלים ואמר: "מזל טוב, יש לכם שכנה חדשה".

על איומי הטרור ודאע"ש אמר השגריר כי ניתן למצוא אותם היום בברלין ובאיסטנבול. הוא ציין כי טורקיה היא חלק בלתי נפרד מהמאבק הבינלאומי בקיצוניות ובארגון המדינה האיסלאמית והוסיף כי המאבק משותף גם למוסלמים וגם ליהודים. "הטרור הוא תופעה גלובלית, הוא תמיד שם והוא יעלם רק באמצעות מאבק גלובלי. זו הסיבה שטורקיה צריכה להמשיך לשתף פעולה עם אירופה", אמר השגריר.

על הביקורת הבינלאומית שנשמעת על המדיניות הטורקית אמר כי "ישנן תפיסות שגויות בנוגע לתפקידה ומדיניותה של טורקיה בעולם וצריך לתקן את זה" והדגיש כי ארצו היא עדיין חלק מהעולם המערבי.

בכל הקשור לעזה, אמר אוקם כי טורקיה תומכת בעם הפלסטיני אך לא בשלטון החמאס: "אנחנו לא מקבלים את הגישה לפיה כל תושבי עזה הם טרוריסטים המשתייכים לחמאס. צריכים לדעת להפריד בין אנשים שבאמת סובלים לאלה שהם חלק מארגון חמאס".

אוקם אמר כי חשוב לטורקיה, שמעניקה סיוע כספי רב לפלסטינים, לחזור לקיים קשרים דיפלומטיים עם ישראל אחרי חמש שנות נתק בין הצדדים. השגריר הודה לישראל על שיתוף הפעולה שלה עם טורקיה בעזרה לפלסטינים, לרבות בבניית פארק התעשייה בג'נין ובבית חולים חדש בעזה .

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם